logo

reklam

TÜRKİYE’DE KADINLARIN ÜÇTE İKİSİ İŞ BULAMIYOR

 CHP’nin hazırladığı İşsizlik ve Yoksulluk bültenine göre, Türkiye’de uygulanan istihdam politikaları işsize iş bulmaktan uzak. Kadınların üçte ikisi iş bulamıyor.

AKP hükümeti, işsizliği azaltıcı ve istihdamı artırıcı politikalar geliştiremedi. CHP’nin raporuna göre Türkiye, kadınların işgücüne katılımı ve istihdamında OECD ülkeleri arasında sonuncu oldu. Raporda kadın istihdamını OECD ortalaması seviyesine çıkaramamanın ülkeye faturasının sadece 2017 yılı için 282 milyar dolar olduğu bildirildi.

CHP Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcılığı’nın, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak koordinasyonunda hazırladığı ‘İşsizlik ve Yoksulluk Bülteni’nin ilk sayısı yayımlandı. CHP Merkez Yönetim Kurulu’na sunulan bültende özetle şu bilgi ve tespitlere yer verildi:

Türkiye İşgücüne Katılım Oranı En Düşük Ülke

*Türkiye’nin 60 milyon 223 bin kişiye ulaşan çalışma çağındaki nüfusu, dünya üzerindeki 169 ülkenin nüfusundan fazla. Buna karşın, Türkiye bu göreceli üstünlüğünü yeterince kullanamıyor. OECD verilerine göre de Türkiye, OECD içinde işgücüne katılım oranı en düşük olan ülke. Bunun ardında özellikle kadınların iş yaşamına düşük katılımı yatıyor. Nitekim Türkiye, OECD içinde kadınların işgücüne katılım ve istihdam oranının da en düşük olduğu ülke konumunda.

Kadınlar İstihdamla Buluşturulamadı

*Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 33,8 iken OECD’de aynı oran yüzde 63,6 seviyesinde bulunuyor. Türkiye 2017 yılında, kadınlara OECD ülkelerindeki kadar istihdam sağlayabilseydi milli geliri 282 milyar dolar artarak 1,1 trilyon dolar seviyesinde olacaktı. Bu durumda kişi başına gelir de 10 bin 693 dolardan 14 bin 217 dolara çıkacaktı. Kadınları, OECD ülkeleri kadar, istihdamla buluşturamamanın kişi başına maliyeti 3 bin 524 dolar.

Yüzde 39 Kayıt Dışı

*İstihdamın meslek grupları itibariyle dağılımının da incelendiğinde, son bir yılda işe alınan her üç kişiden biri çok fazla nitelik gerektirmeyen, ücreti de nispeten düşük olan mesleklerde iş bulabildi. İstihdamla ilgili göze çarpan bir diğer husus da kayıt dışı istihdamdaki artış. Buna göre son bir yılda istihdam edilen 1 milyon 448 bin kişiden 561 bini, yaptığı işten dolayı herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıt olmadan çalıştı. Yani son bir yılda istihdam edilenlerin yüzde 39’u kayıt dışında kaldı.

Stajyerleri İstihdamdan Saydılar

*Başbakan Binali Yıldırım’ın, istihdamdaki artışın stajyer ve kursiyer sayısındaki artışla ilgisi olmadığı yönündeki açıklamasına karşın Başbakan’ın, bizzat Türkiye İstatistik Kurumu yalanlıyor. TÜİK, hane halkı işgücü anketinde stajyerlerin istihdamda sayıldığını açıkça belirtiyor. Bu nedenle 2017 Kasım ayı ile 2016’nın aynı ayı arasında stajyer ve kursiyerlerin sayısında 843 bin kişilik olağanüstü artış göz önüne alındığında, bunun istihdamdaki artışa çok büyük katkısı bulunuyor.

Aktif Sigortalı Suni Olarak Şişirildi

*Son bir yılda aktif olarak sigortalanan ve sigorta sistemine prim ödeyen neredeyse her 2 kişiden 1’ini “stajyer ve kursiyerler” oluşturdu. Bunların ücretleri ise büyük ölçüde devlet tarafından karşılanıyor. Stajyer ve kursiyer tanımını genişleten ve bunlara verilen ücretlerin belirli bir kısmını devlet desteğiyle ödemeye dönük düzenlemeler, aktif sigortalı sayısını suni olarak şişiriyor.

Yurttaşlar Geleceğe Umutla Bakamıyor

Bültende TÜİK’in 2017 Yaşam Memnuniyeti Araştırması’yla ilgili de önemli tespitler de bulunuyor. Buna göre Türkiye’de 2017’de yurttaşların genel mutluluk algısında ve geleceğe umutla bakanların oranında azalış söz konusu. Bültende, ekonominin yüzde 7 büyüdüğünün söylendiği bir yılda vatandaşların mutluluk algısının ve umudunun azalmış olmasının izaha muhtaç bir husus olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte, TÜİK’in Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda dikkat çeken önemli bir diğer husus ise araştırma kapsamında daha önce yayımlanan “son bir yılda ekonomik gelişmelerin bireyler üzerindeki etkisi” verisinin artık yayımlanmaması. Bültende bu verilerin yayınlanmaması “resmi karartma” olarak nitelenirken, verilerin açıklanmamasının “hükümetin söylemleri ile vatandaşın yaşadıkları arasındaki uçurumun kapanamayacak kadar büyük olduğunu gösterdiği” ifade ediliyor.

(Haber Merkezi)

Share
237 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?