logo

reklam

“TÜRKİYE STANDARTLARINDA, FİDAN ÜRETİYORUZ”

İlçemizin Fidanlı Mahallesinde faaliyet gösteren çiftçiler Türkiye’nin her yerine fidan satıyorlar.

Bölgede faaliyet gösteren çiftçiler fidanlık yetiştirmeye yaklaşık 30 önce başladıklarını ifade ettiler. 30 yılda Türkiye’ye yetecek fidan üretmeyi ve satmayı başardıklarını ve fidanlık taşlık bölge yerleşim yerinin toprağı az olduğundan başka ürünlerin yetişmediğini belirttiler.

Bu anlamda köylüler başka yerlerden toprak getirerek, fidan yetiştirmeye başlamışlar. Fidanlık hemen, hemen her yer fidanlık haline gelmiş.

Fidanlı 30 yıl önce topraksız ve ekim yapılmayan bir alanken, bu gün Türkiye’nin en kaliteli ve en çok fidan üreten merkez konumuna gelmiştir. Fidanlı köylüleri verimsiz toprakları nasıl değerlendireceğini düşünürken, akıllarına başka yerlerden toprak getirerek fidan yetiştirmek akıllarına gelmiş ve başka yerlerden getirdikleri topraklarda, çelik ve çekirdekten sertifikalı ve bitki pasaportlu fidan yetiştirmişler.

Konu üzerine Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı ve diğer fidan üreticileri “Bize ne kadar fidan talebi gelirse, hepsini karşılayacak fidan üretebiliriz. Bu konuda altyapımız sağlam mesajını iletmemizi söylediler.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı konu üzerine açıklamasının devamında; Fidan sektörü son on yıl içinde önemli bir yol almıştır. Fidan üreticilerimiz ihracata yönelmiş durumdalar, hatta birkaç firma Almanya gibi ülkeler dahil, yurtdışı ve yurt içinde çalışmalarını yürütmektedirler. Tabi ki ekonomiye katkı sağladıkları gibi benim daha fazla önemsediğim istihdama d a katkı sağlıyorlar. Bir işletme nerdeyse 100 kişiyi çalıştırmaktadır. Üreticilerimiz özellikle sertifikalı fidan üretmekteler. Bir fidanın meyve verebilmesi için 4-5 yılını bulmaktadır. Dolaysıyla sertifikalı olması karşıdaki çiftçinin mağduriyeti önlenmiş olmaktadır.

Bu gün Çin başta olmak üzeri, Afrika ülkelerine zeytinyağlarını ihracat yaptığımız zaman bize az gelecek ve fidancılık sektörü daha da gelişecektir. Her şey arz ve talep meselesine dönüşmüştür. Önümüzdeki dönemde sorunlarımız bittiğinde yani savaşın bittiğinde yeni, pazarlara açılması gerektiğini düşünüyorum. Çin önemli bir ülke ve kalabalıktır. Zeytinyağını fahri çalışan kurumlar Çin’e tanıttılar ve ülkemiz için oradan büyük bir umut bekliyoruz.

Ulusal ve uluslar arası anlamda sesleniyorum; Sadece Türkiye’ye değil, dünya da bir fidan talebi olması halinde bunu ilçemizin karşılayabileceğini, rahatlıkla söyleyebilirim. Bizim burada hem sertifikalı, hem sözleşmeli fidan üretimi yapılan yer bizim burasıdır. Şunun altını çiziyorum, milyonlarca fidan talebi gelmesi halinde biz bunu sertifikalı ve en iyi şekilde karşılamaya hazırız. Samandağ fidanını, tarımını ve bölgemizi görmelerini istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Konu üzerine Fidan Üreticisi Mehmet Kundakçı’da bir açıklamada bulundu.

Kundakçı; “Biz yaklaşık 20 yıldır bu sektörde iş yapıyoruz, tek amacımız çiftçilerimize daha kaliteli fidan üretmek ve önemlisi ismine uygun fidan üretmektir. Ülkemizde her önüne gelen fidancı olmaya çalışmaktadır. Bizim en önemli sıkıntımız, korsan fidan üretenlerdir, biz fidanlarımıza sertifika, bitki pasaportu, insanlarımızdan önce bizim fidanlar Avrupa’ya girmiştir. Biz bundan fazla para kazanamıyoruz ama çiftçimizi bilinçlendirmek, biz normal çalışan bir işçiden iki kat daha fazla çalışmak zorunda kalıyoruz. Onlar 8/5 biz ise 7/24 çalışmaktayız. Bizi sevindiren ise bir sürü işçi evine bizim sayemizde evine ekmek götürebilmektedir. Fidan diyence çiftçimizin aklına biz gelelim diyoruz. Zaten Narenciye üretiminde bizden daha kaliteli üreten yoktur. İklimimiz mükemmel ve doğal ortamda narenciye üreten başka bir ülke yoktur. Zeytin fidesi üretmede de en başta geliyoruz. Bunların yanında, badem, nar, hurma gibi 20 kalem mal üretmekteyiz.

Fidancılık profesyonel bir iştir. Her şeyinden anlayacak ve günlük en az 4 kez kontrol edeceksin. Bunun suyu, ilacı, nemi, verilecek bunlar hava iyi giderse 45 günde bunlar köklenecektir. Bu diktiğimiz çeliklerin ancak yüzde sekseni yetişir, diğerleri çürümektedir. Bu fidanların dikilenlerin pazara inene kadar yüzde kırk kayıp veririz, ancak yüzde altmışı sağlam satışa kalır. Yani 100 bin çelik dikersiniz, bundan 60 bin alabilirsiniz. Tabi iyi Pazar da şart, biz bir nevi humar masasına oturmuş humar oynuyoruz. Biz Özbekistan, Azerbaycan, Türkmenistan, gibi ülkelere narenciye fidanı gönderdik, bu yıl savaşın sürmesine rağmen Suriye’ye de ihracat yaptık. Bölgeye barışın gelmesi ile işlerimiz daha büyüyerek devam edecektir. Temennimiz bölgeye barışın gelmesidir. Çiftçimizden tek ricamız, sertifika, bitki pasaportu, nizami üretimine baksınlar, fiyat ikinci planda kalsın, piyasada öyle kalitesiz mal var ki, paralarını boşuna harcamasınlar.

Konu üzerine bir başka açıklama yapan Fidan Üreticisi Ahmet Nur oldu.

Nur ; “Zeytin fidanı olarak köklendirmesini yapan bir firmayız. İlk başta kum, perlit, karıştırarak, çelikleri bu hazırlanan toprağa dikiyoruz. Sonradan torbalara koyuyoruz. Genel olarak, bütün Türkiye’ye satışımız olmaktadır. 6 Milyon fidan satmaktayız, narenciyenin yanında sert çekirdek de üretip, satıyoruz. Bu sene zeytin fidanlarında artış oldu, bunun nedeni ise siyah zeytin, salamura zeytin ve zeytin yağının satılması sonucu zeytin ekimi bu yıl yükseldi” ifadelerine yer verdi.

Haber: Ali Doğru

Foto: Haber Merkezi

Share
351 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?