TÜRKİYE ALEVİ İSLAM EHLİBEYT İNANÇ MECLİSİ KURULDU | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TÜRKİYE ALEVİ İSLAM EHLİBEYT İNANÇ MECLİSİ KURULDU

Bu haber 10 Ekim 2017 - 8:20 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

Türkiye Alevi İslam Ehlibeyt İnanç Meclisi Sözcüsü Ender DAĞ, kuruluşunu açıkladığı meclisin kısa bir sürede web sayfasını olurturup hlkı kucaklayacaklarını belirtti.

Türkiye Alevi İslam Ehlibeyt İnanç Meclisi Sözcüsü DAĞ, “6 Temmuz 2017 tarihinde 132 inanç önderimizin katılımıyla gerçekleştirmiş olduğumuz toplantıda “Türkiye Alevi İslam Ehlibeyt İnanç Meclisi” adıyla meclisimizin kuruluşu ilan edilmiş ancak çeşitli nedenlerle söz konusu toplantıya katılamamış hocalarımızın katılımının sağlanması, gerekli hazırlık çalışmalarının yapılması, tüzük hazırlanması için 4 Ekim 2017 tarihinde Samandağ’da toplantı yapılmasına ve Meclis’in organlarının bu toplantıda seçilerek göreve başlamasına karar verilmişti.

Allah’ın izniyle bu gün burada 136 hocamız toplanmış, bazı hocalarımız ise dini hizmetlerinden dolayı mazeret bildirerek katılamamıştır.  Hatay, Adana ve Mersin illerinden 17’şer asıl ve 5’er yedek İdare Meclisi üyesi, İdare Meclisi’nin kararlarının onama makamı olana 12 kişilik “Yüksek Şura” ve İdare Meclisi’nin almış olduğu ve Yüksek Şura’nın onayladığı kararları uygulamak üzere de 12 asıl ve 6 yedek üyeden oluşan “İcra Kurulu” 9 kişiden oluşan “Disiplin Kurulu” ve bir de meclis sözcüsü seçilmiştir. Ayrıca bu toplantıda Yüksek Şura’nın, İdare Meclisi’nin, İcra Kurulu’nun, Disiplin Kurulu’nun ve Meclis Sözcüsü’nün görev ve sorumluluklarını belirleyen bir tüzük de yapılan müzakereler neticesinde ittifakla kabul edilmiş ve oy birliği ile bu günden itibaren yürürlüğü girmiştir.

6 Temmuz 2017 tarihinde Mersin’de temeli atılan ve Türkiye’de Arap Aleviler olarak bilinen toplumu temsil etmek üzere kurulmuş olan bu meclis bu günden itibaren üç yıl boyunca halkımıza hizmet verecektir.

Daha önce belirttiğimiz gibi bu meclisin kapısı bu gün burada olmayan tüm inanç önderlerimize sonuna kadar açıktır.

Oluşturulacak internet sayfasında kurul üyelerinin listesi yer alacaktır. Ayrıca bu sayfada toplumumuz bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar yer alacak, gelen sorularınıza da cevap verilecektir.

Tüm camiamız için hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılarımızı sunuyoruz”dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films