TÜKETİM KÜLTÜRÜRÜMÜZ DE DEĞİŞTİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

TÜKETİM KÜLTÜRÜRÜMÜZ DE DEĞİŞTİ

Bu haber 15 Temmuz 2022 - 16:46 'de eklendi ve 391 kez görüntülendi.

Pandemi ile artan stokçuluk eğilimi bugünlerde fiyatlar yükselmeden almalıyım şekline dönüştü.

Son iki yılda, 100 yılda bir yaşanan olaylara denk gelen neslimiz kapitalizmi şaşırtmaya devam ediyor. Türkiye’de daha da aşırı durumda olan çalışanlar stokçulukta çığır açıyor. Kadınların en büyük problemi olan ‘giyecek bir şey bulamamak’ artık literatür gerçeği oldu.

Bu bağlamda ekonomiyi canlandıran kadınlar otomobil pazarını alt üst edecek şekilde de bir ikinci el trafiği oluşturuyor. Gelin şimdi yeni yatırım şeklimiz olmaya aday, ikinci el piyasası araştırılan kıyafet ve ev eşyalarına bakalım.

Pandemi ile artan stokçuluk eğilimi bugünlerde fiyatlar yükselmeden almalıyım şekline dönüştü.

Zam gelmeden almak, daha sonra bu fiyata bulamazsam korkusu tüketicileri ev ve araba gibi ayakkabı ve kıyafete de yatırım yapmaya itiyor.

Alışveriş yapanların yüzde 62’si bir ürünü almadan ikinci eline bakıyor. Z ve Y kuşağı yüzde 46 oranında alacağı ürünün araba gibi ikinci el piyasasını araştırıyor.

Enflasyondaki yükseliş ile Türkiye’de de bu alışkanlıklar yaygınlaşmaya başlarken, ikinci el pazar büyüklüğü henüz net olmadığından diğer ülkelere göre daha hızlı büyüme potansiyeli içeriyor.

Durumun talep enflasyonuna yol açtığını açıklayan uzmanlar, bir döngüye girildiğini enflasyonda yükseliş beklentisi kırılmadan bu döngünün de bitmeyeceğini söylediler.

Giyim ve ayakkabıda ise mevsimi gelmeden kışlık ürünlere artan talep olduğunu söyleyen Uzmanlar, ürünlere yatırım aracı olarak bakıldığını, kullanım dışı kalması halinde ise ikinci el platformlarda satılabileceği düşüncesiyle alışveriş yapıldığını söylediler.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Samandağ MAVİ VERA