logo

reklam

TÜKETİCİ HAKLARIMIZI BİLİYOR MUYUZ?

Vatandaşların pek dikkat etmediği ve her anlamda vatandaşların özveri göstermesi gereken Tüketici Haklarımızı biliyor muyuz? Merak ettik ve İlçemiz vatandaşları ile konu üzerine küçük bir sohbet gerçekleştirdik. Tüketici haklarımızın tam olarak neler olduğu bilinmese de İlçemiz vatandaşları bildiklerini bizimle paylaştılar.

İlçemiz vatandaşları; “Alınan ürünler doğru talimatlara göre kullanıyor mu? Kullanıldığı zaman deforme olup kullanılamaz hale geliyor mu? Bunların hepsine bakılmalı. Eğer bunlar oluyorsa evet tüketici haklıdır. Ancak kullanılan ürünün talimatlar dışında karşılığında kullanıp zarar görüyorsak bu tüketiciyi haklı göstermez. Tüketici Türkiye’de hakkını aramayı bilmiyor. Özelikle vatandaşlarımız hakkını arama konusunda çok geride kalıyor. Ben bir tüketici olarak, ürünün kalitesine içeriğine son kullanma tarihine bakarız. Müşterimize her koşulda yardım etmeye çalışarak bu tür uyarılarda bulunuyoruz.

Tüketici haklarına saygımız sonsuz. Sonuçta bizde tüketiciyiz onları bilinçlendirmek bizim elimizde bazı ürünlerin fiyatı ve içeriği hakkında bilgi veriyoruz. Tarihi geçmiş bir ürün olduğunda ona geri iade edebileceklerini söylüyoruz.” İfadelerine yer verdiler.

Evrensel Tüketici Hakları İse Şöyle;

Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı mevcuttur.

1) Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.

2) Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.

3) Bilgi Edinme Hakkı: Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.

4) Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.

5) Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

6) Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve

Doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.

7) Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.

8) Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.

9) Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmalarıdır.

Haber -Foto:Hasan Dadük

 

Share
182 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?