Tükenmez; “Samandağ’ın Yöresel Ürünlerini Kendi El Lezzetimle Tanıtmak İstiyorum” “DOĞALLIK ALHESA İLE SOFRANIZDA” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Tükenmez; “Samandağ’ın Yöresel Ürünlerini Kendi El Lezzetimle Tanıtmak İstiyorum” “DOĞALLIK ALHESA İLE SOFRANIZDA”

Bu haber 20 Kasım 2020 - 12:55 'de eklendi ve 575 kez görüntülendi.

  

Hemen her gün yediğimiz gıdaların içerdiği zararlı kimyasallarla ilgili haberler okuyor ama aynı besinleri yemeye devam ediyoruz. Özellikle de sağlıklı beslenmenin hayati önem taşıdığı bu günlerde beslenme alışkanlığımızı değiştirmenin vakti çoktan geldi de geçiyor. İlçemizde manav işletmecisi olarak faaliyete geçen Mihriban Tükenmez organik ürünleri bulabilecekleri tek adresin Alhesa manav olduğunun altını çizdi.

Meyve ve sebze satışının yanı sıra kendi el yapımı ile yaptığı turşular, reçeller, pekmezler, sirkeler ile Samandağ’ın lezzetlerini dünyaya tanıtma hedefinde olduğunu belirten Tükenmez ile el yapımı ürünleri üzerine sohbet ettik.

Gıda israfının önüne geçmek ve Corona virüsle mücadelede sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenmekten başladığını gözler önüne sermek amacıyla bu işe dört kolla sarıldığını belirten Tükenmez;Merhabalar ben Mihriban Tükenmez 1987 Samandağ doğumluyum. 3 çocuk annesiyim. Lise mezunuyum. Bugün size anlatmak istediğim bu yola nasıl başladım neler yapıyorum. Şuanda Alhesa Manavı işletiyoruz. Bir manav kurduk. Aslında önceden de vardı bu isteğim ama manavı kurduktan sonra da hep farklı olmayı hayal ettim. Alhesa bir manav olmamalı sadece bir manavdan farklı olarak neler yapabilirim diye düşündüm sürekli. Şuanda Alhesa Manavı sadece sebze ve meyve satan bir manavdan farklı olduğunu söyleyebilirim çünkü manavımızda organik ürünler kendi elimle yaptığım lezzetleri bulabiliyorsunuz. Tamamıyla el yapımı sevgimi katarak yaptığım ürünleri tanıtıyorum Alhesa Manav’da. Birbirinden lezzetli ve organik turşular, mevsimine göre çıkan meyve ve sebzelerden reçeller yapıyorum.

Şuanda sonbaharda olduğumuz için en çok yapılan salatalık, biber ve lahana turşusu yapıyorum. Bütün bunların yanı sıra benim amacım kendi yaptığım turşuları kendi yaptığım sirke ile harmanlamak. Bir katkı maddesi kullanmadan doğal sirkeler yapıyorum. Önceleri bunu nasıl yapabilirim diye çok düşündüm ve bu konuda çok araştırma yaptım. Ben köy çocuğuyum, köyde büyüdüm bir bitkinin yetişme süreçlerini gözlemleyen biriyim. Toprağın değerini, sebze ve meyvenin açıkçası gıdanın değerini bilen biriyim ve gıda israfını önlemek için elimden geleni yapıyorum. Manavı açtıktan sonra bazı meyve ve sebzelerde israf olduğunu fark ettim ve bunu önlemek için neler yapabilirim diye düşündüm. Aklıma sirke yapmak geldi. Elma sirkesi ile başladım. Tabi sirke yapımına başlamadan önce araştırma yaptım. Başta çok denemeler yaptım. Sonuçta hiçbir işe başlamadan büyütemezsiniz. Hafif solmuş elmaları müşteriler almıyordu onları çöpe atmak yerine sirke yapmaya karar verdim. Sirke biraz sabır isteyen bir iş bende bir insanım.

Sirke yapımı yaklaşık 4 ayımı aldı. Sürekli karıştırmam gerekti. İlgi göstermem gerekiyordu ilgi gösterdim. Yaklaşık 4 ay sonra çok güzel bir sirke anası oluştu. Sirkemi süzdükten sonra çok doğal bir aroma fark ettim ve bu işi yapabileceğime karar verdim. O dönemde çilek sezonu başlamıştı. Manava kasa kasa çilek geldi. Çilekte çok hassas bir meyve olduğu için bozulmasını önlemek için çilek reçeli yapmaya karar verdim. Yakınlarım yaptığım şeyleri çok beğeniyorlardı. Ben üç çocuk annesiyim. Benim yaptığım her ürünü çocuklarım da yiyor. O zaman düşündüm ki çocuklarıma yedirdiğim bu ürünleri müşterilere sunarsam gönül rahatlığıyla satışını yapabilirim. Kendim tükettiğim ürünler olduğu için ürünlerimin sonuna kadar arkasında olabilirim. Yaptığım turşuları, reçellerin tadına bakan arkadaşlar geri dönüş yapmaya başladılar bana. Bu beni çok mutlu etti ve ürünlerimin satışını yapmaya karar verdim. Önce küçük bir stantla başladım baktım ki bu stant bana yetmemeye başladı. Yavaş yavaş işimi büyütmeye başladım. Sattığım ürünlerin karıyla kendime daha büyük bir stant yaptım. Ürün çeşitliliği yaratmaya başladım. Kendi yaptığım ürünleri bulundurmak istedim standımda. Elimden gelen her şeyi denedim ve denemeye de devam edeceğim. Benim kendime göre bir felsefem var bugün yaptığım işten daha iyi bir iş yapıyorsam eğer gelişiyorumdur. Evet daha iyi yapıyorum çünkü her gün yeni bir şey öğreniyorum. Artık ne yapmam gerektiğini biliyorum. Ne tür malzemeler kullanmam gerektiğini daha iyi biliyorum. Şuanda standımı doldurdum. Elma sirkesinden ziyade şuanda üzüm sirkesi yapıyorum. Üzüm sirkesi yapmamdaki en büyük amaç ben turşularımı kurarken dışarıdan sirke kullanıyordum. Ama kullandığım sirkeyi ben yapmadım. Yani onu benim kendim yapmam gerekiyordu. Üzüm sirkesini yaparken aklıma şöyle bir şey geldi. Bundan sonra el emeğiyle yaptığım sirkelerimle turşularıma kurmak. Ondan ziyade Samandağ biberiyle ünlü bir ilçemiz. Ben acılı yemek yemeyi çok seven bir insanım ilçemizde de bir sürü insan acıyı çok seviyor. İstanbul’dan bir müşteri geldi. Sizin Samandağ biberiniz meşhur dedi. Arkadaşlarına almak istediğini söyledi. Bende Samandağ biberinin ününün il dışına çıktığını fark ettim. Ve ben bu durumu değerlendirmek istedim. Alhesa Manav sadece bir manav olarak kalmamalı diye düşündüm. Samandağ’ın yöresel ürünlerini kendi el lezzetimle tanıtmak istiyorum. Mesela Malatya’nın bir kayısısı var, Afyon’un kaymağı var. Ordu’nun fındığı, Rize’nin çayı var gibi. Samandağ denildiği zaman akla Samandağ biberi, Samandağ turşusu ve yöresel ürünleri gelebilmeli. İnsanlar buraya geldiği zaman bu yöresel ürünleri bulabilmeli. Ben sadece il içerisinde kalmak istemiyorum. İl dışına hatta dünyaya açılmak istiyorum. Benim isteğim benimle beraber yapabileceğine inanan kadınlarda olursa işimi büyütmek isterim. İş istihdamı yaratarak İlçemiz kadınlarına bu anlamda yardımcı olmak isterim.

Bunun yanı sıra sağlıklı şeyler yemek oldukça önemli. Hele ki şu son yaşadığımız süreçte insan sağlığının önemine vurgu yapılıyor. Gerçekten de öyle oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlıklı beslenerek bağışıklığımızı güçlendirmemiz gerekiyor. En önemli hazinemizin sağlığımız olduğunu corona virüs çok net gösterdi. Bu anlamda nasıl yapıldığını bilmediğimiz ürünler tüketmekten vazgeçip daha doğal, organik anne elinden yapılmış ürünleri yedirmek benim amacım. Şuan yaptığın işin başka kadınlara da örnek olmasını çok isterim. Kendim bu işle beraber bir markaya dönüşmek istiyorum.

Müşterilerimiz sürekli soruyor Alhesa nedir diye. Biz bu manavı kurarken tanıtımı için sosyal medya hesapları kurmayı düşündük. Ve dikkat çeken bir isminin olması gerekiyordu. Aklıma çocuklarım geldi. 3 çocuğum var. Almira Hena ve Samet. Onların isimlerinden oluşturduk bu ismi. Alhesa Manavla başladım. Alhesa organik ürünlerle devam ediyorum. Alhesa Love olarak ürünlerimi daha da geliştirip bir marka olmayı hedefliyorum.

Şuanda meyve ve sebzeleri reçel ve turşu yaparak değerlendiriyorum ileriki zamanda tamamen firesiz o meyve ve sebzeleri her türlü şekilde değerlendirmek istiyorum.

Başaracağıma inanıyorum. Ben bu yola baş koydum. Kendi potansiyelimi biliyorum. Kendi yapmak istediklerimi vicdanımı, niyetimi biliyorum. Amacım gerçekten daha sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturmak.

Corana Virüs bize en çok bunun önemini gösterdi diye düşünüyorum. Beni dinlediğiniz ve bana zaman ayırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Sağlık dolu günler dileğiyle” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı