ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Mayıs 2017

TSİP NE YAPABİLİR?


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 

 

Türkiye yeni dönemin eşiğinde içeriye adımını atıverdi. Dinci, gerici ve faşist çevreler nihayetinde cumhuriyetle de hesaplaşmayı göze alarak rejimi tek adamın egemenliğine çeviriverdi. Mecliste anayasa değişikliği için böyle bir teklifin getirilmesi bile suç iken teklif halk oylamasına sunulması için bin bir alavere dalavere ile meclisten geçirildi. Böyle bir halk oylaması yapılabilir miydi? Elbette yapılamazdı ama yapıldı ve HAYIR oyları önde çıkmış olmasına karşın YSK’nın da onay ve oluru ile EVET’in önde çıktığı söylenerek Recep Tayyip Erdoğan’ın padişah yetkilerine geçit verilmiş oldu. Elbette oylama sonuçlarında HAYIR oylarının önde çıkmasına karşın onca hilelere başvurarak EVET’in kazandırılması yürek isterdi ancak EVET’çiler bilinmeli ki her şeyi göze almış durumdaydılar. Çünkü bu onlar için varlık yokluk sorunuydu.

Doğal olarak HAYIR Bloğu’nda yer alanlar için sonuçlar bir başarıydı. Hem de onca devlet desteğine ve baskılara karşın hatırı sayılır bir başarı kazanılmış ve öne geçilmişti. Sonuç; hukuk tersinden okunarak değiştirildi. Bütün bu gerçeklere karşın HAYIR Bloğu’nun bu işin peşini bırakacağı düşünülemezdi. HAYIR Bloğu da bu işin peşini bırakmadı. CHP referandum sonuçlarını tanımayacağını ilan ederken, diğer başka HAYIR Bloğu’nda yer alan ne kadar parti ve grup varsa aynı şekilde düşündüler ve AKP ve sarayın dayatmalarına karşı çıkacaklarını dile getirdiler. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi de her fırsatta sonuçları kabul etmediğini dile getirerek HAYIR Bloğu’nun bir kale gibi sağlamlaştırılması ve önümüzdeki günlerde AKP ve saray iktidarının atacağı adımların önüne set çekilmesi gerektiğine dön döne vurgu yaptı.

Doğal olarak bu yönde tutum belirleyen salt Türkiye Sosyalist İşçi Partisi değildi. Aşağı yukarı solda yer alan bütün parti ve gruplar aynı görüşü fırsat çıktıkça yinelediler. CHP zaten parlamento içinde ve yığınlar arasındaki gücüyle karşı çıkışını belirtmekle kalmadı. Etkili bir şekilde nasıl karşı çıkılacağına dair de görüşlerini dile getirdi. Her şey tam konuşulmamış ve mücadelenin nasıl bir eksende yürütüleceği yolunda bir adım atılmamışken birden CHP içinde sesler yükselmeye başladı ve ülke gündemi birden bire bu yaklaşımlar nedeniyle CHP içine çevrildi. Oysa ilk kez sağda bulunan yapılardan solda bulunan yapılara kadar kimse kimseyi ötelemeden asıl mücadele edilmesi gerekenlere karşı mücadele edilerek önemle üzerinde durulacak bir başarı kazanılmış, hemen herkes bu başarı üzerinden 2019 Kasımı ya da erken yapılacak bir seçimde Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’ye iktidarın kaptırılmaması için söz birliği etmişçesine benzer düşünceler ileri sürdüler. Kuşku yok ki bu iyiye işaretti. Yapılacak seçimlerde eğer HAYIR Bloğu varlığını korur ve ilkeli bir birlikteliğin kaidesi üzerine bu birliktelik örgütlenebilirse başarılı da olacağı tartışılmaz bir gerçekti.

Durumdan çok ama çok rahatsız olan AKP ve saray çevreleri ile birlikte Bahçeli’nin MHP’si HAYIR Bloğu’nun bir şekilde işlevsizleşmesi için tetikteydi. CHP içinden bazı kimseler elbette saraydan falan talimat almamışlardı ama sonuç almamışlar bile olsa aynı kapıya çıkardı. Aynı kapıya çıkardı, çünkü deprem AKP ve saray çevresinde yaşanması gerekirken CHP içinde sarsıntılar birbirini izledi. Olan oldu, CHP inanıyoruz ki kendi iç işleyişi ile bu zorlukların da bir şekilde üstesinden gelecektir. Ancak işler bu noktadayken biz Türkiye Sosyalist İşçi Partisi üye ve yöneticilerine de çok önemli görevler düşmektedir. Her şeyden önce sessiz sedasız oluşan HAYIR Bloğu’nun varlığını koruması için özen gösterilmeli, değerlendirmeler bu anlayış çerçevesinde yapılmalıdır. Gerektiğinde yerelde gerektiğinde merkezi olarak konu ele alınmalı ve AKP ve saray çevresinin HAYIR Bloğu’nun dağılacağı yönündeki beklentileri boşa çıkarılmalıdır.

Bu çalışmalar yürütülürken buradan yeni bir Gezi eylemlerine benzer bir ayağa kalkışın da olacağı düşünülmemeli, çaba ve çalışmalar HAYIR çerçevesinde başlayan ve devam eden bir anlayışla çalışmalara ivme kazandırılmalıdır. Kuşku yok ki HAYIR çerçevesinde oluşan birliktelik asgari müştereklerde birlikte davranılacak bir birlikteliktir. Bu yüzden de bu birlikteliklerden daha ileri amaçlar güden bir yükselişin olacağı düşünülmemelidir. Yoksa bu denli geniş bir yelpazeyi içinde barındıran bu birlikteliği kolayca dağıtmak da olasıdır. Yok, eğer daha ileri amaçlar da düşünülüyorsa ki bunun önünde engel HAYIR Bloğu değil, daha başka öznel ve nesnel nedenler söz konusudur. Önümüzdeki günlerde konunun çok yönlü tartışılması ve gerçekleştirilen çabaların iyi bir sonuç vermesi için buralarda yoğunlaşmak en dikkat edilecek yol ve yöntemdir.

Yazımı bitirirken ucundan Gezi gösterilerine de değinmemin nedeni yaşanan bir olayın aynısını yineleyerek sonuç alınamayacağına işaret etmektir.

Çünkü bir akarsuda bir kez yıkanılır.

Politikada ise yükseliş her yeni durumda ortaya çıkan somut gerçeklikler üzerinden başlar ve doruk noktasına kadar yükselebilir.

(Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı)

Turgut Koçak

 

 

Share
548 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...