TRAFİKTE 'YAYALAR ÖNCE' DENDİ... - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TRAFİKTE ‘YAYALAR ÖNCE’ DENDİ…

Bu haber 06 Şubat 2019 - 16:37 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”


Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük Türkiye genelinde başlatılan ve Trafik Kanununun 74. Maddesine göre, trafikte yayalara öncelik hakkının verilmesi noktasında İlçe Emniyet Müdürü Duran Datlı, Sivil Toplum Kuruluşları, Trafik Büro Amirleri ve Çevik Kuvvetle İlçemizde denetim gerçekleştirdi.

Kaymakam Kütük, Yaya Öncelikli Trafik etkiliğinikamuoyuna anlatmak ve farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.  

İlçemizde gerçekleştirilen denetim sırasında konuşan Kaymakam Kütük; “2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; “sürücü, görevli bir kişi veya ışıklı işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirtilmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa bundan geçen veya geçmekte olan yayalara duracak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir.

Trafik kazalarında her yıl 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğün de mevzuata getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “yaya öncelikli trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için 6 şubat 2019 çarşamba günü 12 – 13.30 saatleri arasında ilçemiz;

1. Sıdıka Bedia Kara İlköğretim Okulu

2. Dr. Alaaddin Cilli İlkokulu

3. İş Bankası Kavşağı

4. Ada Cafe ve

5. Oytun Alanında bulunan yaya geçitlerinde devletin tüm unsurlarıyla, tüm idare annelerimizin katılımıyla belirtilen hususlar çerçevesinde “öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla “yaya öncelikli trafik”etkinliği düzenlenmektedir.

Bu etkinlik ile tüm kamuoyunda bir farkındalık yaratmak, sürücülerin görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirtilmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerinde yayalara öncelik verilmesini sağlamak, yayaların ise kavşak giriş – çıkış noktalarına ve yaya ve okul geçitlerine yönlendirilerek  “yayaya çarpma ” şeklinde meydana gelen trafik kazalarını azaltarak öncelikli can kayıplarını en aza indirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı