TRAFİK KAZALARINDAN KORUN (MA) ! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TRAFİK KAZALARINDAN KORUN (MA) !

Bu haber 22 Mart 2018 - 9:56 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

   Önlem alın!

Alkollü araç kullanmayınız,  Emniyet kemerinizi mutlaka takınız, Araç kullanırken dikkatinizi dağıtmayınız, Hız limitlerine uyunuz, Far ayarlarınızı kontrol ediniz, Tehlikeli sürüş ve yakın takipten kaçınınız, Bisiklet ve motosiklet kullanırken kaskınızı takınız, Karşıdan karşıya geçerken geçiş kurallarına ve ışıklara riayet ediniz, Kavşaklarda durunuz, tehlikeli yerlerde sollama yapmayınız, Acelelikten kaçınınız, Trafikte dikkatli ve hoşgörülü olunuz.  Kazaların oluşmasında, tartışmasız en önemli neden insan faktörüdür. Bu faktör içinde ağırlıklı olarak sürücü davranışlanndaki eksikliklerden ve kusurlardan söz etmek olasıdır; buraya kadar kabülüz, peki kaza nedenleri arasında yol iyileştirmemelerinin de etkisi yok mu?

Yüksel Acun Anadolu Lisesi’ne doğru yol alıyorum önümde bir tabela; viraj uyarısı. Çiftyön kullanılan dar bir yol. Yolun ne sağı, ne solunda bariyer yok, yol bahçeden yüksek. Olası bir araç devrilmesinde ölecek, ya da yaralanacakların mesulü kim? Kimlik belirsiz…

Peki Ne olmalı….

Değişik ülkelerde uzun süreli incelemeler, yol ve çevre projelendirilmesi ile işaretlemelerde yapılan iyileştirmelerin kazaların azalmasına farklı etkilerde bulunduğu ancak çoğu kez bu etkilerin son derece de sınırlı kaldığını göstermektedir.

Bir araştırmaya göre, aşırı hızın gözlendiği ve dönüş yarıçaplarının uygun tesis edilmediği bir kavşakta yalnızca uyarıcı işaretlerin konulmasının kazaları azaltıcı etkisinin %25′ler mertebesinde olduğu ifade edilmektedir. Bu değer çok geniş bir aralıkta değişkenlik göstermektedir. Geometrik bazı düzenlemelerle kaza sayısında %50 ‘ler düzeyinde azalmalar oluyor.

Trafik kazasında tek bir sorumlu bulmak çoğu kez olası değildir. Sonucunda trafik kazası oluşan bir sorumlular, nedenler zinciri söz konusudur ve bunlardan yalnız birinin ancak çoğunlukla bir kaçının ortadan kalkması/kaldırılmasıyla kazadan kaçınma söz konusu olabilir.

İşte bu nedenlerle birçok ülkede özellikle ölümlü kazaları derinlemesine inceleyen ve konuyla ilgili değişik alanlarından gelen uzmanların oluşturduğu ‘ihtisas komisyonları’ oluşturulmuştur.

Biz kamuoyu adına yetkilileri göreve davet ediyor;  ilçemizde bu komisyonların oluşmasını ama öncesinde vatandaşın can güvenliği için bu yolun iyileştirilmesini; hiç olmazsa bariyerle önlem alınmasını talep ediyoruz!

 Haber / Foto  : Ümit Sağaltıcı