ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Ocak 2017

”TOPRAKLARIMIZI KİMSEYE VERMEYECEĞİZ”

kamulastirma

Defne ilçesine bağlı Özbek, Büyükçat ve Yeniçağ ile Samandağ ilçesine bağlı Değirmenbaşı gibi önemli yerleşim birimlerinin bulunduğu çok sayıda mahalle de acele kamulaştırma korkusu yaşanmaya devam ediyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimi ‘Suriyelilere kamp yapılacak’ diyor kimi ise ‘Rüzgâr Gülü için istimlak ediliyor’ diyor.

Defne’de yaşayan ve bu sorunla karşı karşıya kalan vatandaşlar ise ‘Biz toprağımızı vermek istemiyoruz. Hangi nedenle kamulaştırılacak olursa olsun vermek istemiyoruz” diyorlar.

100 kadar tarlanın kamulaştırılacağı iddiasının ulaştığı Defne ilçesi sakinleri bu söylemler eşliğinde hatırlanacağı üzere dönemin Valisi Ercan Topaca ile görüşmüş ve sorunlarına çözüm istemişti.

Yine aynı tarihlerde Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’da vatandaşlara ziyarette bulunmuş ve istimlak edilmesi düşünülen arazilerin Suriyelilere kamp yapılmak için değil, Rüzgâr Gülü sistemi kurulmak için istimlak edilmek istendiğini söylemişti.

YASAL OLAN TÜM HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

Yetkili birimlerden bilgi ve açıklama isteyen vatandaşlar, “Tarlalarımız neden kamulaştırılıyor? Kamulaştırılan alanlar nerede kullanılacak?” gibi sorulara yanıt ararken, Hatay Defterdarlığı tarafından ilgili kurumlara bu konu ile ilgili bilgilendirme yazısı gittiği ancak yazı da tarlaların neden kamulaştırılacağı yönünde bir bilgi bulunmadığı öğrenildi.

Yaklaşık 650 dönüm büyüklüğünde ki arazinin ‘Acele Kamulaştırma’ başlığı ile kamuoyuna duyurulduğunu ileri süren Defne İlçesi sakinleri, tarlalarını hele ki neden kamulaştırıldığını bilmedikleri bir proje için kesinlikle vermek istemediklerini söylediler.

Konuyu Meclis’e taşımaya hazırlanan Defneliler, “Tarlalarımızı hiç kimse zorla elimizden alamaz. Biz tarım yaptığımız tarlalarımızı ne olduğu halen tam olarak belli olmayan bir proje için kimseye vermeyiz. Yasal olan tüm haklarımızı kullanıp tarlalarımızın acele kamulaştırma adı altında elimizden alınmasına müsaade etmeyeceğiz” dediler.

Share
638 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?