TOPLUMSAL HAFIZA « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

TOPLUMSAL HAFIZA

Bu haber 25 Mart 2022 - 13:31 'de eklendi ve 217 kez görüntülendi.

Samandağ’ın toplumsal hafızası geçmişten bugüne farklı dinlerin kardeşçe yaşamasının çok güzel bir örneğidir.  Bu geçmişten günümüze kadar aktarılmıştır.

Öyle ki; büyüklerimiz beraber ortak karar almışlar, bayramlar kutlamışlar ve birçok etkinlik gerçekleştirmişler. Birbirinden korkmadan fikir alışverişi yapmışlardır. Bu yüzden farklı dinlerin gelenek ve görenekleri şu anda birbirine çok benziyor. Ve hatta çoğu bayramlarımız aynı.

Yaşlı kesimin hafızası çok iyi, çünkü çok güzel günler yaşamışlar ve şuanda bunları gelecek nesillere aktarıyorlar. Her nesil bu gelenek, görenek ve karşılıklı saygı, sevgiyi korumalı. Her zaman bu günleri düşünerek ve anlatarak mutlu olmalıyız.

Hafızamızın unutma bölümü de var tabii ki ama toplumda yaşadığımız mutlu günleri mutlaka hatırlarız. Umarım ki gelecek nesilde bu şekilde gelenek, göreneklerine sahip çıkar ve kardeşçe yaşamaya devam eder. Çünkü bunlar bizim özümüz ve nesilden nesile aktardığımız en büyük toplumsal mirasımız.

Sonuçta bu toplumun hafızasına yerleşen gelenek görenekler Samandağ için en güzel örneklerdir. Ve kardeşçe yaşama sebebidir.

Alisia Hurioğlu

5/İ