TOPLUMSAL HAFIZA VE SAMANDAĞ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

TOPLUMSAL HAFIZA VE SAMANDAĞ

Bu haber 25 Mart 2022 - 13:28 'de eklendi ve 195 kez görüntülendi.

Önceden sahip olduğumuz geleneklerin-göreneklerin, toplumsal birikimlerin,   üstüne bir şeyler ekleyerek ve insanların birbirleriyle paylaşarak geleceğe taşıyacağı bilinç birikimine toplumsal hafıza diyoruz.

Toplumsal hafıza bizi cahillikten kurtarır. Gelecek çocuklara çalışkan ve yaratıcı bir ülke bırakmayı öğretir. Bir şeyler öğrenmeyi ve öğretmeyi sevdirir. Öğrendiklerimizi diğer çocuklarla paylaşmayı öğretir. Karşımıza çıkan birçok hayat güçlüklerini o bilgilerin yardımı ile çözümleriz.

Bazen bu bilgiler yanlış bilgi olabiliyorlar. O yüzden dikkat etmeliyiz, hepsine güvenmemeliyiz. Bunların hepsi Samandağ’ da az ya da çok olmuştur, olmaktadır.

Fakat son zamanlarda Samandağ’ın toplumsal hafızası zayıflamıştır. Geçmişte yaşanan hataları unutup bugün de aynı hataları yapıyoruz. Geçmişte yaptığımız hatalardan ders almıyoruz. Ama eğer ders alsaydık bir daha aynı hataları yapmazdık.

Bu olaylara örnek vermek gerekirse:   Asi nehri yatağında evler, ahırlar inşa ediyoruz. Daha sonra yağışlar çoğalınca Asi nehri taşıyor ve evlere, insanlara, ahırdaki hayvanlara zarar veriyor ve bundan ders almayıp aynı yere yeniden evler, ahırlar inşa ediyoruz, aynı şeyler tekrar yaşanıyor ve tekrar zarar görüyoruz.

Diğer konularda da farklı değiliz. Kendi kendimize şikayet edip duruyoruz. Oysa bize yol gösterecek olan toplumsal hafızamızı diri tutarsak hem aynı hataları tekrar etmemiş oluruz hem de geleceğe daha güvenle bakarız.

Elanur Hamdanoğulları

5/i