ÜST REKLAM

logo

reklam

TOPLUM SAĞLIĞI


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

 

 

‘’Sağlık’’ en önemli toplumsal ihtiyaçlardan bir tanesidir. Toplum sağlığını tehdit eden çok ciddi tehlikeler var.

Örneğin yıllaca tedavi için kullandığımız ilaçlar; bir bakıyoruz ki zararları, yararlarından daha fazla.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan ilgili yerlere ‘çok acele’ koduyla gönderilen resmi yazıya göre; Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi web sitesinde ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerle ve ciddi advers etkilerle sonuçlanan olaylar görüldü. (haber 12.02.2014 tarihine aittir)

Dekstrometorfan içeren ilaçlar;
ACTIDEM (Şurup)
BENAFED (Şurup)
BENICAL (Şurup)
BENICAL COLD (Lak Tablet)
BRONKAR-A (Şurup)
DEFEKS (Şurup)
DEKSAN (Şurup)
DORFAN (Şurup)
METORFAN (Draje)
RHINOTUSSAL Mikropellet Kapsül
RHINOTUSSAL Süspansiyon
TRİATÜS (Şurup)
TYLOL Cold (Şurup)
VICKS Medinait (Şurup)
VICKS Vapodry (Şurup)
WİNTUS (Draje)

Bir bakıyoruz bir hastalık çıkmış; hemen sonrasında da aşısı çıkmış. Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalılar ile topluma korku salınmış, yüz binlerce hayvan telef edilmiş.

2005 -2008 yıllarında yoğun bir şekilde gündeme gelen Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıkların laboratuar ortamında üretilmiş olabileceği düşünülmektedir.

2005-2008 yıllarını hatırlayın: maske ile dolaşmalar, kimse ile tokalaşmamalar, karantinalar, ana haber bültenlerde meşhur habercilerin yayınladıkları korkunç senaryolar… Sonrasında ilaç -aşı sektörü…

Şimdiki asıl tehlike ise genetiği değiştirilmiş organizmalar. Kısacası GDO.

Genetiği değiştirilmiş organizmalar, bitkisel ve hayvansal gıdalarda yoğun olarak kullanıyor bu bitkisel ve hayvansal gıdalar da ‘’hibrit ‘’ yani kısır tohumlardan elde ediliyor. Bu tohumlardan elde edilen bitkisel ve hayvansal gıdaları yiyen insanların gen yapısı bozuluyor ve hibrit tohum ile üretilen gıdaları yiyen insan hibrit özellikler kazanıyor. Mesela kısırlık vakaları artıyor. Hamilelik ve doğum sürecinde sık sık dış müdahalede bulunulmak zorunda kalınıyor.

Hibrit tohumlar aynı zamanda toprağın yapısını da bozuyor. Ve belli bir süreden sonra dışa bağımlı hale geliyorsunuz. Bitkisel ve hayvansal yerli ırklar yetişmemeye başlıyor. Yerli ırkların anavatanlarındaki yetişme koşulları kaybediliyor.

Toplum sağlığı ile ilgili haberler çok sık gündeme geliyor. Zabıta vakalarını bir köşeye bırakırsak (açıkta ürün satılması gibi); asıl tehlike ürünlerin genetik yapısının bozuk olmasıdır.

Bir haber:

Adana’daki fırınlarda yapılan denetimlerin sonucu vatandaşları endişelendiriyor. Tarım Bakanlığı’ndan gelen GDO’lu ekmek açıklamasında, 2016-2017 yıllarında yapılan denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildiği belirtildi ve Cumhuriyet Başsavcılığı da konu ile ilgili harekete geçti (21 MART 2017)

Tabi burada esas sorumluluk fırıncılarda olmasa gerek. Asıl sorun hibrit tohumlarda.

Hibrit tohumların en tehlikeli özelliğinin kısırlaştırıcı olması olduğuna dikkat çeken Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer “Gıdalar üremeyi doğrudan etkiler. Bir buğday un yapılırken ruşeymini ayırırsanız bu buğdaydan üretilen unu tüketen insanların üremesini bozarsınız. Türkiye’deki tohumların çoğunluğu da hibrit tohum olduğu için büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız” diye konuştu.

Jinekologi Derneği 2. Başkanı Prof. Dr Bülent Turaç ise, ‘2050’de her 100 kişiden 5’i normal yollarla çocuk sahibi olabilecek’ dedi

Birinin sağlımızda gözü var. Amaç insanlığı yok etmek değil. Çünkü insan yoksa dünyadaki hiç bir unsurun anlamı yok.

Amaç;  güçsüz insan, zayıf insan, korkan insan, zayıf toplum, korkan toplum oluşturmak. Zayıflık, korku, hastalık…  varsa gelişme ve üretim olamayacağını düşünüyorlar. Küresel güçler böyle düşünüyor. Hal böyle iken;  Her alanda gelişmenin sağlanabilmesi için insan sağlığı üzerinde oynanan küresel oyunlara karşı önlemler almayız.  Tarım politikalarımızı bir daha gözden geçirmeliyiz. Kırmızı ve beyaz et üretim koşullarını daha doğal ortamlarda yapmalıyız. Sağlık politikalarımızı küresel ilaç firmalarının etkisinden kurtarmalıyız.

Share
806 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...