TOHUMDAKİ ENDİŞE - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

TOHUMDAKİ ENDİŞE

Bu haber 25 Aralık 2018 - 8:46 'de eklendi ve 153 kez görüntülendi.

Eğitimci / Sami Aslan

19 Ekim 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan” yerel tohumların kayıt altına alınması, üretilmesi ve pazarlanmasına dair yönetmelik”, 2006 yılında çıkan “Tohumculuk Yasası”na dayanarak uluslararası

Tohum şirketlerinin çıkarlarını esas aldığı bilinen bir gerçektir. Bu yasa ile çiftçinin yerel tohumluklarını veya bunlardan üretilen fideleri satması yasaklanmıştır. Bu yasa ve yönetmelik Türkiye çiftçisine; “Ey çiftçi, binlerce yıldır yaptığın gibi tohum takası yapamazsın. Tohumu artık şirketlerden alacaksın. Aksi halde para cezası ödersin. Tohumların yakılır ve 5 yıl boyunca ekip biçemezsin. Ekip biçsen de, ürününe raflarda yer bulamazsın.”diyor.

Bu yasa, çiftçiyi büyük uluslararası gıda şirketlerine mahkûm etmekte, sömürü zincirine bağlamakta ve köleleştirmektedir. Ayrıca bütün halkı genetiği değiştirilmiş tohum ürünlerine mahkûm kılarak sağlığından etmektedir. Uluslararası tohum şirketleri kendi tohumlarını ıslah etmek için yerel tohumluklara muhtaçtır. Ancak yerel tohumları sadece kendileri kullanmak isterler. Tohum şirketlerinin bütün genetik kaynakların üzerine “mülkiyet hakları” dedikleri kavramla çökerek el koymaları kabul edilemez. Yerli tohumların özelleştirilmesi, üretici çiftçilerin haklarının gasp edilmesidir. Tohumu köleleştirip sağlıklı yaşam hakkının yok edilmesidir. Çiftçinin ne ekeceğini ve ne yiyeceğini seçme özgürlüğünü ortadan kaldırıp bir ülkenin yasa zoruyla köle edilmesidir. Küresel tekellerin ve yerli ortaklarının tohumlarımızı gasp etmesine geçit vermemek için, bu yönetmelik iptal edilmelidir. Bu yönetmelik ile çiftçinin biyoçeşitliliğini yok ederek, büyük şirketlerin patent altına alınmış GDO’lu (genetiği değiştirilmiş)tohumlara yaşama imkanı verilmektedir. Özetle, bu yasa ve yönetmelik, gen ve tohum merkezlerimizden istediği tohumları kolayca alabilen ve bunları kullanarak “ dünya tohum hegemonyası” oluşturan tohum şirketlerinin çıkarlarına hizmet etmektedir.