ÜST REKLAM

logo

reklam

“TİP 1 DİYABETİN TEDAVİSİNDE DEĞİŞMEZ KURAL İNSÜLİNDİR”

Samandağ Yükseliş Koleji ve “ÇABAM” Derneği, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısı ile öğrenci ve velilere Diyabetle ilgili bir seminer düzenledi. Gerçekleştirilen seminerde Tip 1 Diyabet hastalarının ömür boyu bu hastalıkla savaştıkları ve tedavisinde sadece insülin kullanıldığı ifade edildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Samandağ Yükseliş Koleji Müdürü Necdet Miçooğulları; “Sayın veliler, sevgili öğrenciler Yükseliş Koleji ve “ÇABAM” Derneği iş birliği ile hazırlanan Diyabet Farkındalık Yaratma Programına hepiniz hoş geldiniz. 14 Kasım Diyabet günü, Dünya Sağlık Örgütünün 1921 yılında insülini bulan Frederick Banting’in doğum günü olan 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak ilan edilmiştir.

Çağımızda her 5 kişiden 1’i potansiyel diyabet hastası. Oysa korunma yolları çok basit.

-Spor yapalım, sağlıklı kalalım, Diyabetten korunalım.

-Yaşam şekerden daha tatlı.

-Erken Tanı

-30 dakika her gün yürüyüş.

Bu konuyu uzmanımız ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır sizlere. Ben tekrardan katıldığınız için hepinize teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Tip 1 diyabetle ilgili toplumumuzda ciddi anlamda bir bilgi eksikliği olduğunu ifade eden Samandağ İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şafak Miçooğulları; “Samandağ İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bir çok toplantı düzenledik ama bir okulda bu kadar güzel bir topluluğu görmek bu kadar duyarlı insanları bir arada görmek ayrı bir mutluluk benim için. Diyabet günüyle ilgili birçok toplantı yapıldı aslında ama Tip 1 diyabetle ilgili toplumda ciddi anlamda bir bilgi eksikliği var. Ben bu anlamda bu toplantıyı çok daha önemli buluyorum. Bu toplantıyı düzenleyen gerek okul yetkililerine gerekse Derneğimize çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Okul Aile Birliği üyesi ve bir öğrenci velisi; “Öncelikle ev sahipliği için Yükseliş Kolejine çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bizim sponsorlarımızdan Güneypark ailesine de çok teşekkür ediyorum.  Diyabet bilekliklerini bizim için yaptırdılar sağ olsunlar. Yanımdaki ufaklığın adı Selim. Selim İskenderun’da ki hastalarımızdan biri. Ailesi ile birlikte teşrif ettiler. Bugün aramızdalar. Bizim hikâyemiz çok canlı bir hikâye. Benim oğlum Tip 1 Diyabet hastası. Yükseliş Koleji öğrencisi. 11 yaşında şuan. Bir yıldır gizli şeker aileyiz. Aramızda böyle diyoruz. Selim’de şeker ailelerimizden birinin çocuğu. Tip 1 Diyabetin normal diyabetten farklılıklarını sayın hocan anlatacaktır. Bizim çocuklarımız yaşamak için insüline bağımlılar. Olmaması gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Yedikleri her lokma için kaç ünite insülin almaları gerektiğini tartarak yemek zorundalar. Bizim en büyük kabusumuz ya insülinin olmadığı yerde mahsur kalırsak. Bizim başka bir korkumuz yok. En büyük korkum oğluma insülin sağlayamayacağım bir yerlerde olursam. Bizim cihazlarımız var. Kollarımızda sabit kalıyor. 24 saat ölçüm yapıyor fakat cihazın aylık ödemesi 1000 lira. Ve sadece belli bir ekonomiye sahip olan çocuklar elde edebiliyor. Bu cihaz Selim’de olmadığı için günde 12 defa parmak uçlarını delip kan sayımı yapıyoruz. Benim derdim bu beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim hepinize” ifadelerine yer verdi.

Güneypark Hastanesi Doktorlarından Uzman Mustafa Tekin; “Diyabetle ilgili kafamızda bir çok soru var. Aramızda Diyabetle tanışmış olanlar var. Diaybetle ilgili bazı kavramlarla illaki karşılaşmışızdır ancak doktor olarak bu kavramları kısa ve öz bir şekilde tanımlamak istiyorum. Ülkemizde yaklaşık 20.000 civarında diyabetli çocuk olduğu düşünülüyor. Bu eski bir rakam bu sayı daha da artmıştır.

Sayı her geçen gün artıyor. Bu anlamda her an kapınızı çalabilecek bir rahatsızlık oalrak görünüyor. Tip 1 Diyabetle ömrümüzün sonuna kadar yaşamak zorundayız. Bir amale yatla veya bir iğneyle sonlandırılan tedavi edilen bir hastalık değil. Ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Önceki yıllarda diyabetli çocuklarımızın bir çok sıkıntısı vardı. Çocuğuma arkadaşından diyabet bulaşır mı gibi düşünceler vardı. Ama şuan toplumun farkındalığı biraz daha arttığı için bu düşünce artık eskisi kadar düşünülmüyor. Diyabet kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

Tip 1 Diyabetin teşhisini nasıl koyuyoruz?

Çocuklarımızın kan şekerini ölçüyoruz. 126’nın üzerinde ise Tip 1 diyabettir diyoruz. Daha farklı testleri de vardır. 

Sağlıklı bireylerde vücudu dışarıdan gelen yabancı etkenlere karşı korumakta görevli bir bağışıklık sistemi bulunur. Bu sistemin virüs, aşılanma, ilaç, fizik veya psişik stres gibi herhangi bir nedenle normalden sapması sonucu kendi hücrelerini yabancı olarak algılaması, onlara saldırması ve tahrip etmesiyle meydana gelen hastalıklara “otoimmün hastalıklar” denir. Tip 1 diyabet de otoimmün hastalıklar grubuna dahildir. Bilinmeyen bir nedenle harekete geçen bağışıklık sistemi, insülin yapımını üstlenen pankreas beta hücrelini tahrip etmektedir. Bu tahribat %80’in üzerine ulaştığında hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Kan şekeri sürekli yüksek seyrederse hangi belirtiler oluşur? Vücutta insülin yapılamadığı zaman, insülin hormonunun normalde sorumlu olduğu işlevler yapılamaz, yani glikoz hücreler tarafından enerji olarak kullanılamaz ve kanda birikir. Belli bir düzeyden sonra da böbreklerden idrar yolu ile şeker atılmaya başlar. İdrarla atılan şeker beraberinde suyu da sürükleyeceğinden kişi çok idrar çıkarmaya ve sık idrara çıkmaya başlar.

Çok su içmek İdrarla aşırı su kaybedilince aşırı su içme ihtiyacı duyulur. Öte yandan alınan gıdalardan yararlanamayan vücut hücreleri enerji kaynağı olarak depolardaki yağları yakıt olarak kullanmaya başlar ve kişi zayıflar.

Bu belirtilerin ortaya çıkması için gereken süre, pankreas bezinin beta hücrelerindeki tahribatın miktarına ve yakım hızına bağlıdır. Tahribat haftalar, aylar, hatta yıllar boyunca sürebilir.

Tip 1 diyabetin tedavisinde değişmez kural insülin enjeksiyonudur. Bu tip şeker hastalığında insülin kullanmak bir zorunluluktur ve hayat kurtarıcıdır.

Tedavinin diğer temel taşları ise sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve eğitimdir. İdeal kan şekeri düzeyinin sağlanması için gün boyu belirgin özen ve günlük bakım gerekir. Kişinin kendini iyi hissetmesi ve sağlıklı yaşam sürdürmesi için gereken bakımı hayat biçimi haline getirilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
378 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?