logo

reklam

TEZCAN’A MAHKUMİYET KARARI

  

Fatih Tezcan Arap Alevilere sosyal medya hesabı üzerinden ettiği hakaretler nedeniyle 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tezcan hakkında suç duyurusunda bulunan 12 kişiden biri olan ve konuya dair açıklama yapan Samandağ Ayna Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Sağaltıcı, “Halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet, bölge farkındalığına dayanarak alenen aşağılama suçunu işleyen yaklaşık iki sene evvel Twitter hesabından “Arap Alevisi demeyi bırakın kendinize Alevilikle hiçbir alakanız yok itikadınız sapık gerçek Alevilere kurban olun siz” paylaşımını yaparak büyük tepki toplayan Fahri Fatih Tezcan’ın ceza davası İlçemiz Avukatlarından Anıl Cevahir Can’ın öncülüğünde açıldı.

Davada müşteki olarak, ilk Avukat Anıl Cevahir Can ve Avukat Edib Hadimoğluları yer aldı. Daha sonra bu sürece Avukat Adnan Eryılmaz, Avukat Ali Ercan Özen, Avukat Şükran Dağ Cabir, Yılmaz Doğan, Yılmaz Şeb,  diğer müştekiler Sovtna Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Arslan, Eczacı Nihal Ekiz, Hukuk Fakültesi Öğrencisi Mehmet Ali Özben, Güney Cuma Can, Gülay Baygın, Mustafa Çelik, Zekeriya Gündüz, İbrahim Aydoğan, Kenan Birbiri, Gökhan Gül, Ali Razaki, Mualla Rebik Özezen, Mustafa Çelik, Özcan Özçelik katıldılar. Sanık Fahri Fatih Tezcan’ın 31.10.2016 Pazartesi günü ilk duruşması görülmüştü. Mahkeme ise davanın ikinci duruşmasının 20 Mart 2017 Pazartesi görüleceği kararını vermişti.

31.10.2016 tarihinde ilk duruşması görülen davada sona gelindi ve 18.12.2017 tarihinde görülen Mahkeme sonunda 6 ay hapsi istenen Tezcan, 1 ay iyi hal indirimi uygulanarak 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce de nefret suçundan cezası bulunan Tezcan, hakkında bu defa erteleme kararı çıkmadı. Temyiz için başvurması beklenen Tezcan, mahkemeden olumsuz yanıt alırsa 5 ay cezaevinde yatacak.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Arşiv

Share
446 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?