logo

reklam

“TESPİT, MÜHÜR VE YIKIM… YIKILMASI GEREKENLERİ YIKIN”

 

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, ilçemiz Kapısuyu Mahallesinde Satın aldığı 120 yıllık evi harabe ve hurda olmaktan kurtaran Ayhan Kara’nın evinin yıkılmaması gerektiğini belirterek, ‘bu çalışma takdir edilmeli ve desteklenmelidir’ dedi. Yıkılması gereken çok yapı olduğunu işaret eden konuşmasında Oruç, “ST SİMON Manastır kompleksi alanına yerleştirilen Türbinler ve Gözene mahallesinde İlhami Dadük ve Kardeşlerine ait tarlaya koyulan kaçak yüksek gerilim hattına yıkım ekibi ve yıkım teçhizatı ile müdahale bekliyoruz, bir zahmet”dedi.

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, “Asıl yıkılması gereken bu yapılara tespit, karar, mühür ve yıkım bekliyoruz. Harabe, hurda ve yıkılmaya yüz tutmuş kendi tapulu evini yıkılmaktan kurtaran, turizme, tarihe ve geleceğe kazandıran Ayhan Kara’nın evinin yıkılması için Samandağ Belediyesinin kararı yanlış olmuştur. Samandağ belediyesi bu yıkım kararından vazgeçmelidir. Ayhan Karanın satın alıp aslına uygun olarak geleceğe kazandırdığı yapı gibi yüzlerce yapıları devlet, belediye veya vatandaş el atıp yıkılmaktan kurtarmalı ve turizme kazandırmalıdır.   Devlet kurumlarının, belediyelerin ve kişilerin bu tür yapılara olumlu yöndeki girişimlerini destekliyoruz. Bundan dolayı Ayhan Kara’nın yaptığı doğrudur ve destekliyoruz. Darısı yıkılmaya yüz tutmuş bütün diğer yüzyıllık binalara diyoruz. Yıkılmaya ve harabeye yüz tutmuş olan tarihi yapılar için Hatay Valiliğinin, HBB, Kaymakamlıkların ve İlçe Belediyelerinin bir çalışma başlatması iyi olur.  Gerçek tarih ve doğa tiryakilerinin bu tür yapılara olumlu yönde yapacakları yatırımlar teşvik edilmelidir.

Gözdağı

Yıkım kararının Samandağ belediye yönetimine muhalefet edeni, eleştireni, itaat etmeyeni cezalandırma gözdağı verme amacı taşıdığı kanısı hâkimdir.  Sizinle aynı siyasi görüş, mezhep, inanç, ırk vb olup olmadığına bakmadan olumlu yapanı takdir etmek erdemdir.  Sizi eleştiren, sizin yanlışlarınızı açığa vuran kişi de olsa doğru iş yaptığında tekdir etmeyi bilmek erdemdir.

Tespit, Mühür Ve Yıkım İçin Bekliyoruz Bir Zahmet

Ayhan Kara’nın evi yıkılmamalıdır. Ama yıkılması gereken çok yapılar var. Yıkılması gereken yapıları da adresleri ile birlikte tarif edeceğiz. Yıkım ekibi ve yıkım teçhizatı ile birlikte müdahale bekliyoruz.  Hatay Valiliğine, HBB, Samandağ Kaymakamlığına, Samandağ Belediyesine, Defne Belediyesine, Defne Kaymakamlığına, Kültür ve Turizm Bakanlık ve müdürlüklerinin dikkatine sunarız.   Belediyelerimizin ve diğer devlet kurumlarının ve yetkililerinin Enerji şirketlerine gücünün yetmediğine katiyen inanmam (!)  Dayısı güçlü olan Enerji Şirketleri dahi yanlış yaptığında Belediyelerimiz ( HBB, Samandağ ve Defne belediyeleri) gereğini yapar (!) Suç teşkil eden yapıları hallaç pamuğu gibi söküp atacaktır(!).  Bekliyoruz, inşallah.  Hatay ili Defne ve Samandağ ilçe sınırlarında Aknehir mıntıkasında bulunan ST SİMON Manastır kompleksi yer alır.  ST Simon Manastır kompleksi kesin korunma altında olan turizm alanı ve 1. Derece Arkeolojik Sit alanıdır.  ST Simon Manastır Komplesi alanını tahrip ederek Yerleştirilen RES Türbinlerinin tespit edilmesini, Mühürlenmesini ve yıkılmasını talep ediyoruz.  Ziyaret RES şirketine ait T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18 numaralı Türbinler ST Simon Manastır kompleksi alanı içinde yapılmıştır.  Ayrıca İnancımızda kutsal bir yere sahip olan El Arabî Hazretleri Türbesi alanında da iki RES türbini yerleştirilmiştir. Bu RES türbinin de Tespit edilmesi, Mühürlenmesi ve yıkılması gerekiyor, bekliyoruz. Fina Enerjiye bağlı Ziyaret RES Şirketine en başta LİSANS vermek yanlış idi. Bu yanlışı sürdürmeyiniz ve Ziyaret RES Şirketine kapasite artırımı için verdiğiniz ÇED raporunu iptal ediniz.

Gözene mahallesinde kaçak hat var yıkın!

“Sebenoba- Gözene RES” Şirketine ait Yüksek Gerilim hattı ve direği hileli evrak ile yasal olmayan bir şekilde Gözene Mahallesinde İlhami Dadük ve kardeşlerine ait tarlaya yerleştirilmiştir. İlhami Dadük ve kardeşleri kendilerine yapılan temel hak gaspını yargı yoluna başvurarak tespit ve ispat ettiler. Hileli belgelerle yerleştirilen yüksek gerilim hattı vakit geçirilmeden kaldırılsın.

ARKEOLOG NEZİH BEŞGELEN

Arkeolog ve Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü Nezih Başgelen’in   “Antakya – Samandağ’daki  “Sütun Azizi” Genç Simeon’un Manastırı ve Tepesine Dikilen Rüzgâr Türbinleri…” başlıklı yazısından bölümler.

“Konumu ve iyi korunmuş yapılarıyla ünlenmiş bu denli önemli ve dünyaca tanınan manastır kompleksinin yer aldığı tepeye ve çevresine Ziyaret RES Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş tarafından RES türbinleri kuruldu”.

Çağdaş bir çevre düzeni ve alan yönetimiyle Antakya turizmine daha fazla katılımı öngörülmesi gereken bir süreçte “kör kör gözüm parmağına” bir anlayışla başka yer yokmuşçasına getirip rüzgar türbinlerini manastırın olduğu tarihsel peyzajın içine dikmenin mantığını açıklamak çok zordur. Hele St. Simeon Manastırı gibi bir dünya mirası söz konusuyken,  proje aşamasında “Hatay İl Çevre ve Orman Müdürlüğü” tarafından 13 Eylül 2005 Karar Tarihi ve 45 Sayı Numarası ile “ÇED Gerekli Değildir “!!  ?  “belgesinin nasıl verilebildiği her açıdan irdelenmesi gereken vahim bir durumdur”.

“Zengin bir kültürel ve doğal mirasa sahip olmak, aynı zamanda bunu tam anlamıyla tanıma, bilme, koruma, geleceğe aktarma sorumluluğunu da vermektedir; Doğu Akdeniz tarihinin ve turizminin çok önemli bir manastır kompleksinin tepesine rüzgâr türbinleri dikme hoyratlığını değil. Bunun çözümü ise yaptım oldu anlayışı yerine ortak akılla en uygun yeri bulup oraya yapma becerisini artık bulup her alanda uygulamaktan geçmektedir”.

Evet, sayın yetkililer Nezih Başgelen’i okudunuz.  Enerji şirketleri için yaptım oldu ile olmaz.  Tespit, Karar, mühür ve yıkım bekliyoruz”dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

 

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?