“BEYİN KANAMASI ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN CİDDİ BİR DURUMDUR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“BEYİN KANAMASI ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN CİDDİ BİR DURUMDUR”

Bu haber 16 Nisan 2021 - 10:22 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Dr. Karataş’tan Önemli Uyarı!

Özel Samandağ Deniz Hastanesi Beyin Cerrahi Opr. Dr. Mehmet Ali Karataş, beyin kanamasının acil müdahale gerektiren ciddi bir durum olduğunu ifade ederek İlçemiz vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Konu üzerine yaptığı açıklamada Dr. Karataş; “Beyin kanamaları; kafatası içinde beyin dokusu, beyin boşlukları ve beyin yüzeyinde olan kanamalardır. Çok ciddi sakatlıklara ve ölüme sebep olabilen acil tıbbi durumlardır.

Beyin kanamasının en sık görülen sebepleri; arasında hipertansiyon (yüksek tansiyon), anevrizma denilen damarların balonlaşması/ genişlemesi, beyin tümörleri, kan sulandırıcı kullanımı, kafa travmaları yer almaktadır.

Beyin kanamasının belirtileri her kişide farklı olabilir. Belirtiler kanamanın beyindeki yerine ve şiddetine göre değişir. Şikayetler aniden veya yavaş yavaş gelişebilir. Şikayetler arasında;

Hafif bilinç bulanıklığı, sersemlik halinden koma haline değişen şuur bozukluğu,

Baş ağrısı, bulantı, kusma,

Baş dönmesi,

Epilepsi nöbeti atağı,

Kanamanın etkilediği beyin bölgesine bağlı olarak vücudun bir tarafında kuvvetsizlik, uyuşma veya konuşma bozukluğu

sayılabilir.

Beyin kanaması tanısı en iyi beyin tomografisi ile konur. Beyin kanaması acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Kanamaların özelliklerine, çeşidine, boyutuna ve hastanın durumuna göre tedavi seçenekleri farklılık göstermektedir.” Dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı