logo

reklam

TERZİ; “SEÇMELİ ARAPÇA DERS HAKKINI ISRARLA İSTEYİN VE KULANIN”

Samandağ Şoförler Odası başkanı Mustafa Terzi  yaptığı açıklamada “Çok dil bilen Çocuklar Yaşamın her alanında daha çok başarı gösteriyor. Başkan Terzi,  Ortaokullarda yapılan Seçmeli ders tercihleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.  “4. 5.6.7.8. Sınıflarda yapılan seçmeli ders tercih listesinde mutlaka seçmeli Arapça dersinin tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

Seçmeli Arapça Dersini Mutlaka Tercih Ediniz

Başkan Terzi’nin açıklamasının Devamında konu ile ilgili görüşlerini şu şekilde sürdürdü; “

Anadilimiz Arapça çocuklarımıza aktarmakla mükellef olduğumuz bir emanettir. Aynı zamanda İş ve istihdam olanakları Arapça bilenlere daha kolay ve daha kaliteli açılıyor.  Anadilimiz Arapça dâhil daha çok dil bilen öğrencilerin; Duygu ve zekâ IQ seviyeleri, okul, sınav, üniversite, hayat başarıları daha sağlam oluyor.  Kendi okulumuzda Anadilimiz Arapça okuma ve yazma öğrenme hakkından çocuklarımızı mahrum etmeyelim.  İster yurt içinde ister yurt dışında iş yapan herkes mutlaka Arapça diline muhtaç kalmaktadır. Oda başkanı olarak ekonomide Arapçanın Anahtar rol oynadığını görüyorum. Hangi sektör olursa olsun ve ister işveren veya ister işçi olun İlimizde, ülkemizde ve bütün dünyada en çok aranılan vasıflardan birisi de Arapça bilmektir. Çocuğunuzun ideali doktor, avukat, öğretmen, mühendis, esnaf, şoför, terzi, berber veya yurtdışı işçiliği vb ne olursa olsun Arapça dâhil çok dil bilmesi onun yararınadır.

Anne- Baba Ve Öğrenci Velilerine

Çocuklarımız okullarda RESMİ dilimiz güzel Türkçemizi öğrenmek mecburiyetindedir. Çocuklarımız okullarda ZATEN yabancı dil olarak zorunlu İngilizce dersi almak zorundadır. Çocuklarımızın ek olarak ikinci yabancı ders “Seçmeli Arapça Dersi” seçme ve alma hakları vardır. Çocuklarımıza gelişmiş ülke çocukları gibi ikinci bir yabancı dil olarak seçmeli Arapça ders hakkını ısrarla isteyin ve kulanın” dedi.

Rol modelimiz atatürktür.

Her alanda rol model olarak benimsediğimiz Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yerel dil, anadil, yabancı dil öğrenme, konuşma ve daha çok kültürü tanıma, bilme konusunda da rol model alabilmeliyiz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucu kadrosu başta Atatürk, İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve diğerleri anadilleri Türkçe ile birlikte Farsça, Arapça, Osmanlıca ve bunlara ilaveten Fransızca, Almanca, Rusça, Bulgarca, Yunanca, İngilizce, Japonca vb öğrendiklerini biliyoruz. Her biri en az 5-6 dili iyi derecede konuşabilen, yetenekli ve geniş ufuklu insanlardı. Çok dilli ve çok kültürlü bir ortamda yetişen ve her fırsatta daha çok dil öğrenmeye ve daha çok kültürü tanımaya çalışan M. Kemal Atatürk’ü örnek alırsak çok dilli eğitim ile ilgili sorunları çözeriz. Gelişmiş ülkelerin Çocukları çok dil ile yetişirken bizim çocuklarımız için daha azına razı olmak gericiliktir. Çağdaş uygarlık seviyesine Arapça dahil çok dil bilen nesiller ile ulaşacağız.

Haber : Hasan Dadük

Foto : Haber Merkezi

Share
307 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?