ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Temmuz 2017

TEOG’TA TERCİH YAPACAKLAR DİKKAT ETSİN

30 Haziranda TEOG Yerleştirme Esas Puanları’nın (YEP) açıklanmasıyla öğrencileri zorlu bir dönem bekliyor. Liseye başlayacak olan öğrenciler ve velileri dört gözle tercihlerin bitmesini ve bir an önce sonuçlanmasını bekliyor. Uzmanlar, Teog için tercihte bulunan öğrencilerin şunlara dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek öğrencileri uyardılar. 

Öncelikli olarak tercih yapılacak okulların üniversiteye hazırlıktaki başarısı göz önünde bulundurulmalı. Adayların TEOG YEP puanına göre değil okulların yüzdelik dilimlerini göz önüne alarak tercih yapmaları gerekiyor. En önemlisi de öğrencilerin Teog’ta ki sonuçları ne olursa olsun ailelerin çocuklarının yanında olduklarını hissettirmeleri gerekiyor. Çocuğun sadece eğitim hayatı için değil aynı zamanda kişisel gelişimi için çok önemli bir konudur. Bu anlamda bu konuya ailelerin dikkat etmesi önemli olacaktır.

Tercihlerin nasıl yapıldığı konusuna gelirsek öğrencilerin 25 tercih hakkı var. Ve bu anlamda tercihlerin çok iyi kullanılması gerekiyor. Tercih formunda okul tercih kodunun yazılması önemli çok önemli bir detay, aksi takdirde o+kul tercih kodu olmayan başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihler 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılacak. Onaylama işleminden sonra adayların tercih işlemi tamamlanmış olacak. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacak. Onaylatılmamış tercihler geçersiz sayılacak. Tercih sonuçları 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak, aynı gün okulların boş kontenjanları da ilan edilecek.”

Adayların Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmaları gerekiyor. Bu anlamda çok iyi bir araştırma yapılması gerekiyor. Tercih edilecek okulun üniversitedeki başarısı, öğrencinin ilgi ve yeteneklerine uygunluğu, fiziki koşulları ve ulaşım gibi özellikleri göz önüne alınması gerekiyor.”ifadelerinde bulundular.

Haber Merkezi

Share
547 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?