TEOG’TA EK PUAN İÇİN, BENİMLE DANS EDER MİSİN? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TEOG’TA EK PUAN İÇİN, BENİMLE DANS EDER MİSİN?

Bu haber 16 Haziran 2017 - 9:46 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi.

 

Dans insanın her yönden gelişimi sağlayan bir faaliyettir. Dansın insan gelişimi için önemini kavramış ve insanlara yayma hedefinde olan Ritim Akademi yine başarısını gözler önüne seriyor. Başarısının sırını sıkı çalışmak olarak gören Ritim Akademi kurucusu Nuri Çiçek her türlü dansın insan gelişimine faydası olduğunu ifade ederek Salsa, Latin Dansları, Hiphop, Oryantal, Zumba, Tango, Düğün dansları gibi dansların kurumlarında eğitiminin verildiğini dile getirdi.

Avrupa Şampiyonu Yolcu, Ritim Akademide…

Çiçek, “eğitimi verilen derslerin sonunda lisans verdiklerini ve bu lisansın Teog’a girecek olan öğrencilerin Teog sınavındaki puanlarına ek puan olarak ekleneceğini ifade etti.

Çiçek, öğrenciler için bu anlamda hem sağlık açısından hem de ek puan açısından dansın faydalı olacağını dile getirdi.

Lisansın öğrencilerin eğitimine katkı sağlamasının yanı sıra, öğrenciler eğitimlerini profesyonel eğitmenlerce aldığına dikkat çeken Çiçek, Avrupa Şampiyonu olan Ritim Akademinin yeni salsa eğitmeni Serdar Yolcu’yu tanıttı.

Dansla ilgili olarak hedeflerinin neler olduğunu sorduğumuz Yolcu, “8 yaşında dansa başladım. Bütün eğitimini verdiğim dansların hem antrenörü hem de hakemiyim. . Aynı zamanda Dans Federasyonu Yönetim Kurumunda görev yaptım. Salsa dansında Türkiye şampiyonluğum ve Avrupa şampiyonluğum var. Öğrencilerimi de her zaman bu çizgi üzerinde yetiştiriyorum. Başarılı, azimli, sağlıklı ve dansa âşık bireyler yetiştirmek benim görevim. Genel ailelerin endişesi çocuklarının başka alanlara yönelerek eğitimlerini aksatmasıdır. Ama bu durum artık eskisi gibi değil. Dans etmek çocukların gelişimine katkı sağladığı gibi onların eğitimine de yardımcı oluyoruz. Yeni uygulanmaya başlamış olan bu sitem şu şekilde:

“Millî Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, sosyal etkinlikler ile sanat ve spor etkinliklerinde öğrencilerin kendilerini daha fazla geliştirecekleri mekanizmaları oluşturarak, liselere geçişte, bu faaliyetler üzerinden ek puan verilecek bir düzenleme için hazırlık yapıyor. Bakanlık bu kapsamda, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sportif ve sanatsal yeteneklerini geliştirebilecekleri liselerin sayısını da artıracak.”

Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey öğrencilerin dansa olan ilgisini, sevgisini artırırken eğitimlerinden de eksik kalmamalarını dengelemektir. Bu anlamda aldıkları eğitim sonunda her öğrencimize lisans vermekteyiz. Bu imkânın yanı sıra Uluslar arası dans festivallerine profesyonel gösteriler hazırlamayı hedefliyoruz ve bu yarışma için profesyonel sporcular yetiştiriyoruz. Bu sene Miami’de sporcularımla Dünya Şampiyonası’nda Hatay’ı ve Türkiye’yi temsil edeceğiz. Amacımız, Dansı çocuklara ve yetişkinlere yaymak, sevdirmek ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunak. Çünkü dans psikolojik gelişim (stres atıp rahatlama) fizyolojik gelişim (ana aerobik bir efor harcayarak büyümeyi sağlama) sosyal gelişim (paylaşımcı olması ve özgüveni kazanması) alanlarında kişisel gelişimi artırmaktadır”dedi.

Haber:Ümit Sağaltıcı

Foto: Ali Doğru