ÜST REKLAM

logo

reklam
25 Temmuz 2017

“TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARI, ALTIN SAYFALARA YAZILMIŞ ZAFER AYLARIDIR”

 

 

Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Derneği Başkanı Özlem Fırıncıoğulları Berrak 23 Temmuz Hatay’ın Kurtuluşu dolayısı ile bir bisiklet etkinliği ve basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında Başkan Fırıncıoğulları, “Türk milletinin zaferle sonuçlanmış öyle tarihi var ki her millete kolay kolay nasip olmaz. Temmuz Ağustos ayları Türk tarihinde altın sayfalarla yazılmış zafer aylarıdır” ifadelerinde bulundu.

Başkan Fırıncıoğulları Berrak açıklamasının devamında; “Sevgili Bisiklet severler Değerli misafirlerimiz bugün, Hatay’ın anavatana katılışının 78. yılı münasebetiyle toplanmış bulunmaktayız. Türk milletinin zaferle sonuçlanmış öyle tarihi var ki her millete kolay kolay nasip olmaz. Temmuz Ağustos ayları Türk tarihinde altın sayfalarla yazılmış zafer aylarıdır. 1.Dünya Savaşı’nda mağlup olan Osmanlı İmparatorluğu bulunduğu tüm toprakları kaybettiği gibi savaş sonrası Anadolu’da galip devletin işgaline uğramıştır. İşgal sonrası Anadolu’da başlayan direniş Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Kurtuluş Savaşı zaferle neticelenmiş, işgalciler geldikleri gibi mağlup olarak Anadolu’yu terk edip gitmişlerdir.

23 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması’yla Türkiye Cumhuriyeti’nin Misakı Milli sınırları çizilmiş mağlup devletler yeni devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’ni ve onun eşsiz lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferini selamlamışlardır.

Misakı Milli sınırları çizilirken büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 40 asırlık Türk Yurdu Hatay Misakı Milli sınırları dışında kalmış bu durum hem Hataylıları hem de Mustafa Kemal Atatürk’ü derinden yaralamış anavatanın güzel bir vatan toprağı düşman işgalinde kalmış. İşte bu durum başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 40 asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz diyerek, Hataylılar ve onun kahraman evlatları, Tayfur Sökmen liderliğinde uzun, yorucu, meşakkatli bir mücadeleye başlayarak, Fransızlarla yapılan çeşitli siyasi görüşmeler Hataylıların ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin zaferiyle sonuçlanmış 5 Temmuz 1938, kahraman Türk askeri Kırıkhan Bulgur Pınar mevkiinde kendisini yıllarca hasretle bekleyen Hataylılar tarafından coşku, sevinç gözyaşlarıyla karşılanmış 23 Temmuz 1939’da da Hatay anavatana katılmıştır. Biz Hataylıları, bu güzel toprakları işgalcilere bırakmayan başta M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Hatay davasının lideri ve Hatay’ın ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve dava arkadaşlarının azizi hatıralarını önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad mekânları cennet olsun.

Samandağ Boran Bisiklet Derneği adına bu güzel organizasyon da bizleri yalnız bırakmadığınız için siz değerli üyelerimize, katkılarından dolayı Samandağ Kaymakamlığı, Samandağ Belediyesi, Defne Belediyesi, Derya Altunay,Çevre Koruma ve Kontrol dairesi başkanlığı,Av. Mehmet Cumhur Karaali, Amerikan Kültür(Zühre-Merih) yabancı dil kursları,Mercek Gelinliğe, etkinliğimizde yol boyunca güvenliğimizden sorumlu Çevlik Jandrama Komutanlığına,Trafik ekiplerine, Samandağ Emniyet Müdürlüğüne,bizi ağırlayan öğretmen evi işletmecisi Ekrem Baytara çok teşekkür ediyoruz ve hepinize sağlıklı günler diliyoruz.”dedi.

Ümit Sağaltıcı

 

Share
424 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?