ÜST REKLAM

logo

reklam

TEKNOSA’DAN KRİTİK UYARI

Sosyal medya üzerinden binlerce kişiyi tuzağa düşüren dolandırıcıların son yöntemi Facebook hesaplarını ele geçirdikleri kişilerin arkadaşlarına mesaj atarak “Teknosa’dan hediye çeki” kazandırmak vaadiyle dolandırmaları oluyor. İlçemizde de birçok hesabı hackleyen dolandırıcılar yine iş başında! Facebook’ta arkadaşınız sandığınız insanlardan gelen bu mesaja sakın aldanmayın…

Son günlerde ünlü sosyal paylaşım ağı Facebook’ta şifreleri çalıp arkadaş listesindeki kişilerden para talep edenlerin sayısı arttı. Bunlardan biride size mesaj geliyor “Merhaba Canım Nasılsın, Bende, Teknosadan, hediye bileti var. Seni de düşündüm. Cep telini yazar mısın?

Bu kesinlikle sizi tanıyan birinden gelmiyor. O facebook profili  hacklenmiş ve sizi kandırmaya çalışıyor.

Bu durumda ne yapmalı, Hemen küfür edin veya ip adresini aldım görürsün birazdan deyin. Şaka şaka bu ifade sadece haberi okuyup okumadığını kontrol için bir anket! Haberi okuduysanız Samandağ AYNA Gazetesi facebook adresimizden haberi beğenebilirsiniz!

Şimdi haberin ayrıntılarına devam edelim;

Şifresini çaldıkları hesapta arkadaş listesinde bulunanlara hediye kazandığını iddia eden dolandırıcılar, kişilere telefon hattının kontörlü ya da faturalı olup olmadığını soruyor. Telefon faturalı ise “faturalı hattan GC40 yaz 5685e yolla tamamen ücretsizdir bekliyorum” diyorlar. Dolandırıcıların bu yolla ne kadar para kazandıkları ise hala sırrını koruyor.

Kullanıcılar, bilişim suçu kapsamına giren bu dolandırıcıların bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmesi gerektiği düşünüyorlar.

“Biz inandık mağdur olduk, siz dikkatli olun” diyerek vatandaşları uyaran facebook kullanıcıları şikayetleri şöyle: “Bugün fazla sevdiğim bir kardeşimden Sosyal Medya Sitesi Facebook üzerinden bir mesaj aldım. “Teknosa’dan armağan çeki dağıtıyorum da seni de düşündüm senin tel faturalı mıydı”. Ben de evet diye cevapladıktan sonra “sana gelen mesajı derhal EVET yazıp cevapla ne kazandığına bakayım mesajda 60 TL yazıyor o reklam amaçlıdır tamamen ücretsizdir ok. Ben inandım telefon hattım üzerine açtığım facebook hesabım hacklendi. Gazete aracılığı ile vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Bu mesajlara itibar etmeyiniz” dedi.

Konu ile ilgili Çöğürlü Mahallesi sakinlerinden Ahmet Arslan ise “Bir arkadaşım Sosyal Medya Sitesi Facebook’tan Teknosa’dan armağan çeki dağıttığını ve benim hattımın faturalı olup olmadığını sorup, reklam mesajı göndereceğini yazdı. 7979’dan gelen mesajı derhal cevaplamam gerektiğini ve ne kazandığıma bakacağını dedi. 2 defa cevapladım ve telefon faturamdan 60+30 TL çekildiğini ayrım ettim. Müşteri hizmetlerine 2 saat sonra ulaştığımda mobil ödememi kapattırdım fakat iş işten geçmişti. İade yapamayacaklarını ve 0212996555* destek hattını arayabileceğimi dedi, hala arıyorum ulaşamıyorum. Şikayetimin yetkili makamlara bildirilmesini ve hattıma yansıtılan 90 TL’nin tarafıma iadesini istiyorum, lüzumlu bütün yasal işlemleri başlatacağım” dedi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz TEKNOSA yetkilileri uyarıyor!

Teknosa’dan yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Kurumumuzun sosyal medya üzerinden telefon mesajı göndermek suretiyle armağan çeki dağıttığına ilişkin duyumlar alınmış olup, kurumumuzun böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Sosyal medyada şirketimiz adı ve/veya logosu hukuka aykırı bir şekilde kullanılmak suretiyle, ürünlerin piyasa değerinin fazla altında satın alınabileceğine ya da armağan çeki vaat edildiğine ilişkin haber, mesaj, Reklam veya gönderilen SMS’lere itibar edilmemesini bütün tüketicilerimizin bilgisine sunarız.”

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
516 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?