ÜST REKLAM

logo

reklam

TEKEBAŞI’NDA CAPCANLI EĞİTİM YUVASI

    

İlçemizde Tekebaşı Orta Okulunda gerçekleştirilen boyama çalışması; fikir babalığı yapan Okul Müdürü Ulaş Akdağ’ın talebi Okul Aile Birliği Başkanı ve Üyelerinin desteği ile hayat buldu. Okul Aile Birliği Başkanı Sinan Kayıkçı’yı Resim Öğretmeni Meryem Yıldırım ile tanıştıran isim ise bir dönem gazetemizin karikatüristliğini üstlenen Yaşar Özçelik oldu. Sosyal Medyadan Resim Öğretmeni Yıldırım’a ulaşan Özçelik, okulun renklenmesine vesile oldu. Okul Bahçesine ilk geçtiğinizde sizi cephede karşılayan sportif figürler enerjik bir ruhhaline bürünmenizi sağlarken duvarlarda doğa, sanat ve eğitim içerikli figürlerin işlendiği gözlendi. “İlim ilim bilmektir, İlim kendin bilmektir, Sen kendini bilmezsin, Ya nice okumaktır” diyen Yunus Emre’nin de okumaya işaret ettiği cümlelerin işlendiği duvarlar önümüzdeki dönem öğrencilerini bekliyor.

Kayıkçı: Farkındalık yaratmaya çalıştık

Okul Aile Birliği Başkanı Sinan Kayıkçı, Başkan Yardımcısı Tufan Dönmez, Üyeler Besim Belli, Aycan Balıkçı ve Semire Demir’in imzası ile gerçekleşen çalışma ile ilgili konuşan Başkan Kayıkçı, “okulumuzda yapılan çalışmaların Samandağ’ında eşi benzeri yoktur. Bu sadece duvar boyama değil aynı zamanda sanatla estetiğin buluşmasıdır. Hiç şüphe yok ki şimdiden öğrencilerimizde bunun meyvelerini görmeye başladık. Öğrencilerimiz okulu bu yen hali ile daha çok sevdiler. Sanatsal faaliyetlere ilgi duymaya başladılar. Okulu sahiplenmeye, duvarlarda resimler olduğu için kirletmemeye özen gösteriyorlar. En önemlisi çocuklarımızda sanata karşı bir merak duygusu oluştu. Bu çalışmaların ilerleyen dönemde çocukların başarısını kat be kat arttıracağını düşünüyoruz. Biz okul aile birliği ve okul müdürlüğü olarak çocuklarda bir farkındalık yaratmaya çalıştık. Bu çalışmalarla okulun sadece ders yeri değil aynı zamanda sanatın, sporun estetiğin, kültürün, bilginin, müziğin, doğanın, yeteneğinde yeri olduğunu anlatmaya çalıştık. Bütün bu çalışmaları tasarlayan, projelendiren, hayata geçiren, okula bambaşka bir hava veren, bu doğrultuda bizi de heveslendiren Okul Müdürümüz Ulaş Akdağ’a, değerli Ressam Hocamız Meryem Yıldırım ve asistanı Ayşegül Yıldırım’a Okul Aile Birliği ve bütün öğrencilerimiz adına teşekkür ediyoruz” dedi.

Sanat okullarına öğrenci gönderin…

Çalışmalar ile ilgili konuşan Resim öğretmeni Yıldırım; “İskenderun Yükseliş Kolejinde eğitim veriyorum. Işıltı Sanat Atölyesini 6 yıldır işletiyorum.

Yaşar Özçelik’in aracılığıyla Okul Aile Birliği ile irtibata geçtik. 1 hafta içinde 5 katlı bina içi çalışmamızı tamamladık. Okulun açılmasına yakın bir süre duvardaki tüm çizimler daha parlak bir görünüm ve silinebilme özelliği taşısın diye verniklenecek. Asistanım Ayşegül Yıldırım ile birlikte çalıştık.  Konsept bize ait. Kullandığımız renkler hepsini asistanımla beraber düşündük. Okul aile birliği her şeyimizi karşıladı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu okulda çalışmak keyif verdi, Motivasyon yüksekti. Çalışmamız bitti ama buradan gitmek istemiyorum desem yeridir. Çocuklarımız sanata aç. Çocuklar işlense içlerinden bir cevher çıkar. 21. Yüzyılın başında sanat geliyor. Sanat eleştiri demek, eleştiri derken olumlu olumsuz her türden olmalı.

Öğrenciler bu çalışmaları gördükten sonra çok şeyi aştılar. ‘Ben de yapabilirim, kolaymış’ diyorlar. Bu okulun öğretmeni olsaydım, bu çalışmaları bu kadar istekli öğrencilere yapardım. Şuan duvarlardaki resimler öğrencilerimin imzasını taşırdı. Bunun için ek bir saat harcamamıza da gerek yok, kendi ders saatlerinde bu çalışmaları yaparlardı. Resim dersinde malzeme kullanımı sadece kâğıt kalem değildir. Öğrenciler her türlü malzemeyi kullanmayı öğrenmeliler. Güzel Sanatlar Lisesine öğrenci yollanmasını çok istiyoruz. Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi var ama öğrencisi yok denecek kadar az. Bu çocukları kazanabiliriz” dedi.

Haber- Foto: Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
933 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?