ÜST REKLAM

logo

reklam

TEK YÖN HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

 

 

 

İlçemiz trafiğinde 15 Temmuz 2017 tarihi itibari ile başlatılan uygulama ile Samandağ halkı tarihi bir burukluk yaşadı. Samandağ trafiğini rahatlatmak ve kaza oranını en alt seviyeye getirmeyi hedefleyen tek yön uygulaması ilçeye yapılan bir sabotaj olarak değerlendirildi. İlçede araç sürücüleri ile beraber esnafa da ekonomik bir darbe olarak görülen uygulamada Samandağ halkı umduğunu bulamadı.

Tek yön uygulamasının hayal kırıklığını yaşayan ilçe halkı, “Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, ilçemizde kayıtlı 31 bin aracın mevcut olduğunu, hafta sonunda ise bu sayının 19 bin ile 28 bine çıktığını ifade etti. Tek yön uygulamasının trafiği rahatlatacağını belirti. Fakat İlçemiz trafiği şuan ki hali önceki durumundan daha karışık görünmekte. Vatandaşlar nereye gideceğini şaşırmış durumda. En önemlisi de Samandağ merkezi boşaltmak için yolun bu kadar uzatılmasına gerek var mıydı? Tek yön uygulaması başka bir şekilde yapılabilirdi. Ev ve iş yerlerine gidecek olan vatandaşlar daha önce en fazla 10 dakika da gittiğimiz yolu şimdi yarım saatte gidemiyoruz. Bu fuzuli yakıt masrafı neden?

Bu durum hem trafikteki hoşgörü ortamını yok ediyor hem de ekonomik yönden bizi zorda bırakıyor. Samandağ trafiğinin rahatlamaya ve refah bir şekilde ulaşım yapmaya ihtiyacımız vardı ama şuan ki durumda da kolay bir ulaşım sağlayamıyoruz. En önemlisi de caddelere ve sokaklara koyulan trafik işaretleri. Çünkü o işaretlerde tek yön olarak bir yönü gösteriyor ama bizim evlerimize veya iş yerlerimize ulaşmamız için o yol değil diğer bir yoldan geçmemiz gerekiyor. Bu durumda bizim ne yapmamız gerekiyor. Tek yön neden ücra köşelerde yapılıyor. Samandağ halkı olarak yolun durumuna şaşırmış durumdayız.

İlçemizde yapılan son güncelleme ile ilçe merkezi her ne kadar rahatlamış olarak görünse de, halk bu durumdan mağdur olmuştur. Çok daha basit bir uygulamayla çözülebilecek olan sorun, yolların labirente dönüşmesiyle içinden çıkılamaz bir haldedir.

Ambulanslar şehir merkezine inanılmayacak kadar uzun sürede yetişiyorlar, bu da hastaya müdahaleyi geciktiriyor. Takdir edersiniz ki acil durumlarda saniyeler bile can kurtarabilecekken ambulansların bu gecikmesi can kaybına neden olabilir.

Ayrıca turistik bir önem arz eden ilçeye dışarıdan gelecek yabancılar yollarda hem kaybolacak hem de daha fazla kazaya neden olacaklardır.

Evet, Samandağ’ın bu uygulamadan önce trafik sorunu vardı, bu soruna çözüm üretilmesi gerekiyordu. Ama üretilen çözüm hem ilçe halkını, hem dışarıdan gelenleri mağdur etmeyecek bir şekilde olmalıydı.

Akla, mantığa uygun insanları mağdur etmeyecek, insanlara çile çektirmeyecek bir çözüm üretilmesini rica ediyoruz” ifadeleri ile eleştirdiler.

Haber:Ümit Sağaltıcı

 

Share
628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?