ÜST REKLAM

logo

reklam

TEK ÇEŞİT BESLENME TEHLİKELİ DEDİ,  VİTAMİNLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİNİ ANLATTI

 

Yaşamımızın sağlıklı ve güzel geçebilmesi için düzenli bir şekilde beslenmemiz gerekir. Besinlerin içerisinde bulunan değerler vücudumuza yararlı da olabilir zararlı da olabilir. Bu yüzden aldığımız her besinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Dün ziyaret ettiğimiz ilçemizde Diyetisyen olarak görev yapan DİETA Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi sahibi Deniz Selen Vahapoğlu ile ‘Vitaminlerin Hayatımızdaki Yeri’ ile ilgili konuştuk. Sohbetimizde İnsanların kilolarından çabucak kurtulmayı hedef edindiklerine işaret eden konuşmasında Vahapoğlu, ‘Tek besin ağırlıklı çeşitlilikten uzak, aç bırakan, hızla kilo verdiren diyetler sağlık açısından tehlikeli’ uyarısı yaptı.

16507070_1585167781512431_1484124273_n

Diyetisyen Vahapoğlu, “son zamanlarda sıkça duymaya başladığım talepler; hızlı kilo verip aç kalma üzerine, insanlar kilolarından çabucak kurtulmayı hedef edinmişler. Sağlıktan ziyade estetik kaygı ile hareket ediyorlar. Tek besin ağırlıklı çeşitlilikten uzak, aç bırakan, hızla kilo verdiren diyetler sağlık açısından tehlikeli. Çünkü yaşamımız için elzem olan vitamin, mineraller, protein, yağ asitleri ve karbonhidratlar yeterli miktarda alınamamaktadır. Her zaman kilo vermede amaç yani hedef SAĞLIK olmalıdır. Yaşınıza, boyunuza, cinsiyetinize ve sağlık durumunuza göre beslenme tedavisi önemlidir.Her besini yeterli miktarlarda tüketin ve sağlığınızdan ödün vermeyin. Kısaca vitaminleri tanımlayarak doğru ve sağlıklı beslenmenin bir kere daha üzerinde durmuş olalım.

B ve C vitaminleri depolanmadığından günlük alınması gereken vitaminlerdir.

B1 vitamin; tahıllarda, kuru baklagillerde bolca bulunur. Mercimek, bezelye, tam tahıl/buğday ekmeği ve diğer tahıllarda bol miktarda bulunur. Ispanak, yumurta ve sütte ve sakatatlarda da bulunmaktadır. B1 vitamini kalp, kas ve sinir sisteminin işlevinde rol oynar. Eksikliğinde depresyon, iştah azalması, beri-beri hastalığı görülür.

13419075_1712764618996268_2307045048456465708_n

B2 vitamini; süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. Yoğurdun yeşilimsi suyu fazla miktarda B2 vitamini içerir. Yumurta, badem, brokoli, ıspanak gibi besinlerde de bulunur. Metabolizmada, besinlerin enerjiye dönüştürülerek yakılmasında rol oynar.  Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşturulmasında rol oynar. Eksikliğinde ağız kenarlarında çatlamalar görülür. Göz korneasında kanlanmalar ve sinir sisteminde hasar görülür.

B3 vitamini; tavuk, hindi, ton balığı, mercimek, somon, yumurta, süt, tam tahıllı ekmekte bulunur. Metabolizma dışında dolaşımı da düzenlemektedir. Cinsiyet hormonlarının üretilmesinde yardımcı olur. Yetersizliğinde bunama, deri iltihabı(dermatit) ve diyare(ishal) görülür.

B6 vitamini kaynakları muz, patates, ıspanak, tavuk, somon, et, fındıktır. Bağışıklık sistemi için antikor üretimi sağlar. Kan şekerini düzenler. Dokulara, organlara taşınmasını sağlayan hemoglobinin üretimini sağlar. Bazı hormonların üretilmesini sağlar.

B9/Folik Asit/B5; ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, mercimek nohutgibi kuru baklagillerde bulunur. Kan hücrelerinin yapımında yer alır. Eksikliklerinde anemi görülür.

B12, karaciğer ve hayvansal kaynaklı bütün besinler, kuru fasulye, fıstık, badem kaynaklarıdır. Kan hücrelerinin yapımında ve sinir sisteminin onarımında rol oynar. Eksikliğinde unutkanlık en önemli belirtilerindendir. Bunama, anemi, kilo kaybı depresyon, Alzheimer vs. görülür.

C vitamini; bütün sebze ve meyvelerde bulunur. Dokuların gelişimi ve tamiri için, bağışıklık sistemi için önemlidir. Eksikliğinde, halsizlik, iştahsızlık, diş eti kanamaları görülür ve skorbüt hastalığı gelişir, dişler dökülür, kemik erimesi başlar.

Görüldüğü gibi B ve C vitaminlerinde bulunan besinler; 1. Süt ve süt ürünleri,  2. Et ve et ürünleri 3. Tahıl ve tahıl ürünleri 4. Sebze- meyve grubudur. Yani günlük gerekli vitamin ihtiyacının karşılanması için bütün besin gruplarından tüketilmesi gerekmektedir. Diyet yaparken de bu 4 besin grubundan alacak şekilde doğru beslenilmesi gerekmektedir. Hızlı kilo verdiren ve az besin grubu içeren beslenme modelleri sağlık açısından yarar sağlamamaktadır hatta zararlıdır.

Depolanan vitaminler ise A,D, E ve K vitaminleridir.

A vitamini, yumurta, et, balık, peynir, ıspanak, maydanoz ve sarı/turuncu besinlerde yani balkabağı, havuç, muz ve mangoda bulunur. Göz sağlığı ile ilişkilidir. Antioksidandır.

D vitamini, peynir, tereyağı, süt ürünleri, yumurta sarısında bulunur ancak en çok güneş ışığından alınır. Vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olur.

E vitamini, bitkisel yağlarda ve kuru yemişlerde bulunur.  Antioksidandır. Bağışıklık sisteminde rolü vardır.

K vitamini, yeşil yapraklı sebzelerde, karaciğer, yumurta ve peynirde bulunur. Kanın pıhtılaşmasını bu sayede kanamaların durmasını sağlar” dedi.

Share
961 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?