TEHLİKENİN ÇANLARI DUYULMALI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

TEHLİKENİN ÇANLARI DUYULMALI

Bu haber 25 Eylül 2019 - 9:18 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.

“Küresel ısınma” ile ilgili tehlikenin boyutu aslında çok büyük. Ancak insanlık henüz felaket aşamasına gelmediğimizi zannederek gerekli önlemler alınmıyor. Bunun en büyük nedeni sadece kar ve sermaye hırsına dayanan ve bütün dünyayı kanser gibi saran kapitalist sistemdir. Kapitalist sistem, geniş yeniden üretim ve geniş yeniden tüketime dayanan bir sistemdir. Böylece Dünyamızın bütün yeraltı ve yerüstü kaynaklarını hızla tüketmektedir. Bu sistemde demokrasi, insan hakları, özgürlük, adalet gibi kavramlar aldatmacadan ibarattir. Esas olan kar ve sermaye birikimidir. Dolayısıyla halkı sömürmekten başka her şey yalandır.

18. yüzyılın sonunda başlayan sanayi devrimi, genelde ekonomik, siyasi ve teknolojik etkileriyle modern sermayeye sahip burjuva egemenliğine dayanan kapitalist sistemi getirmiştir. Ancak işin bir de çevresel boyutu var. Enerji üretimi için kullandığımız, kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar, iklim değişikliğine sebep olan en önemli faktörler. Bilim insanları, atmosferdeki karbondioksit oranını 1750 yılı ile karşılaştırdığında, yüzde 47 oranında artış olduğunu tespit etti. İnsanlığın atmosfere bıraktığı gazlar, sera etkisi yaratıyor. Güneşten gelen enerji, sera gazları yüzünden yeryüzünde sıkışıp kalıyor ve dünyamız sürekli ısınıyor.

Son yüzyılda ortalama sıcaklık, yaklaşık 14 derece olarak ölçüldü. Son 150 yılda yerküre 1 derece ısındı ve bu ısınmanın üçte ikisi son 50 yılda meydana geldi. Geride bıraktığımız son 18 yılda ise defalarca sıcaklık rekoru kırıldı. Dünya için kritik eşik 2 derece. Uzmanlar, 2030 yılına kadar küresel sıcaklık artışının 1,5 santigrat dereceyi aşacağı uyarısında bulunuyor. İki derecelik ısınmanın çok da önemli olmadığını düşünenler olabilir. Ancak 1 derece, 1,5 dereceyi aşar ve 2 dereceye ulaşırsa; iklim, yüz binlerce yıldır görülmeyen bir şekilde değişecek. Bugün geldiğimiz noktada ise, geçmişteki gibi

devam etme lüksümüz yok. Aksi takdirde çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini çalmış olacağız.

Sami ASLAN

Eğitimci