TEDBİR KARARLARINA UYMAYANLARA CEZA - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TEDBİR KARARLARINA UYMAYANLARA CEZA

Bu haber 18 Eylül 2020 - 8:52 'de eklendi ve 440 kez görüntülendi.

Samandağ Kaymakamlığı, Korona Virüs salgının sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alındığını ifade ederek kurallara uymayan vatandaşlara idari para cezası ve Türk Ceza Kanununun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma başlıklı maddesi uyarınca gerekli adli işlemler yapılacağını duyurdu. 

Samandağ Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada; “Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid- 19) salgını ile mücadele kapsamında Hatay Valiliği kararlarını açıkladı.

*İlimizde tüm alanlarda vatandaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirildiğinden İlçemizde maskesiz dolaşılmamasına,

Düğünlere yönelik olarak; Sokak/ köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. yapılmamasına, nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanmasına, dans/oyun pisti/alanlarının kapatılmasına, nikah merasimlerinde türlü yiyecek içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde müsaade edilmemesine, Taziyelere yönelik olarak; cenaze namazı ve defin işlemlerine sınırlı sayıda yakının katılmasına, taziyelerin telefonla yapılmasına karar verilmiştir.

Vatandaşlarımız tarafından içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temiz, maske ve mesafe kurallarına riayet edilmesine hassasiyetle uyulması önem arz etmektedir.

Söz konusu kurallara uymadığı tespit edilen iş yerleri ile maske takmayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. nci maddesi ve Kabahatler Kanunun 32. Çerçevesinde idari para cezası uygulanmakta ve Türk Ceza Kanununun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma başlıklı maddesi uyarınca gerekli adli işlemler yapılmaktadır.

İlçemiz de halkımızın sağlığının korunması ve kamu esenliğinin sağlanması konusunda tüm vatandaşlarımızın alınan tedbirlere en sıkı şekilde uyularak sağduyuyla destek verilmesi önem arz etmektedir.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı