TAŞKINLAR GİTTİ, HASARLARI KALDI | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

TAŞKINLAR GİTTİ, HASARLARI KALDI

Bu haber 18 Ocak 2019 - 9:59 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Denizden çıkmış balığa döndük!

Hatay’da son günlerde yaşanan sağanak yağışlar il genelini olduğu gibi ilçemizi de sular altında bıraktı. Yağış nedeniyle taşan derelerin suları birçok ev, iş yeri ve tarım arazisini bastı. Bazı evlerin önünde park halindeki araçlar da suya gömülürken, Asi Nehri ile kentin içinden geçen birçok dere yatağında su seviyesinin yükseldiği gözlendi.

İlçemiz Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Hatay’da binlerce dönüm arazinin sular altında kaldığını ifade ederken, bunun bir nedeninin su yataklarının molozlarla kapanması olarak belirti. Oda Başkanı Kamacı, ‘doğa kendi alanını geri alıyor’ derken ilçemizde birçok mahalleli yaşadığı mağduriyetten dolayı isyan etti.

“Bu Durumu Yaşamaktan Bıktık, Usandık”

İlçemizde her mahalle yaşanan şiddetli yağışlardan ötürü ciddi sıkıntılar yaşadı. İlçemiz Sutaşı Mahallesi sakinleri Çetin Emeç caddesinde sürekli olarak sel baskını olduğunun altını çizerken, bu durumu yaşamaktan bıktıklarını dile getirdiler.

Konu üzerine mahalle sakinleri; “mahallemiz olduğu gibi çukurlarla dolu. Her yağmur yağdığında oldukça zor anlar yaşamaktayız. Bütün bu durumun yanı sıra Çetin Emeç caddesinde sürekli olarak sel baskını oluyor ve bu durumun önüne geçemiyoruz.  Şuan bu cadde berbat bir durumda. Kullanılmaz bir hale geldi. Biz bu durumdan şikâyetçiyiz. Bu durumda yaşamak zorunda değiliz. Yetkililere bildirmekten de bıktık usandık” ifadelerine yer verdiler.

  

Benzer bir durumu Koyunoğlu Mahallesi sakinleri yaşarken şikâyetlerini gazetemiz haber merkezine ulaşarak dile getirdiler.

Aşırı yağıştan ötürü neredeyse suyun içinde yüzdüklerini dile getiren Koyunoğlu Mahallesi sakinleri,

“Yağışlardan ötürü oldukça zor anlar yaşadık. Sular evlerimizin içine kadar girdi. Zaten sular mahallelerde olan çöpleri etrafa saçtı. Bu çöpleri temizlemek bile neredeyse bir günümüzü aldı.

Biz sürekli olarak bu durumları yaşamak zorunda mıyız sormak istiyoruz. Yetkililerin bu durumu çözüme kavuşturmalarını istiyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Sağanak yağış sadece İlçemizi değil Antakya İlçesi Amik Ovasında bulunan Aşağıoba Köyü’nü ve Hatay Havaalanı’nı da sular altında bıraktı.

Havaalanı Araç Trafiğine Kapatıldı

Yağışlardan etkilenen Hatay Havaalanı yolunda da ulaşım durma noktasına geldi. Giderek artış gösteren su seviyesi havaalanı yoluna kadar ulaştı. Ekipler tehlike oluşmaması adına yolu trafiğe kapatarak servisler yardımıyla ulaşımı sağladı. Havaalanına geçişler tamamıyla kapatılırken gelen yolcular ise otobüsler yardımıyla yolun güvenli kısmına taşındı.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

afdah.info

voir films