TAŞIMALI EĞİTİM DE ÇÖKTÜ, BEDELİ YİNE ÇOCUKLARIMIZ ÖDÜYOR! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

TAŞIMALI EĞİTİM DE ÇÖKTÜ, BEDELİ YİNE ÇOCUKLARIMIZ ÖDÜYOR!

Bu haber 20 Eylül 2019 - 10:33 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi.

Eğitim Sen Samandağ şubesi yürütme kurulu, Türkiye genelinde ilçemiz özelinde acı bir gerçeği daha gözler önüne serdi. Eğitim Sen; ‘ekonomik kriz yine velilerin sırtına yıkılıyor!’ dedi….

Eğitim Sen Samandağ şubesi yürütme kurulu,basın aracılığı ile kamuoyuna seslendi.

Eğitim – Sen, “TAŞIMALI EĞİTİM ile yıllardır Samandağda yaklaşık 3 bin öğrenci yararlanıyordu. Taşınan öğrencilere de öğlen yemeği de veriliyordu. LGS yerleştirmelerine göre en ücra köşedeki öğrenci en uzak liseye yerleştiriliyordu. Sistem mağduru olan öğrencilerimizi önce uzak liselerde okumaya teşvik ediyorsunuz, ücretsiz taşıyorsunuz sonra ortada bırakıyorsunuz. Bu uygulamayı yapanları soruyoruz! Siyasi bir yatırım mıydı, yoksa öğrencilerin, velilerin baskısını, isyanını azaltmak için miydi, yoksa tıkanan, çöken eğitim sistemine nefes aldırmak mıydı? Bu mağduriyetin tarifi yoktur. Hatay Büyük Şehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığının raporu bazı mahallelerde “ Düzenli minibüs kooperatif güzergahı vardır “ şeklindedir. Bu beyan bu uygulamanın kaldırılmasına yeterli bir sebep olmamalıdır. Daha önce TAŞIMALI EĞİTİM’in olduğu mahallelerde minibüs kooperatifi olmasına karşılık “Düzensiz minibüs kooperatifi “ raporu mu veriliyordu? Bu beyan üzerine İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜresmî minibüs kooperatifi olan mahallelerde TAŞIMALI EĞİTİM’den vazgeçiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan ihaleye göre artık tüm ilçede yaklaşık 600 öğrenci TAŞIMALI EĞİTİM’den yararlanacaktır. Bu da TAŞIMALI EĞİTİM minibüs kooperatifi olmayan dağ köylerinin öğrencilerini sadece taşıyacaktır demektir. Denizdeki bir okula gitmek isteyen MEYDAN, TEKEBAŞI, MAĞARACIK, MIZRAKLI, KOYUNOĞLU, KUŞALANI, ATAKÖY, TOMRUKSUYU, UZUNBAĞ, DEĞİRMENBAŞI gibi uzak mahallelerden gelen öğrencilerimize mahalle minibüsüyle ( iki araba değiştirerek) ancak ulaşabilecektir. Mahalle minibüsü kaç öğrenci sığarsa artık. Ya da özel servis tutması, üstüne öğlen yemeği masrafı ile aileleri beklenmeyen bir yükün altına sokmuş olacaktır. Öğrenci istemediği bir liseye gönderiliyor sonra altından kalkamayacağı külfetin altına sokuluyor. HATAY BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİveya İlçe MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ bu kararı almasında Bakanlığın hangi genelgesi ile olmuştur. Bu mağduriyetin müsebbibi hangi kurumdur?  “ Milletin Hizmetkarıyız “propagandasıyla gelen hükümetin elinde TAŞIMALI EĞİTİM de çöktü demektir. Geçen yıllarda da bu mahallelerde minibüs kooperatifleri vardı ve TAŞIMALI EĞİTİM yapıldı. İlçe MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ bu halka yapılan hizmetin kaynağı hangi gerekçeyle ortadan kaldırıldığını tüm kamuoyuyla paylaşmasını istiyoruz. Müsebbip olan tüm kurumlara sesleniyoruz, Daha önce TAŞIMALI EĞİTİM için kaynak bulunabiliyorsa bu kaynak bundan sonra nereye aktarılacaktır, kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz..

Beklenmeyen bu ekonomik yükten dolayı birçok veli çocuğunu okuldan almak zorunda kalacaktır. Nedense bu ülkede hep çocuklar, hep öğrenciler bedel ödediler ödemeye devam ediyorlar”dedi..