TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI

Bu haber 17 Şubat 2020 - 9:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hazırlayan: Sami Aslan

Ülkemizin tarımsal potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen, yeterince değerlendirmiyor. Topraklarımızın büyük çoğunluğu verimlidir ve tarıma elverişlidir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için tarım politikaları, bilenler tarafından ele alınarak orta ve uzun vadeli uygulanabilir bir politika belirlenmelidir.

Tarımda temel sorun yüksek girdi maliyetleri. Üreticilere ucuz yakıt ve ucuz tohum sağlanmalı. Tarımsal sanayide ise en önemli sorunlardan birisi yüksek finans maliyeti. Üreticiyi ezmeden düşük faizli hatta faizsiz kredi sağlanmalı.

Sektörün beklentisi, sürdürülebilir üretim için üreticinin para kazanacağı bir yapının oluşturulması. Bu nedenle küçük işletme yapısı dikkate alınarak, kooperatifçilik desteklenmeli ve yaygınlaştırılmalı. Spekülatif yüksek fiyatlara neden olan aracılar ortadan kaldırılmalı.

Özellikle hayvancılıkta ithalatın çözüm olmadığı artık anlaşılmalı. Türkiye’nin kendi koşullarına uygun et, süt, kanatlı, deniz ürünleri ve arıcılık gibi sektörün tümünü kapsayıcı bir hayvancılık politikası benimsenmeli ve uygulanmalı.

Gıda enflasyonunu önlemek için üretici üzerinde kurulan fiyat baskısı, üretimden kaçışı tetikleyebilir. Gıda fiyatlarının düşürülmesi için tarımdaki yapısal sorunların çözülmesi gerekiyor. Verimliliği artırıcı önlemler alınmalı.

Devlet denetleme görevini yapmak yerine, gıda enflasyonunu düşürmek için piyasaya yanlış müdahalelerde bulunuyor. Fiyatı artan her ürün ithal ediliyor. Bu politika üretimi olumsuz etkiliyor. İthalata dayalı politikadan vazgeçilmeli.

Kırmızı et fiyatı artınca tüketici beyaz ete yöneliyor. Fakat, üreticiden kilosu 7 liradan alınan tavuk, tüketiciye 14 liraya satılıyor. Marketlerin üreticiden ucuza alıp pahalıya satması önlenmeli. Marketlere yönelik düzenlemeler acilen yapılmalı.

Küresel İklim değişikliği tarım sektörü açısından en büyük tehlike. İklim değişikliğini dikkate alacak üretim ve yatırım politikaları uygulanmalı.

Özetle, tarım ve hayvancılıkta sorunlar çözülmeden, devlet doğru bir şekilde etkin denetim yapmadan, tüketici bilinci gelişmeden gıda terörünü bitiremeyiz.

Kaynak:www.tarimdunyasi.net

Sami Aslan
Sami Arslandeneme@deneme.hotmail.com

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket