ÜST REKLAM

logo

reklam

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN, ÇİFTÇİLERE UYARI!

Samandağ İlçe Tarım Müdürlüğü, değişen iklim faktörleri ve özellikle hava sıcaklıklarındaki artış göz önüne alındığında bir çok üründe hastalık ve zararlı popülasyonunda artış olacağını duyurarak çiftçilerimizin mağdur olmaması adına İlçemiz 42 mahalle muhtarına konu ile ilgili dilekçe gönderdi.

Samandağ İlçe Tarım Müdürü Öner Sertkol dilekçesinde; “Değişen iklim faktörleri ve özellikle hava sıcaklıklarındaki artış göz önüne alındığında bir çok üründe hastalık ve zararlı popülasyonunda artış olacağı beklenmektedir. Bununla birlikte ciddi ürün kayıpları ve ekonomik kayıpların yaşanmaması için özellikle zeytin ve narenciye üretimi yapan üreticilerimizin bahçelerinde mücadele yapmaları gerekmektedir.

İlçe Müdürlüğümüzce yapılan arazi çalışmalarında özellikle zeytinde pamuklu bit, zeytin güvesi zararlıları ile halkalı leke hastalığının yaygın olduğu görülmüştür. Üreticilerimiz kültürel mücadele (bahçe temizliği, yabancı ot kontrolü) ve kimyasal mücadelelerini (ilaçlı mücadele) zaman kaybetmeden, teknik talimatlara uygun şekilde yapılmalıdır. Kimyasal Mücadelenin ruhsatlı ilaçlarla, doğru dozda ve doğru zamanda yapılması ekonomik kayıpların önüne geçilmesi açısından son derece önemlidir.  Konunun mahallenizde bulunan üreticilere duyurulması ve bilgi almak isteyen üreticilerin İlçe Müdürlüğümüze yönlendirilmesi hususunda gereğini rica ederim. 

2019 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) yapılacak başvurular, 01.09.2018 tarihinde başlayarak 30 Haziran 2019 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten sonra Çiftçi Kayıt Sistemine yapılacak başvuular kabul edilmeyecektir. Tarımsal desteklerden yararlanabilmek için ÇKS başvurularının yapılması zorunludur” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

Share
819 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?