TARİHTEN YAPRAKLAR. « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

TARİHTEN YAPRAKLAR.

Bu haber 24 Mart 2017 - 11:56 'de eklendi ve 693 kez görüntülendi.

 

 

Çocuklarını askere almak ve her hangi bir uluslararası kuruluş tarafından azınlık olarak tanınıp haklarını almamaları için Alevileri Müslüman kabul ettiğini beyan eden Abdülhamit’e; “Aleviler Müslüman demek kolay; Müslüman olarak görüyorsanız, İslamın Müslümanlara tanıdığı mahkemelerde dava açma ve şahit olma haklarını hakları verin”.

Sonuç: Devlete karşı isyandan yargılanma; Akka kalesine sürgün ve yaşamı botunca memleketi olan Cilli köyü Samandağına gelememe cezası.

Şeyh İbrahim Cilli; vefatı 1901

Anadolu’da diğer farklı etnik azınlıkları yok sayarak Türk devleti kuran Atatürk’e iletilmek üzere Alpdoğan paşaya mektup; Kan akıtmayın, “Kan dursun yeter ki! Beni ve aşiretimi, Erzurum’a yollayın. Ya da hükümet benden şüphe ediyorsa Halep’e gideyim. Veyahut Türkistan’a geri gönderin”.

Sonuç: devlete karşı isyandan yargılanma, çocuğuyla beraber idam ve yandaşlarının öldürülmesi (dersim katliamı) Seyit Rıza; İdam, 15-11-1937.

Haber Merkezi