TARİHE SAYGI BU MU? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TARİHE SAYGI BU MU?

Bu haber 19 Mart 2018 - 9:26 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

 

 

Bu manzaranın sorumlusu kim?

İlçemizde değerli köprülerinden olan ve tarih severlerin de akın ettiği Tarihi BatıayazTeknepınar Taş Köprüsü, iş makinası kurbanı oldu. Köprüden geçmeye çalışan kepçenin paletinin köprüye takılması ile tarihi köprü ciddi boyutta hasar gördü. Geçen hafta gerçekleşen hadisenin ardından yetkililer henüz bir çalışma gerçekleştirmezken köprünün tarihi yönü yanı sıra vatandaşların geçiş noktası olması dolayısıyla büyük sıkıntılar yaşandığı ifade edildi. 

Başka geçiş noktamız yok, ilgilenen de yok!

Köylerinden giriş ve çıkış gerçekleştirdiklerinde ciddi sorunlarla karşılaştıklarını fakat köprüden başka geçiş noktalarının olmadığını ifade eden köylüler, zarar gören alana taş koyarak geçici önlem aldıklarını dile getirdiler. Büyük tehlikeye ev sahipliği yaptıklarını dile getiren vatandaşlar, yetkililerin bir an önce çözüm bulması gerektiğini savundu.

Romalılar Döneminden kalma olan Tarihi BatıayazTeknepınar Taş Köprüsü’nün yıllar öncesinden araç trafiğine kapatılması ve alana modern köprü yapılması gerekiyordu. Tarihi alan olarak günümüze kadar ulaşan Tarihi BatıayazTeknepınar Taş Köprüsü’nün sadece turistik amaçlarda kullanılması gerekirken Hatay’da tam tersi yaşandı. Günümüze kadar kullanılan ve ağır tonajlı araçların bile üzerinden geçtiği tarihi köprü, iş makinasının kurbanı oldu. Nitekim yaşanan hadisenin sorumlusunun kazaya sebebiyet veren iş makinası mı yoksa bir türlü köprü trafiğini kapatmayan yetkililer mi olduğu merak konusu?

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto : Haber Merkezi