logo

reklam

TARİH YOK OLUYOR!

Ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de kültür varlıklarının korunması noktasında sıkıntılar giderek artıyor. Hatay denilince akla gelen St. Simeon Manastırı, St. Pierre Kilisesi, Habibi Neccar Camii gibi Kültür Varlıkları Devlet tarafından korumaya alınırken İl’deki bazı doğa güzellikleri ise adeta kaderine terkedildi.

Son yıllarda bakımsızlık nedeni ile adeta yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Yoğunoluk Köprüsünden kopan parçalar bu kentin can damarlarını tıkıyor. Samandağ’da bağlı  Tomruksuyu, Fidanlı  ve Yaylıca Mahalelerinden Batıayaz Yaylasına giden yol üzerinde bulunan tarihi köprü geçtiğimiz günlerde ağır tonajlı bir aracın geçişi sırasında hasar görmüştü. Yaşanan bu hadisenin üzerine köprü ulaşıma kapandı. Ancak tarihi taş köprü üzerinde onarım çalışmaları başlatılmamıştı.

Köprüden kopan parçaların kaybolma tehlikesinin bulunduğunu aktaran vatandaşlar “Dereye düşen taşlar sellerle uzaklaşmadan önce toplanmalı ve restorasyon faaliyetleri derhal başlamalı. Batıayaz Köprüsü de geçtiğimiz aylarda bir kepçe tarafından kullanılmaz hale getirilmişti, tarihimize sahip çıkalım zira bu değerler nadide ve tekrarı yok” dediler.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?