TARİH VE DOĞA E&N'DE BİRLEŞTİ | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TARİH VE DOĞA E&N’DE BİRLEŞTİ

Bu haber 24 Haziran 2019 - 11:16 'de eklendi ve 89 kez görüntülendi.

E&N Butik Oteli Turizm Sektörüne Kazandırdılar

Samandağ Çevlik Tatil Köyünde faaliyete giren Elit Turistik Tesis E&N Butik Otel görkemli açılışını gerçekleştirdi. E&N Butik Otel’in gerçekleştirdiği açılış sonrasında sanatçı Nihat Mugil sahilde bir konser verdi.

1968 ve 1961 yıllarında Samandağ’da doğan Edip Atar ve Nebil Atar 1994 yılında Suudi Arabistan’da gıda sektörü üzerine hizmet vermeye başlamışlardır. Edip Atar ve Nebil Atar, yurt dışındaki hizmetlerinin devam etmesi ile birlikte Samandağ’ında turizm alanında yatırım yapma kararı alarak E&N UTİK Otel’i turizm sektörüne kazandırmışlardır.

E&N Butik işletmecileri gerçekleştirdikleri açılışa katılan vatandaşlara teşekkür ederek E&N Butik ailesi adına bir konuşma gerçekleştirdiler.

E&N Butik Ailesi; “Sahip olduğumuz büyük Samandağ sevgisinin yanında, yapmış olduğumuz bu yatırımın gururunu ve sevincini yaşamaktayız. 30 yıla yakın yurt dışında bulunmaktayız. Bu süre Samandağ’a olan sevgimizi ve hasretimizi yüceltmiştir. Samandağ’ın değerleri bizim için kutsaldır. Yapmış olduğumuz bu yatırımla Samandağ’ın değerine bir nebze de olsa katkımız olmuşsa, ne mutlu bize. İnanıyoruz ki bu tür yatırımların artması, ülkemizin ve Mozaik şehrimiz olan Hatay’ın kalkınmasında ve gençlerimizin geleceğinin garanti altına alınmasında önemli bir katkı sağlayacaklardır” ifadelerine yer verildi.

Gerçekleştirilen görkemli açılışta Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz bir konuşma yaptı.

Başkan Eryılmaz konuşmasında; “İlçemiz turizm, tarım potansiyeli olan ve maalesef bu potansiyelini harekete geçirememiş, yatırıma dönüştürememiş bir ilçe. Bu tür yatırımların ilçemizde artması adına biz de yerel yönetimler olarak üzerimize düşeni yapacağız. Hafta sonu ilçemize giriş yapan araç sayısı 38 bin 500. Yani bu demek oluyor ki Samandağ dışından bir çok vatandaşımız yüzmek, dinlenmek, piknik yapmak için ilçemize geliyor. Buraya gelen turistlerimiz, misafirlerimizi daha iyi ağırlayabilmek adına modern şehircilik anlayışına uygun diğer turizm merkezlerinde hizmet sunan tesisler gibi tesislerin hizmet sunmasıyla daha iyi bir noktaya geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bundan sonraki süreçle ilgili olarak gerek Sayın Valimiz, gerek Sayın Kaymakamımızla ve diğer resmi kurumlarımızla görüşerek Samandağ’ın turizm potansiyelinin harekete geçmesi noktasında hazırlamış olduğumuz projelerle ilgili destek talep ettik. Sayın Valimiz ve Kaymakamımız bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade ettiler. Biz işadamlarından da şunu istiyoruz özlemini çektiğimiz ihtiyacımıza cevap verecek tesislere ihtiyacımız var. Bunlar artarsa turizmin önünü açabiliriz. Çevlik’i önemsiyoruz, buraya yönelik master planlarımız var. Sayın Valimize acil çevre yolu ihtiyacımızla ilgili talebimizi ilettik, ilgileneceklerini söylediler. Samandağ’ın kurtuluşu turizmdedir. Nebil Bey’e ve ortaklarına bu yatırımlarından dolayı teşekkür ediyor, ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

Samandağ İlçe Kaymakamı Murat Kütük’te açılışta bir konuşma gerçekleştirdi.

Kaymakam Kütük konuşmasında; “Çevlik’e oldukça güzel bir tesis yapılmış. Bu tesis uzun yola çıkacağımız bu uzun turizm serüvenimizde bir adım olarak yolculuğumuzun başlangıcı olur. Samandağlılar, Orta Afrika’da beklide bizim gidip gezmeye korkacağımız yerlerde, Arabistan’ da, dünyanın her yerinde iş yapan, ekmek parası kazanan insanlar. Bu kazançları buraya getirip yaptığınız için teşekkür ederiz. Bu yatırım Samandağ’ın güzelliklerini görmeye, yaşamaya gelen insanımıza, Samandağ’ın kendi insanlarına verilen değerin bir ifadesidir. Otel sahibi Nebil Bey bu güzel yatırımı yaparken Samandağ insanına ne kadar güzel baktığını, ne kadar saygı gösterdiğini ve değer verdiğini göstermiştir. Çevlik’e ayrı bir nefes ayrı bir soluk olmuştur. Hatay’ın turizm pastasını büyütmek için, Samandağ’ın bu pastadan aldığı payı büyütmek için biz elimizden geleni yapacağız. Bu bacasız endüstri kurumunun gelişmesi için sizlerin de yanımızda olmasını istiyoruz. Özellikle Arsuz Çevlik yolunun bitimine kadar bizim misafirlerimize en güzel hizmeti verecek hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor. Tek amacımız herkesin bu kalkınmadan kendi payına düşeni almasıdır. Bu yatırımın ilçemize, bölgemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. “dedi.

Vali Yardımcısı Bilal Ölmez açılışta yaptığı konuşmasında otel sahiplerini tebrik etti ve Samandağ insanının çalışkanlığından dolayı devlet olarak gurur duyduklarını belirtti.

Vali Yardımcısı Ölmez konuşmasında “Bütün müteşebbislerimizi olduğu gibi Otel Sahibi Nebil Bey’i de insanlara aş ve iş verdiği için kutluyorum. Turizmi çok iyi anlamamız lazım, turizm çok bilimsel bir şeydir. Avrupa’da ve Dünya’da birçok yeri görmüş insanlar mukayese yaparlarsa göreceklerdir ki turizm de gelişmiş yerlerle aramızda çok önemli farklar var. Samandağ’daki kumsalın onda biri Bodrum’da yok. Ama binlerce turist geliyor ve orada ekonomi dönüyor Samandağ’da bu hareketliliği göremiyoruz. Olmayacak diye bir şey yok. Ben inanıyorum ki insanlarımız bilinçlendikçe, okudukça, olayların farkına vardıkça, müteşebbisler turizmin önemini anladıkça on yıl sonra burası tam bir turizm kenti olacak. Ancak bunu yaparken rastgele herkes istediği gibi mi yatırımını yapacak, yoksa akademik bir akılla mı devlet ve yerel yönetim işbirliği ile bir planlama yaparak düzenli bir turizm şehri kuralım bunun kararını vermemiz lazım. Bu çok önemli. Bu işte akademik yardım almak lazım, imarı çok iyi organize etmek lazım. Mantıklı ve bilimsel bir trafik ağı kurarak trafiği sorun olmaktan çıkarmak lazım. Ve bu kadar uzun bir kumsalı çok iyi değerlendirmek lazım.”ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış gerçekleştirilerek otel gezildi ve otel hakkında bilgi alındı. Daha sonra Nihat Mugil tarafından konser verildi.

Açılış törenine Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Garnizon Komutanı Emrah Nergis, Samandağ Belediye eski Başkanı Mithat Nehir, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, Emniyet Müdürü Duran Datlı, Samandağ Esnaf Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu, Bakkallar Esnaf Odası Necdet Arslan, Terziler Odası Başkanı Cuma Sahillioğlları, Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, SATİYAD Başkanı Tahsin Boğday, Kurtderesi Mahallesi Muhtarı Mehmet Nural ve çok sayıda davetli katıldı.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı  

afdah.info

voir films