TAM GÜN EĞİTİM VAZGEÇİLMEZDİR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TAM GÜN EĞİTİM VAZGEÇİLMEZDİR

Bu haber 29 Mart 2018 - 9:33 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tam gün eğitime geçilmesi konusunda kanun teklifi hazırladı. CHP’li Topal’ın hazırladığı kanun teklifinde, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 18’nci maddesine eklenmek üzere “Her düzeyde örgün eğitim- öğretim kurumlarında tam gün eğitim esastır” ibaresi yer aldı.

Ülke genelinde uygulanan eğitim politikaları nedeniyle bazı okullarımızda tam gün bazı okullarımızda ikili eğitim- öğretim yapılmasının bütün öğrencilere eşit ve nitelikli eğitim imkânı sağlanamadığını belirten Topal, şunları söyledi: “ Toplumların geleceği, kalkınmaları, barışı ve mutluluğu eğitime bağlıdır. Eğitim ve öğretim tüm bireylerin doğuştan gelen hakkıdır. Bu bağlamda bireylerin, yurttaşların nitelikli, bilimsel, fırsat eşitliğine dayalı bir eğitim alabilmesi gereklidir. MEB verilerine göre, anaokullarında eğitim öğretim gören öğrencilerin yüzde 90,32’sinin, ilkokullarda 48,95’inin, ortaokullarda 37,71’inin, imam hatip ortaokullarında 19,26’sının, genel liselerde 1,14’ünün, imam hatip liselerinde 0,36’sının, mesleki ve teknik liselerde 12,30’unun ikili eğitim öğretim yapmaktadır. Toplumların geleceği, kalkınmaları, barışı ve mutluluğu eğitime bağlıdır. Eğitim ve öğretim tüm bireylerin doğuştan gelen hakkıdır. Bu bağlamda bireylerin, yurttaşların nitelikli, bilimsel, fırsat eşitliğine dayalı bir eğitim alabilmesi gereklidir.”

İKİLİ EĞİTİM- ÖĞRETİM SIKIŞTIRILMIŞ BİR EĞİTİMDİR

İkili eğitim- öğretim yapılan okullarda kış saatinin uygulanmamasının öğrenciler kadar velilerin, ailelerin hayatını etkilediğine de değinen CHP Hatay Milletvekili Topal, şöyle devam etti: “Öğrencilerin dersten çıkmaları akşam 19:30’u bulurken, servis kullanmak zorunda kalan öğrencilerin evlerine varmaları özellikle büyükşehirlerde saat 20:30’u bulmaktadır. Öğrenciler geç saatlerde evlerine gidince güvenlik sorunları oluşmaktadır.  Şiddet olayları artabilmektedir. Bu durum öğrenciler kadar velilerin, ailelerinde hayatını etkilemekte, büyük sıkıntılara nende olmaktadır. Kalabalık sınıflar, fiziki alt yapı ve insan gücü eksikliklerinin yanında ikili eğitim-öğretim uygulaması, eğitimin kalitesini daha olumsuz yönde etkilemektedir. İkili eğitim- öğretimden dolayı kısa olan teneffüs süreleri öğrencilerinin fiziksel ihtiyaçlarını gidermesine de yetmemektedir. Uygulama aynı zamanda öğrencilerin sosyal etkinlikler içerisine girmesini de engelleyici bir etken olarak ortaya çıkmakta, öğrencinin ders dışı etkinliklerini kısıtlamaktadır. Bu durum öğrencilerinin okuldan soğumasına neden olurken akademik başarılarını da olumsuz etkilemektedir.  İkili eğitim- öğretim sıkıştırılmış bir eğitimdir.  Kısa zamanda yoğun bilgi akışı nitelikli eğitim imkânını engellemektedir.”

Meclis’e sunduğu kanun gerekçesinde,  eğitim bilimi uzmanlarının tam gün eğitim yapan okullardaki öğrenciler ikili eğitim yapan okullardaki öğrencilere göre daha başarılı olduğunu da belirten CHP’li Topal şunları söyledi: “ Tam gün eğitim, nitelikli bir eğitimin temeli ve vazgeçilmezidir. Tam gün eğitim çocukların kahvaltı ve öğle yemeği anlamında beslenmelerini daha olumlu etkileyecektir. Öğrencilerin zihinsel ve bedensel gelişimi için uykusunu alabilmesi ve sağlıklı beslenebilmesi için tam gün eğitim sistemine geçilmelidir. Öğrenciler daha fazla sosyalleşebilecektir. Tam gün eğitim, pedagojik olarak çocuk açısından çok faydalıdır. Tam gün eğitimle öğrenci daha verimli bir şekilde eğitim alır. Böylelikle öğrenme süreci daha kolay ve etkili bir şekilde sağlanır. Tam gün eğitim yapan okullarda teneffüs sürelerinin uzun olması, öğle tatilinin bulunması öğrencilerin akranları ile etkileşimini arttırırken öğretmenleri ile de sağlıklı bir ilişki kurulmasına olanak sağlamaktadır.”

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan % 17,18 ‘lik payın, 2018 yılı itibariyle % 8,36’ya gerilediğinin de altını çizdi. Topal, tam gün eğitim hedefine ulaşmak için MEB’in yatırımlarına ayrılan bütçenin ciddi oranda arttırılarak okul ve derslik için kullanımı sağlanması gerektiğini söyledi.

Haber-Foto: Ali Doğru