TALEP EDİYORUZ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

TALEP EDİYORUZ

Bu haber 24 Eylül 2018 - 8:11 'de eklendi ve 1.199 kez görüntülendi.

İlçe insanımızın, eko-politik istemleri gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Ekonomik hayatın canlandırılması ile ilgili talepleri daha sık duymaya başladık.

İlçemiz ekonomik hayatında:‘’Devlet buraya yatırım yapmıyor. Bizi öteki görüyor.’’  şeklindeki eleştirileri sizler de duymuşsunuzdur. Zaman zaman ilçemizi yöneten yerel yöneticilerin de: ‘’Samandağ insanı muhalif fikirlere sahip olduğu için yatırım yapılmıyor.’’ Şeklinde, fikirlerini beyan ettiklerini duyuyoruz. Neden hizmet yapmadıklarını vatandaşa böyle anlatıyorlar.

Bu yorumların ‘’doğruluk payı’’ var. Eksiden beri, devlet içindeki;  ‘’derin devlet yapılanmaları’’ ne yazık ki yukarıdaki fikirlere somut yaşantılar üretmişler. Örnek vermeye kalksak, her birimizin birden çok örnek vereceğini tahmin ediyorum.  Evet derin devlet yapılanmaları var. Sadece ülkemizde değil. Başta Ortadoğu olmak üzere bütün dünyada var. Batının ‘’yeni kolonicilik’’ anlayışıdır; ana devlet mekanizması içine kendisine bağlı birimler yerleştirmek ve bunların koordinasyonunu sağlamak.

Bu böyle idi ve hep bilinen bir durumdu. Bunu en iyi bilen de ilçe insanımızdı.  Bir zamanlar ‘’ Küçük Moskova ‘’ diye nitelenmesi bundandı. Muhalifti. Neye muhalifti?  Emperyalizme!  Biliyorsunuz; Soğuk Savaş dönemi Rusya –Amerika  çekişmesi ekseninde vuku bulmuştur. 1950’lilerden itibaren Amerika, devlet yapısı içine sirayet edip ülkenin eko-politik yaşamını şekillendirmeye başladı. Ülkemiz Amerika’nın etki alanına girmişti. Ve biz her kötülüğün başını emperyalizm biliyorduk.

Özetle: ilçe insanımızın muhalefet niteliği particiliğin, mezhepçiliğin çok ötesinde idi.

Ayrıca bu kaderi sadece ilçemiz yaşamadı; doğudan, batıya; kuzeyden, güneye herkes yaşadı.

Günümüze gelelim. Dünya artık tek kutuplu değil ve ülkeler yeni oluşumlar içerisinde. Devletler artık ayrımların ve ayrılıkların emperyalizme hizmet ettiğini net bir şekilde görüyorlar.  Neden Ortadoğu kan-revan içinde?  Ayrımların ve ayrılıkların körüklenip silahlandırılmasından dolayı.

Sadede gelelim. İlçemiz ekonominin canlanmasını istiyor. Ve bu istek hem devlet nezlinde hem de yerel yöneticiler nezlinde duyulmaya başladı. Bu taleplerin karşılık bulacağını düşünüyorum.

ilçe insanımız, ekonomiyi canlandıracak yatırımlar noktasındaki kafa karışıklığını bir kenara bırakmalı, taleplerini net bir şekilde ifade etmelidir. Örneğin; yapımı devam eden ‘’çevre yolu’’ duyduğumuza göre  ‘’ödenek yokluğundan’’ dolayı durmuş.  Bu yolun ivedilikle tamamlanması gerekiyor.  Hatay deniz otobüs seferleri Samandağ’ından başlamalı. Olur mu? Olmaz mı?  Yıl 2018 millet uzaya yolculuk yapıyor. Biz; ‘’Samandağ, deniz ulaşımına açılır mı?  Saçmalamayın. Zaten muhalif yer, falan filan…’’ diye yorumlarda bulunan insanımızın zihin bulanıklığı ile mücadele ediyoruz. ‘’Olmaz!’’  demek yerine; ‘’olması için neler yapmalıyız.’’ Çabası içine girmeliyiz.

Ekonomik yatırımlar ilçemizin eko-politik yaşamını da canlandıracaktır.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Avatar
Hüsamettin Kazandeneme18@hotmail.com