ÜST REKLAM

logo

reklam

TALEP EDİYORUZ


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

İlçe insanımızın, eko-politik istemleri gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Ekonomik hayatın canlandırılması ile ilgili talepleri daha sık duymaya başladık.

İlçemiz ekonomik hayatında:‘’Devlet buraya yatırım yapmıyor. Bizi öteki görüyor.’’  şeklindeki eleştirileri sizler de duymuşsunuzdur. Zaman zaman ilçemizi yöneten yerel yöneticilerin de: ‘’Samandağ insanı muhalif fikirlere sahip olduğu için yatırım yapılmıyor.’’ Şeklinde, fikirlerini beyan ettiklerini duyuyoruz. Neden hizmet yapmadıklarını vatandaşa böyle anlatıyorlar.

Bu yorumların ‘’doğruluk payı’’ var. Eksiden beri, devlet içindeki;  ‘’derin devlet yapılanmaları’’ ne yazık ki yukarıdaki fikirlere somut yaşantılar üretmişler. Örnek vermeye kalksak, her birimizin birden çok örnek vereceğini tahmin ediyorum.  Evet derin devlet yapılanmaları var. Sadece ülkemizde değil. Başta Ortadoğu olmak üzere bütün dünyada var. Batının ‘’yeni kolonicilik’’ anlayışıdır; ana devlet mekanizması içine kendisine bağlı birimler yerleştirmek ve bunların koordinasyonunu sağlamak.

Bu böyle idi ve hep bilinen bir durumdu. Bunu en iyi bilen de ilçe insanımızdı.  Bir zamanlar ‘’ Küçük Moskova ‘’ diye nitelenmesi bundandı. Muhalifti. Neye muhalifti?  Emperyalizme!  Biliyorsunuz; Soğuk Savaş dönemi Rusya –Amerika  çekişmesi ekseninde vuku bulmuştur. 1950’lilerden itibaren Amerika, devlet yapısı içine sirayet edip ülkenin eko-politik yaşamını şekillendirmeye başladı. Ülkemiz Amerika’nın etki alanına girmişti. Ve biz her kötülüğün başını emperyalizm biliyorduk.

Özetle: ilçe insanımızın muhalefet niteliği particiliğin, mezhepçiliğin çok ötesinde idi.

Ayrıca bu kaderi sadece ilçemiz yaşamadı; doğudan, batıya; kuzeyden, güneye herkes yaşadı.

Günümüze gelelim. Dünya artık tek kutuplu değil ve ülkeler yeni oluşumlar içerisinde. Devletler artık ayrımların ve ayrılıkların emperyalizme hizmet ettiğini net bir şekilde görüyorlar.  Neden Ortadoğu kan-revan içinde?  Ayrımların ve ayrılıkların körüklenip silahlandırılmasından dolayı.

Sadede gelelim. İlçemiz ekonominin canlanmasını istiyor. Ve bu istek hem devlet nezlinde hem de yerel yöneticiler nezlinde duyulmaya başladı. Bu taleplerin karşılık bulacağını düşünüyorum.

ilçe insanımız, ekonomiyi canlandıracak yatırımlar noktasındaki kafa karışıklığını bir kenara bırakmalı, taleplerini net bir şekilde ifade etmelidir. Örneğin; yapımı devam eden ‘’çevre yolu’’ duyduğumuza göre  ‘’ödenek yokluğundan’’ dolayı durmuş.  Bu yolun ivedilikle tamamlanması gerekiyor.  Hatay deniz otobüs seferleri Samandağ’ından başlamalı. Olur mu? Olmaz mı?  Yıl 2018 millet uzaya yolculuk yapıyor. Biz; ‘’Samandağ, deniz ulaşımına açılır mı?  Saçmalamayın. Zaten muhalif yer, falan filan…’’ diye yorumlarda bulunan insanımızın zihin bulanıklığı ile mücadele ediyoruz. ‘’Olmaz!’’  demek yerine; ‘’olması için neler yapmalıyız.’’ Çabası içine girmeliyiz.

Ekonomik yatırımlar ilçemizin eko-politik yaşamını da canlandıracaktır.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...