logo

reklam

TALEP EDİYORUZ


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

İlçe insanımızın, eko-politik istemleri gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Ekonomik hayatın canlandırılması ile ilgili talepleri daha sık duymaya başladık.

İlçemiz ekonomik hayatında:‘’Devlet buraya yatırım yapmıyor. Bizi öteki görüyor.’’  şeklindeki eleştirileri sizler de duymuşsunuzdur. Zaman zaman ilçemizi yöneten yerel yöneticilerin de: ‘’Samandağ insanı muhalif fikirlere sahip olduğu için yatırım yapılmıyor.’’ Şeklinde, fikirlerini beyan ettiklerini duyuyoruz. Neden hizmet yapmadıklarını vatandaşa böyle anlatıyorlar.

Bu yorumların ‘’doğruluk payı’’ var. Eksiden beri, devlet içindeki;  ‘’derin devlet yapılanmaları’’ ne yazık ki yukarıdaki fikirlere somut yaşantılar üretmişler. Örnek vermeye kalksak, her birimizin birden çok örnek vereceğini tahmin ediyorum.  Evet derin devlet yapılanmaları var. Sadece ülkemizde değil. Başta Ortadoğu olmak üzere bütün dünyada var. Batının ‘’yeni kolonicilik’’ anlayışıdır; ana devlet mekanizması içine kendisine bağlı birimler yerleştirmek ve bunların koordinasyonunu sağlamak.

Bu böyle idi ve hep bilinen bir durumdu. Bunu en iyi bilen de ilçe insanımızdı.  Bir zamanlar ‘’ Küçük Moskova ‘’ diye nitelenmesi bundandı. Muhalifti. Neye muhalifti?  Emperyalizme!  Biliyorsunuz; Soğuk Savaş dönemi Rusya –Amerika  çekişmesi ekseninde vuku bulmuştur. 1950’lilerden itibaren Amerika, devlet yapısı içine sirayet edip ülkenin eko-politik yaşamını şekillendirmeye başladı. Ülkemiz Amerika’nın etki alanına girmişti. Ve biz her kötülüğün başını emperyalizm biliyorduk.

Özetle: ilçe insanımızın muhalefet niteliği particiliğin, mezhepçiliğin çok ötesinde idi.

Ayrıca bu kaderi sadece ilçemiz yaşamadı; doğudan, batıya; kuzeyden, güneye herkes yaşadı.

Günümüze gelelim. Dünya artık tek kutuplu değil ve ülkeler yeni oluşumlar içerisinde. Devletler artık ayrımların ve ayrılıkların emperyalizme hizmet ettiğini net bir şekilde görüyorlar.  Neden Ortadoğu kan-revan içinde?  Ayrımların ve ayrılıkların körüklenip silahlandırılmasından dolayı.

Sadede gelelim. İlçemiz ekonominin canlanmasını istiyor. Ve bu istek hem devlet nezlinde hem de yerel yöneticiler nezlinde duyulmaya başladı. Bu taleplerin karşılık bulacağını düşünüyorum.

ilçe insanımız, ekonomiyi canlandıracak yatırımlar noktasındaki kafa karışıklığını bir kenara bırakmalı, taleplerini net bir şekilde ifade etmelidir. Örneğin; yapımı devam eden ‘’çevre yolu’’ duyduğumuza göre  ‘’ödenek yokluğundan’’ dolayı durmuş.  Bu yolun ivedilikle tamamlanması gerekiyor.  Hatay deniz otobüs seferleri Samandağ’ından başlamalı. Olur mu? Olmaz mı?  Yıl 2018 millet uzaya yolculuk yapıyor. Biz; ‘’Samandağ, deniz ulaşımına açılır mı?  Saçmalamayın. Zaten muhalif yer, falan filan…’’ diye yorumlarda bulunan insanımızın zihin bulanıklığı ile mücadele ediyoruz. ‘’Olmaz!’’  demek yerine; ‘’olması için neler yapmalıyız.’’ Çabası içine girmeliyiz.

Ekonomik yatırımlar ilçemizin eko-politik yaşamını da canlandıracaktır.

Eğitimci Hüsamettin Kazan

Share
198 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABD EMPERYALİZMİ’NİN SAVAŞ FATURALARI

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Savaş Politikasının ABD'ye Faturası 6 Trilyon Dolar… Bir an durup bu Rakamın Türkiye gibi Kaç Ülkenin Milli Gelirinin Toplamından çok daha Fazla Olduğunu ve ne denli Korkunç Sonuçlar için HARCANDIĞINI kafanızda CANLANDIRMAYI deneyin… Habere göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 11 Eylül saldırılarından bu yana "Teröre Karşı Savaş" kapsamında 1,5 Trilyon Dolar harcadığını iddia etse de George W. Bush'un başlattığı teröre karşı savaş politikasının Amerikan hükümetine 2019 itibariyle neredeyse 6 Trilyon Dolara Mal Olacağı belirtiliyor… P...
 • KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURT

  11 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  "Modern çağda İşçi Sınıfının benimsediği akım Sosyalizm’dir. İşveren Sınıfı Antika egemen sınıflar gibi, halkın benimsediği akımı, yani Sosyalizmi ele geçirmenin yollarını aradı ve buldu. İslam Tarihinde Tefeci-Bezirgânlar nasıl Hazreti Muhammed’in fakir fukara ile ve kölelerle kurmuş olduğu Müslümanlığı savunuyormuş gibi görünerek baltaladılarsa, tıpkı öyle, Modern Tarihin sömürücü İşveren Sınıfı ile Büyük Toprak ve Mülk Sahipleri Sınıfı, fakir fukaranın dört elle sarıldığı son umudu Sosyalizmi savunuyormuş gibi görünerek baltalamanın yoll...
 • SAMUDA (SAMANDAĞ-BERMUDA) ŞEYTAN ÜÇGENİ

  02 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Tabbah Süveydiye Malumlarınız olduğu üzere yerel seçim havasına giren tüm yurtta olduğu gibi İlçemiz içinde heyecanlı bir bekleyiş yaşanmaktadır. Sanırsınız ki İlçenin tüm sorunları bir çözüme kavuşmuşta, Belediyenin yeni başkanının kim olacağı belirsizliği evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastane ve kahvehanelerde ana konu olmuş. - Acaba şu anki Başkan, Samandağ halkına dayatılan partiden (sanki başka bir parti yokmuş) tekrar mı çıkacak, yoksa yeni bir aday mı (Temiz, Suya sabuna dokunmamış) belirlenecek. Aslında şunu sormak lazı...
 • YILBAŞI VE NARDUGAN BAYRAMI

  02 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Tüm insanlığın” Nardugan Bayramı” kutlu olsun… Bolluk, bereket ve güzellikler bizimle olsun. Yeni yıla girdik. Ayrıca yeni yılda herkese barış, sağlık ve esenlik diliyorum. Hemen söyleyeyim, yeni yılın gerçekte Hz. İsa’nın doğumu ile hiçbir ilgisi yoktur. Hz İsa’nın doğduğu günü kim bilebilir? Bu tamamen bir yakıştırmadır. Türklerde çam süsleme geleneği Nardugan bayramıyla başlar. Türklerin, tek Tanrılı dinlere(İslamiyet) girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Buna hayat ağacı di...