ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Ocak 2017

SÜTÜN BESLENMEMİZDEKİ ÖNEMİ

deniz-selen

SÜTÜN BESLENMEMİZDEKİ ÖNEMİ

Süt ve süt ürünleri, diyetimizde sağlık açısından gerekli olan en az 10 temel besin ögesini sağlıyor. Süt; karbonhidrat, protein, yağ, su içermekte ve Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Çinko, A vitamini, B2, B12 vitamini,Niasin, D vitamini, E ve az miktarda K vitamini de içermektedir.Yapılan araştırmalar 3 porsiyon düşük yağlı süt ürünü içeren kalori kontrollü diyetlerin kilo vermeyi sağlayacağını belirtiyor. Klinik araştırmalarda; artan kalsiyum alımı ile kilo verme, vücut yağ oranı ve bel çevresinde azalma görülüyor. Sütün kilo vermeye olan etkisi üzerine yapılmış birçok çalışma vardır. AmericanJournal of ClinicalNutrition dergisinde yayımlanan araştırmaya göre süt içen bireylerin, diyetlerinden sütü çıkaranlara göre daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Başka bir araştırmanın verilerine göre günlük yeterli kalsiyum alınmadığında, vücudunuz yağ hücresi üretimini arttıran kalsitrol hormonunun salgılanmasını tetikler. Vücudunuzda daha az yağ hücresi olması için, yeterli miktarda kalsiyum almalısınız ki yağ hücreleriniz parçalansın ve kilo verin. Kalsiyumun en iyi kaynağı da süt olduğu için günlük düzenli süt tüketimi önemlidir. Süt, metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan çalışmalar, süt sağlıklı kilonun korunmasında da son derece etkili. Süt ve süt ürünleri vücuda alınan fazla yağın uzaklaştırılmasını sağlarken, metabolizmayı hızlandırmaya da katkıda bulunuyor. HER GÜN DÜZENLİ OLARAK SÜT TÜKETİN! Yapılan araştırmalar; her gün düzenli olarak süt ürünü tüketmediğinizde vücudunuza daha fazla yağ hücresi üretmesi yönünde yanlış bir sinyal göndermiş olduğunuzu belirtiyor. Vücudunuzda daha az yağ hücresi olması için, yeterli miktarda süt ürünü tüketmelisiniz.

Süt ve süt ürünleri en iyi D vitamini kaynaklarındandır. Yapılan diğer çalışmalarda; D vitamini düzeylerinin kilo verme üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.

Süt ve süt ürünleri, Probiyotik dediğimiz canlılar içerdiğinden bağırsak yüzeyine yapışarak antimikrobiyal madde üretmekte, bağırsak sağlığına olumlu katkıları olmaktadır ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirirler.

Ülkemizde 60 yaş sonrası hipertansiyon(yüksek tansiyon) sıklığı %60-80 arası değişmektedir. Süt ve süt ürünleri tüketiminin yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair birçok çalışma yapılmıştır. Yüksek tansiyonun önüne geçmek için beslenmenize ve egzersizinize dikkat etmeniz gereklidir. Süt ve süt ürünleri ise beslenmenin temel unsurudur.

Karaciğer hastalıklarında, fonksiyon bozukluklarında, karaciğer yetmezliğinde karaciğeri yormadan metabolize olduklarından süt ve süt ürünleri kurtarıcı besindir.

Kemik sağlığı ve kemik erimesinin önlenmesi için günlük süt ve ürünlerini tüketmek önemlidir.

Süt ve süt ürünlerinin önerilen miktarları, yetişkinler için 2 porsiyon, gebe/emzikli/çocuk/menopoz sonrası kadınlar için ise 3 porsiyondur. Sütü sade olarak tüketemeyenler; taze veya kuru meyveler ile toz tarçın kullanarak tüketebilirler. Böylelikle kan şekeri dengesi daha kontrollü olur ve kilo vermenize yardımcı olur. Örneğin; yarım muz veya 4 adet küçük hurma ile 1 su bardağı toz tarçın ilaveli süt ideal bir öğün olabilir.

 

 

 

 

 

Share
1097 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?