'SURİYELİ PİLOT, VATANINI SAVUNMAK İÇİN GÖREV ALMIŞ' | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

‘SURİYELİ PİLOT, VATANINI SAVUNMAK İÇİN GÖREV ALMIŞ’

Bu haber 25 Ekim 2017 - 8:45 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

 

Hatay sınırında düşen Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait MIG 21 tip savaş uçağının pilotu Albay Mehmet Sufhan çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmıştı. Edinilen bilgiye göre, 4 Mart 2017 Cumartesi günü Hatay’ın Yaylacık Mahallesi kırsalına düşen Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait MIG 21 tipi savaş uçağının pilotu Mehmet Sufhan (56) çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Suriyeli Pilot Albay Mehmet Sufhan’nın avukatı Anıl Cevahir Can, Türkiye-Suriye Dostluk Komitesinin düzenlediği yemekte neden Pilotun avukatlığını üstlendiğini belirterek, Türkiye-Suriye dostluğunun önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Can, ayrıca bu süreçte Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yuva’nın desteğini ve ortak düşünce olarak yaptıklarının altını çizdi.

Can, “bir hukukçu ilkeli olmalı ve duruş sergilemelidir. Biz emperyalistlerin Suriye’ye saldırısında Suriye’nin mi, yoksa emperyalistlerinin mi yanında yer alacağız? Tabi akrabalık, aile ve dostluk ilişkileri gereği, Suriye yanında yer almalıyız.

Ben Suriyeli pilot meselesinde bir hukuku dava olarak görmüyorum. İnsani bir dava olarak görüyorum. Çünkü Pilotun psikolojik, sosyolojik ihtiyaçlarını karşılamak zorundaydım.

Pilot ile ilk görüşmemde, karşılaştık ve merhabalaştık. Kendimi tanıttım ve Avukat olduğumu söyledim. Sizin için geldim dedim. İlk tepkisi ise ”sizi benim yanıma kim gönderdi” oldu. Ben ise kendisine “bunların konuşmanın zamanı değil” dedim. İlk düştüğünde kaburgaları kırılmış ve eklemleri zarar görmüştü. Bir de F Tipi cezaevinde kalıyor. Psikolojik durumu iyi değil, sağlığı hakkında da bilgi verdikten sonra; Hukuki süreci konuştuk, hukuki süreci konuştuktan sonra, kendisinin yanına gitmeden önce ailesi ile görüşmüştüm.

Ailesi trajik noktalarında yaşıyordu. Şöyle trajik: Bir kızı var Neriman, Efterya denilen bölge ve bu bölge IŞID’ın işgali altında bir bölgedir. Bir oğlu yaralı, oğlu da orduda Üst teğmen, ismi Mustafa’dır. Pilot elli yaşın üzerinde ve biyolojik olarak uçması zordur. “ Ama neden uçağı kullandın” sorusunu sorduğumda “Vatanı savunmanın yaşı olmaz” dedi. “Bundan sonra gelecek gençlere örnek olmak zorundayım” dedi. Sonuçta vatanını savunmak için canını ortaya koyuyor.

Pilota ihtiyacın var mı dedim “sigaram yok” dedi, ben ise “kantinden sigara getirtebiliyorsun” dedim. Arkasından “param yok” dedi. Başka ne ihtiyacın var dedim? “kıyafetim yok” dedi.

Böyle bir insanın ekonomiyi bir kenara bırakın, nasıl bir düşünce ile vatanını savunduğunu ifade etmeye çalışıyorum.

Pilotun yargılanma sürecinde kararın olumsuz çıkacağını hiçbir zaman düşünmedim. Ortada bir suç işleme kastı yoktur. İddia olunan maddenin de dosya kapsamı da bunu gösteriyor. Beraat edeceği kanaatindeyim. Tabi bu beraatla beraber var olan Suriye ile ilişkilerimizin daha da ilerleyeceği kanaatindeyim.

Aileye serbest kaldığını söylediğimde, sevinç çığlıklarından ötürü ahizeyi kulağımdan uzak tutmak zorunda kaldım. Ben bölge gazetelerine açıklamamda şunu söyledim, “biz Suriye’yi düşman olarak görmüyorum. Suriye’nin de bizi düşman olarak görmediğine inanıyorum ” dedim.

56 Yaşında bir pilot ve bu pilot İsrail’e karşı savaştığını söyledi. “İsrail’e karşı vatanımı savundum, şimdi de Amerikan emperyalizmine karşı vatanımı savunuyorum” dedi.

Suriye ile ülkemizin çıkarları çok örtüşmektedir. Var olan PYD bölgesinde Amerikan hava alanlarının silahlandırmanın, Amerika’nın bölgeye hangi amacı güttüğünü, hepimiz biliyoruz ve baştan beri söylenmektedir. Biz bölgemizin kaynayan kazan durumundan, barış köprülerinin atılması durumuna getirmek istiyorsak, bu süreçte bu insanın yanında yer almamız gerekiyordu. Yer aldık. Böyle bir pilotun avukatı olduğum için kendi adıma kendim için gurur duyuyorum.”

 

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto: Haber Merkezi

afdah.info

voir films