ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Ocak 2017

SURİYE’DEN SON GELİŞMELER

 

SURİYE (2)

Beşar Esad: İktidarda varlığıma yalnızca halkın oyu karar verir.

Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, iktidardan ayrılmasının ancak halkın oyuyla mümkün olabileceğini söyledi.

Japonya’nın TBS tv. kanalına demeç veren ve demeci dün yayınlanan Beşar Esad, istifası konusunda başta muhalifler olmak üzere hiç kimseyle görüşmeyeceğini zira kendisinin kalmasının milli bir mesele olduğunu çünkü kendisinin bu makama halkın oyuyla geldiğini ve ancak halkın oyuyla gideceğini söyledi.

Beşar Esad, kendisine karşı çıkan herkesin sandık başına giderek kendisini istemediğine dair oy kullanabileceğini ve bunun dünyanın değişik yerlerinde yürürlüğü olan en özgür hak olduğunu söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Astana’da gerçekleştirilecek görüşmelerde müzakere edilecek her konunun anayasaya uygun olması gerektiğini söyledi.

Esad, Astana görüşmelerinin başlangıçta ateşkese öncelik vereceğini öngörüyorum yada gördüğümüz kadarıyla insanların hayatını korumak ve insani yardımların ulaştırılması için ateşkese öncelik verilecek” dedi.

El Esad, Astana görüşmelerinde siyasi diyaloga yer verilip verilmeyeceğinin belirsiz olduğuna işaret ederek görüşmelere kimin katılacağının henüz netleşmediğini ifade etti.

Uluslararası koalisyonun bir buçuk yıl geçmesine rağmen terörle mücadele konusunda bir ilerleme sağlamadığına değinen el Esad, “çünkü bu konuda ciddi değiller” dedi.

Esad, İngiltere, ABD, Fransa, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan gibi teröre ve Suriye’deki teröristlere doğrudan destek veren ülkelerin Suriye’yi Halep’te sivilleri ve hastaneleri bombalama ve katliam yapmakla suçladıklarına dikkat çekti.

—-

Halep’te toplu mezar bulundu.

Suriye heyetinin Birleşmiş Milletler (BM) maslahatgüzarı Munzer Munzer, Halep’teki bir okulun bahçesinde toplu asker mezarı bulunduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi’ne bir mektup yazan Munzer, Halep’in Sukkari semtindeki Mukaddes İlkokulu’nda açığa çıkarılan toplu mezarda 23 Suriyeli askerin cesedinin bulunduğunu belirtti.

Sputnik’in haberine göre BM’nin resmi internet sitesinde yayımlanan mektuba göre Suriyeli diplomat, 20 askerin kimliğinin tespit edildiğini ve bu askerlerin Suriye ordusunda görev yaptığının belirlendiğini vurguladı.

Munzer, sözkonusu okulun Şamiye Cephesi terör örgütü tarafından karargah olarak kullanıldığını kaydetti: “Bazı ülkeler Şamiye Cephesi teröristlerine para ve silah yardımına devam ediyor.”

Öte yandan Munzer, Halep’in aynı bölgesinde 37 sivilin cesedine ulaşıldığını da aktardı. Munzer, sivillerin büyük bölümünün boğazları kesilerek öldürüldüğünün anlaşıldığını ifade etti.

—-

Teröristler İdlib demir yolunun bir bölümünü çalarak Türkiye’de satışa sunmaktalar.

Tröristler Suriye’nin kuzey batısında yer alan İdlib kenti demir yolunun bir bölümünü çalarak Türkiye’de satışa sunmaktalar.

Bundan önce de Suriye’de santral ve fabrikaları sökerek Türkiye piyasalarında satışa sunan teröristler bu kez İdlib demir yolu raylarından bir bölümü sökerek Türkiye’de sattılar.

Daha önce İdlib eyaletinde yer alan Ceys’uş Şugur bölgesinde Zizon elektrik santralini yaktıktan sonra teçhizatını çalan teröristler Suriye devlet malını çalmayı sürdürmektedir.

Teröristler bu kez de İdlib’in Muhambel ve Beşmaron istasyonları arasındaki rayları sökerek Türkiye’ye aktardıktan sonra enkaz demir olarak satışa sunmuş bulunmaktalar.

Yerli kaynakların belirttiklerine göre Ceyş’ul Feth terör örgütüne bağlı “Ganimetler Komitesi” demir yolu raylarını çalmanın yanı sıra İdlip eyaletinde halkın ve devlet memurlarının evlerine de girerek halkın ev eşyalarını da talan etmekteler.

Suriye Tışrin gazetesi teröristlerin bu girişiminin halkın sert itirazına yol açtığını ve sosyal paylaşım sitesinde bu husustaki itirazlarını dile getirdiklerini bildirdi.

—-

Homs Kırsalında Çok Sayıda Terörist Öldürüldü.

Sana ajansına açıklamada Bulunan Askeri kaynak SANA’ya açıklamasında Homs İlinin doğu kırsalında IŞİD’e karşı devam eden operasyonlarında ordu birliklerimizin Karyeteyn Kentinin yaklaşık 25 km kuzeydoğusunda yer alan ve yüksek bir stratejik öneme sahip olan Karyeteyn Kavşağında çok sayıda teröristi öldürmeleri ardından bölgeyi kontrollerine geçirdiklerini aktardı. Kaynak bir kısmı ağır silahlarla donatılmış birçok aracın imha edildiğine dikkat çekti.

—-

Halep’in Doğusundaki Şamır Beldesi İşgalden Kurtarıldı.

Suriye Ordusu Halep’in Doğusuna Düşen Şamır Beldesini Tekfirci IŞİD Teröristlerinin İşgalinden Kurtardı.

haber-foto :haber merkezi

Share
543 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?