ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Eylül 2017

SURİYE’DEN HAVADİSLER

 

 

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Şam’ın doğu kenarları Cobar – Ayn Terma ekseninde Nusra Cephesi ve müttefiki Feylak el Rahman çetelerini sıkı bir pusuya düşürüp, kullandıkları tünel şebekesi ile imha etmeleri ardından stratejik bir ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Kaynak nitelikli operasyon sonucunda Ayn Terma Beldesinin güneyinde bir dizi bina bloğunun yanı sıra stratejik öneme sahip bir dizi mevkii de terörden kurtarıp kontrollerine geçirdiklerine vurgu yaptı. Teröristlerin Ayn Terma ile Cobar arasında destek ve ikmal hattı olarak kullandıkları meşhur Harmela Geçidinin ordunun ateş kontrolüne düştüğüne dikkat çeken kaynak; kontrole alınan bölgede bubi tuzaklarının etkisizleştirilmesi ardından ordu birliklerimizin bu mevkilerde konuşlandıklarının altını çizdi.

“IŞİD Mevkiine Nitelikli Bir Operasyon”

Ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinde Su Kaynakları ekseninde IŞİD’in bir mevkiine nitelikli operasyonda bulunarak, mevkide bulunan teröristlerin tümünü silah ve ekipmanlarıyla birlikte etkisiz olarak ele geçirdiler. Ordu birlikleri Badiye Bölgesindeki Suhne ekseninden Deyrezzor Kenti ekseninde hızla ilerlerken, IŞİD saflarında ciddi çöküş ve kayıplar meydana geldi.

Terör yanlısı muhtelif medya araçlarının aktardıkları haberlerde; Ürdün’de Batılı, İsrailli ve Suudi Arabistanlı istihbarat subaylarının bulunduğu ve MOK olarak bilinen operasyon odasının ‘Usud el Şarkiye ve ‘Ahmet Abdo Güçleri’ olarak bilinen teröristleri 48 saat içinde Suriye’den çıkıp Ürdün’e girmeleri talimatları verdiğini aktardı.

Haberlerde teröristlerin geçici bir süreliğine Ürdün’e girmeleri ardından Suriye’nin güneyinde, Ürdün’deki tüm teröristlerin geri dönebilecekleri bir güvenli bölgenin teşkil edilmesi için Suriye’ye yeniden gönderileceklerine dikkat çekildi.

“Ordu Birlikleri Deyrezzor İle Aradaki Mesafeyi Kısaltıyor”

Ordu birlikleri Deyrezzor Kentini IŞİD kuşatmasından kurtarma amaçlı operasyonlarını başarıyla sürdürürken aradaki mesafeyi de hızla kısalttığını ifade etti.

Ordu birlikleri Homs İlinin doğusu Badiye Bölgesinin Suhne ekseninden Deyrezzor ekseninde ilerlemeye devam ediyor.

Bölgede yüksek tepelerin bulunmasının yanı sıra radikal terör örgütü IŞİD’in dağların içine kazıdığı tünelleri sığınak, karargâh ve sahra hastaneleri olarak kullanması nedeniyle operasyonlarda bir kısım zorluklar olsa da vatan koruyucularımız başarıyla ilerlemeye devam ediyor.

Askeri bir kaynak destekçi ve müttefik güçlerle işbirliği içinde Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalında Ukeyrebbat Beldesinin yanı sıra Mesadda, CubAhmar ve Resm Kanber beldeleriyle birlikte civarlarını IŞİD’ten kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Operasyonlarda radikal terör örgütün sayı ve ekipmanlarıyla ağır kayıplara uğratılmaları ardından saflarınca ciddi bir çöküş ve toplu kaçışlar yaşandığına dikkat çeken askeri kaynak; Hama İlinin doğu kırsalının tamamen IŞİD’ten kurtarılmasının an meselesi olduğunu ifade etti.

Askeri kaynak operasyonlarda aralarında yabancı ve saha komutanlarının bulunduğu en az 120 teröristin ölü, çok sayıda teröristin de yaralı düşürüldüğüne dikkat çekerken, radikal çetelere ait muhtelif tür araçların da imha edildiğini söyledi.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinin Batı Huveyka Semtinde radikal terör örgütü IŞİD’in ana komuta karargâhını içinde bulunan terör elebaşları, terörist ve cephaneyle birlikte imha ettiklerini belirtti.

Kaynak dakik istihbarat ve gözetleme operasyonu üzerine gerçekleşen başarılı operasyonda karargâhın tamamen yerle bir edilmesiyle kimlikleri tespit edilen çok sayıda terör elebaşının aralarında bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüklerini kaydetti.

Hava güçlerinin ise Deyrezzor’un Ayaş, Şmaytiye, Mesreb, Hrayta ve Tıbni bölgelerine ek olarak Panorama, Makabir ve askeri havalimanı yakınlarında IŞİD siperleri, araç ve karargâhlarına karşı yoğun operasyonlarda bulunduklarını ifade eden kaynak; bu operasyonlarda da radikal çetelerin büyük kayıplara uğratıldıklarının altını çizdi.

Saha kaynakları Rusya ile Türkiye arasında; Halep – Ezaz yolu üzerinde bulunan ve Türkiye rejimine tabiliği ile bilinen ‘Mutasam Tümeni’ adlı grupların yol üzerindeki tüm karargâh ve barikatları Rus askeri polis güçlerine teslim etmesini öngören bir anlaşma sağlandığını aktardı.

Anlaşmada aynı zamanda Ezaz kırsalının Marei Bölgesinde bulunan tüm silahlı grupların çekilip yerlerini Rus askeri polis güçlerine devretmelerini ön görüyor. Böylece Halep – Ezaz karayolu Türkiye sınırlarına kadar açılmış olacak.

Anlaşmanın hayata geçirilmesi halinde Afrin – İdlib kırsalı karayolunun herhangi bir önemi kalmayıp ABD ve Suriye’deki işbirlikçi güçlerinin Afrin Bölgesine ilişkin planları suya düşecek.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinin güneyinde Kebacib ve Biir Kebacib bölgelerini IŞİD’ten kurtarmaları ardından Deyrezzor Kenti kenarlarına kısa mesafeye kadar yaklaştıklarını belirtti.

Ordu birliklerinin Hama ilinin doğusu Tel Zeyneb Bölgesinde ‘Hama Valisinin Ana Karargâhı’ adını verdiği önemli bir komuta karargâhını ele geçirdi.

Yerin altında birbirine bağlı tüneller ve odalardan ibaret terör karargâhı ‘Vali Ofisi’, ‘Maliye Ofisi’, ‘İdare Ofisi’, ‘Girilmesi yasak Özel Bölüm’ gibi kısımlardan oluşuyor. Terör karargâhında radikal çetelerin dış bağlantıları, organizasyonları ve daha benzeri önemli meselelere ışık tutan önemli belgeler, haritalar ve ekipmanlar ele geçirildi.

Deyrezzor Kentini IŞİD kuşatmasından kurtarmak üzere başarıyla ilerleyen ordu birliklerinin kente yaklaşmaları ve IŞİD’i ağır kayıplara uğratmaları dün Deyrezzor Kentinde kitlesel bir şekilde kutlandı. Sokaklara dökülen Deyrezzor halkı, ordu birliklerinin adına sloganlar atarak IŞİD’ten kurtulmanın sevincini ifade etti.

Haber Merkezi

Share
522 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?