SURİYE'DEN HAVADİSLER | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HAVADİSLER

Bu haber 21 Temmuz 2017 - 9:14 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

 

 

 

Görüş Alışverişi Yapıldı

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ansari ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

İki dost ülke arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğine dikkat çekilen görüşmede; Suriye’deki son gelişmelere ek olarak Astana 5 ve Cenevre 7 görüşmeler turlarının sonuçları konusunda görüş alışverişi yapıldı. Filistin ve Irak başta olmak üzere bölgesel durumların da ele alındığı görüşmede koordinasyon ve işbirliğinin sürdürülmesi konusunda görüş birliği kaydedildi.

İki taraf görüşmede işgalci İsrail’in Kudüs’te Aksa Mescidi ve Filistinlilere karşı son olarak aldığı icraatlar ve bulunduğu dayatmaları kınadı.

İranlı konuk heyet Muallim ile görüşmesi öncesinde Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat ile bir toplantı düzenlemişti. Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Rakka kırsalının güneyinde radikal terör örgütü IŞİD’i sayı ve araçlarıyla büyük kayıplara uğratmaları ardından Rmeylan Beldesi ve Rmeylan Barajının yanı sıra Dbeysan Bölgesinin doğusunda 11 petrol kuyusu ve doğalgaz sahasına ilaveten Dbeysan 1 ve Dbeysan 2 pompalarını bu çetelerden kurtarıp kontrollerine aldıklarını aktardı.

Sputnik Ajansı bildiriyor

Suudi Arabistan: Türk kardeşlerimizin Arap dünyasına sızma dönemi çoktan sona ermiştir

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Elçisi Abdullah el Muallimi, Katar krizine yönelik yaptığı açıklamada Türkiye’ye ilişkin de açıklamalarda bulundu. Muallimi, “Türkiye eğer Arap dünyasına gizli saklı girerek müdahale etmeye çabalıyorsa, bu dönemler geçti” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’nin Katar’la ilişkileri kesmesinin ardından bugün Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Abdullah el Muallimi, BM muhabirleriyle bir araya geldi.

Muallimi, Katar krizine yönelik yaptığı açıklamada Türkiye’nin Katar krizindeki rolüne ilişkin de açıklamada bulundu. Associated Press haber ajansının aktardığına göre, Muallimi, “Türkiye eğer Arap dünyasına gizli saklı girerek müdahale etmeye çabalıyorsa, bu dönemler geçti” ifadesini kullandı.

Muallimi, “Türk kardeşlerimizin, Arap dünyasında gizli ya da belirli ölçüde istenmeyen bir (askeri) müdahale etme döneminin çoktan bittiğini farketmesi lazım. Eğer Türkiye yapıcı bir rol oynamak istiyorsa bunu hoş karşılarız ancak bu rolü askeri üs veya askeri müdahale yoluyla üstlenmeye çalışırlarsa bu yapıcı olmaz ve bu durum, Türkiye’nin Arap dünyasındaki itibarı anlamında şık bir durum olmaz” ifadesini kullandı.

13 talep yerine ‘6 genel ilke’

Bu arada Muallimi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in Katar’la ilişkileri kesmesinin ardından sunduğu 13 maddelik talep listesini daralttığını ifade etti. Muallimi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in 13 detaylı talep yerine 6 genel ‘ilke’ hazırladığını ifade etti.

Muallimi, “Elbette uzlaşmadan yanayız ancak söz konusu altı maddeyle ilgili bir taviz vermeyeceğiz” dedi.

‘Al jazeera’nın kapatılması listeden çıkarıldı’

Habere göre Katar’a sunulan altı ilke arasında, ‘her türlü aşırılık ve terörle mücadele edilmesi, bu tür oluşumların finansmanının ve barındırılmasının engellenmesi’ ile ‘başka devletlerin iç işlerine karışmaktan ve yasa dışı oluşumları desteklemekten kaçınılması’ gibi talepler bulunuyor. Al Jazeera’nın kapatılması ve İslami kuruluşların tüm temsilcilerinin Katar’dan gönderilmesi taleplerinin ise geri çekildiği görülüyor.

Katar’a ‘terörizmi desteklediği’ gerekçesiyle yaptırımlar uygulamaya başlayan 4 Arap ülkesi, Doha’ya, aralarında Katar’daki Türkiye’nin askeri üssünün kapatılması talebinin de yer aldığı 13 maddelik bir liste yollamıştı.

13 Bakan Hamis’in Başkanlığında 4 Gün Boyunca Homs’ta İncelemelerde Bulunuyor

HOMS – Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın yönlendirmeleri doğrultusunda 13 bakandan oluşan kabine heyeti Başbakan İmad Hamis başkanlığında Homs Kentinde hizmetsel ve ekonomik durumları yakından inceleme amacıyla Homs İline 4 günlük iş ziyaretinde başladı.

Homs Kenti ve kırsalının muhtelif bölgelerinde saha incelemelerinde bulunacak hükümet heyeti ziyaret gündemi kapsamında Baas Partisi İl Başkanlığında bir toplantı düzenledi. Toplantıda Homs valisi, parti il başkanı ve yönetim kurulu üyeleri il genelindeki durumlara ışık tutan bir sunum takdim ettiler. Özel ve kamu şirket ve kurumlarının durumlarına da dikkat çekilen toplantıda; ekonomik ve hizmet durumlarının kalkındırılması gereksinimleri üzerine odaklanıldı.

Toplantıda aynı zamanda sivil ve askerlerden şehit aileleri ve gazilerimizin durumlarına vurgu yapılarak, tüm ihtiyaçlarının karşılanması gereksinimlerinin altı çizildi.

 

 

 

 

 

afdah.info

voir films