SURİYE'DEN HAVADİSLER… | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HAVADİSLER…

Bu haber 20 Temmuz 2017 - 9:57 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

 

 

Askeri bir kaynak başkent Şam’ın Doğu Ğuta Bölgesinde Havş el Davahira Beldesi ve Duma Kenti kenarlarından askeri noktalara roketlerle saldırmaya çalışan teröristlerin hava güçleri tarafından siperleri ve ağır silahlarıyla imha edildiklerini ifade etti.

Saha kaynakları ordu birliklerinin Hama kırsalının kuzeyi Letamina Bölgesinde dış güçlere hizmet eden teröristlerin mevkilerini top ateşine tuttuklarını belirtti.

Saha kaynakları Ceyşul İslam (İslam Ordusu) adıyla bilinen radikal teröristlerin Şam kırsalının Duma Kenti ve Mesraba Beldesinde birçok eve baskın düzenleyip çok sayıda kişiyi alıkoyduklarını belirtti.

Kaynaklar baskınlarda evlerde bulunan silah ve mühimmata da el konulduğunu ifade ederken, basılan evlerden alıkonulan kişilerin ‘Faylak el Rahman’ (Rahman Lejyonu) adıyla bilinen ve Nusra Cephesine yakın olan radikal terör örgütüne tabi oldukları iddiasının öne sürüldüğünü aktardı. Aynı zamanda bu kişilerin Ceyşul İslam’a karşı operasyon hazırlığında olduğu öne sürüldü.

Doğu Ğuta’nın muhtelif bölgelerinde Ceyşul İslam ile Faylak el Rahman ve Nusra Cephesi arasında ağır silahların kullanıldığı şiddetli çatışmalar meydana gelmiş, taraflar arasındaki gerginlik hala devam ediyor.

Başkent Şam kırsalının Doğu Ğuta Bölgesi Ayn Terma Cephesinde Nusra Cephesine karşı başarılarını sürdüren ordu birlikleri beldede Sünbül İstasyonuna karar ilerlemeyi başardı.

İlk kez beldenin bu denli derinliklerine ilerleyen ordu birliklerimiz teröristlerin altlarında geniş tünel şebekeleri kazıdıkları tüm düşük katlı binaları bölgesini kontrollerine geçirmeleriyle beldede çok katlı binalar bölgesini terörden temizleme yolunda ilerliyor.

Askeri kaynak sağlanan bu ilerlemelerin operasyonların seyri açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

İsabetlerini Aşıp Yüksek İrade Gösterenler Takdire Şayandır

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad ve eşi Esma Hanım; Suriye ve halkını dış güçlerin edat olarak kullandıkları teröre karşı savunurlarken yaralanan, yaralarını atlatmaları ardından üniversiteye giriş sınavlarında başarı kazanan 3 gaziyi aileleriyle birlikte kabul ettiler.

Şehit ve gaziler Suriye ve halkı için döktükleri kanların kutsal kanlar olduğuna dikkat çeken el Esad; yaralarından sonra yaşamlarını azimle sürdürüp başarı kaydeden gazilerimizin de büyük bir takdiri hakkettiklerini ifade etti.

El Esad Suriyelilerin vatanlarını savunma azimleri ve yaşam iradelerinin Suriye ve halkına düşman tarafların kabusu olduğuna işaret etti.

Şam’dan Mahmut Mubayyid, Tartus’tan Tarık Berhum ve Halep’ten Muhammed el Süveylimi el Esad ve Esma Hanım ile bir araya gelmenin kendileri açısından büyük bir gurur olduğunu ifade ettiler.

Olumlu haberler de var…

ŞAM – Tayvan’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen 49. Uluslararası Kimya Olimpiyatlarına katılan takımımız Suriye’nin şanlı bayrağını uluslar arası platformlarda gururla dalgalandırdı.

Suriye takımından Temmam Havva yarışmalarda bronz madalya kazanırken, Avs Abbas ise takdir belgesi alarak Suriye’nin zor koşullara rağmen bilimsel çabalarını ve uluslar arası faaliyetlere katılım azmini başarıyla sergilediler.

Olimpiyatlarda bronz madalya kazanan Havva; Suriye bayrağının tüm olimpiyatlarda herkesin büyük saygısını kazandığını ifade etti.

Haber Merkezi

afdah.info

voir films