logo

reklam
03 Ağustos 2018

SURİYE’DEN HAVADİSLER

“Uluslararası Kitap Fuarı el Esad’ın Gözetiminde Başladı”

Kitapseverlerin sabırsızlıkla bekledikleri ve Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın gözetimi ile düzenlenen 30. Uluslararası Kitap Fuarı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Necah el Attar tarafından Esad Kütüphanesinde açıldı.

Arap ve yabancı ülkelerden 200’den fazla kitapevinin katıldıkları fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Necah Attar; Suriye’de terör ve destekçilerine karşı şanlı zaferin kahramanlarına saygı ve şükranlarını ifade etti.

Sosyal ve kültürel faaliyetlerin kahramanlar sayesinde devam ettiğini belirten Attar; radikal terörün edat olarak kullanıldığı bu savaşta Suriye’nin halkı, kültürü, varlığı ve her şeyi ile yok edilmek istendiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Attar bilgi ve ilimin günümüzde taşıdığı öneme vurgu yaparken, Suriye ve Suriyelilerin bu bağlamda şanlı tarihe ve mirasa sahip olmalarıyla terör ve savaşa rağmen bu yönde azimle ilerlemeye devam ettiklerinin altını çizdi.

Fuarın açılışına kültür ve enformasyon bakanlarının yanı sıra resmi ve sivil toplum faaliyetleri katıldı.

“Fuar Bu Yıl Farklı Ayrıcalık ve Özellikler Taşıyor”

Ortadoğu’nun en önemli ekonomik, kültürel ve sosyal faaliyetlerinden biri sayılan Uluslararası Şam Fuarının 60. dönem faaliyetleri bu yıl farklı ayrıcalık ve özellikler kaydediyor.

6 Eylül tarihinde büyük bir ilgiyle beklenen fuar etkinliklerine muhtelif açılardan yoğun hazırlıklar devam ederken, şu ana kadar fuara katılacak yabancı devletlerin sayısı 46’ya yükseldi.

Şu ana kadar fuara katılacak Suriyeli şirketlerin sayısı 2000’in üzerine çıkarken, fuar alanını genişletme çabaları devam ediyor.

“IŞİD, Yermük Havzasındaki Son Karargahından Defedildi”

Ordu birlikleri Dera ve Kunaytra il idari sınırlarının buluştuğu Yermük Havzasında radikal terör örgütü IŞİD’in son karargahı Ksayr Köyünü kurtardı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin İsrail işgali altındaki Golan toprakları ve Ürdün sınırlarına yakın Yermük Havzasında daha önce Şecera dahil birçok belde ve köyü radikal teröristlerden kurtarmaları ardından son karargahları Ksayr Köyünde arta kalan IŞİD’li teröristlerle şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti. Kaynak arta kalan teröristlerin ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirilmeleri ardından köy ve ahalisinin yıllardır yaşadıkları terörden kurtarıldıklarını aktardı.

Civardaki vadi ve arazilere kaçan teröristlere karşı operasyonları başarıyla devam ettiğini ifade eden kaynak; radikal çetelerin ciddi bir dağılma ve çöküş yaşadıklarını kaydetti.

Ksayr Köyünün kurtarılması ardından Dera İlinin tamamı terörden kurtarılmış olmasıyla Kunaytra kırsalının bir kısım belde ve köylerinde silah bırakmayı reddeden teröristleri Suriye’nin kuzeyine aktarma icraatları devam ediyor.

“Bayrak Terörden Arındırılan Beldede Göndere Çekildi”

Kunaytra kırsalı Cebata el Haşab Beldesinde silah bırakmayı reddeden teröristlerin aileleriyle birlikte Suriye’nin kuzeyine aktarılmalarıyla birlikte belde ve halkı tamamen terörden kurtarılırken, iç güvenlik güçleri bugün beldeye girip bayrağı belde semalarında göndere çektiler.

Beldede bayrağı göndere çeken güvenlik güçleri kamu güvenliğini sağlama görevlerine başlarken; vatandaşlar bu bağlamda duydukları rahatlık ve terörden kurtulmalarının sevincini ifade etti.

“İlk Kongre 2019’un İlk Çeyreğinde Şam’da Düzenlenecek”

Milli organizasyon ve sivil toplum kurumları federasyonunun kuruluş konferansı bugün faaliyetlerini tamamlarken, federasyonun ilk kongresini 2019 yılının ilk çeyreğinde Şam’da düzenlemesi üzerinde anlaştı.

Milli örgüt ve sivil toplum faaliyetlerinin etkileştirilip halkın idealleri doğrultusunda ciddi faaliyetlerde bulunmalarını amaçlayan federasyonun kuruluş konferansı katılımcıları çalışmalarının bitiminde bir beyan yayınladılar.

Beyanda 3 gün süren toplantılarda federasyonun iç tüzüğünün kararlaştırıldığına dikkat çekilirken, bu federasyonun daha başka milli organizasyonlar ile işbirliği içinde milli birlik beraberliği pekiştirme umudu kaydedildi.

Beyanda bölge halklarını hedef alan düşmancı plan ve projelere karşı mücadelede milli örgüt ve kurumların etkin rollerinin önemine vurgu yapıldı.

“250’den Fazla Araştırmacı Sağlık Sektörünü Kalkındırma Olanaklarını Tartışıyor”

Suriye Üniversitelerinin yanı sıra muhtelif araştırma merkezleri ve kurumlarından 250’den fazla araştırmacı ve uzman bugün Esad Üniversite Hastanesinde düzenledikleri konferansta sağlık sektörünü muhtelif alanlarda geliştirme ve kalkındırma olanaklarını tartıştı.

Protez üretiminde uzman merkez ve fabrikalar kurma gereğine odaklanılan konuşmalarda; terör saldırıları nedeniyle hasar gören sağlık merkezleri ve hastaneleri öncelik sırasına göre onarma ve yeniden etkinleştirme gereğine de vurgu yapıldı. Konferans katılımcıları aynı zamanda tıbbi cihazların onarım ve bakımında uzman merkezlerin de oluşturulması önemine dikkat çekerken, yaptırımların yol açtığı sorunları aşma çözümleri üretme gereğini ifade ettiler.

Farklı alanlarda tıbbi araştırmalar merkezlerinin arttırılması çağrısında bulunan konferans katılımcıları; savaş ve terör saldırıları sonucunda yaşanan sağlık sorunlarını çözme ve bu alanlarda uzman merkezler kurma gereğini belirtti.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?