logo

reklam

SURİYE’DEN HAVADİSLER

Dera kırsalında silah bırakma ve ulusal uzlaşmalara katılma icraatları kapsamında ordu birlikleri bugün Dera kırsalının güney batısında yer alan Tel Şhab Beldesi ve Zeyzun Köyüne halkın yoğun ilgisi ve coşkusu ortamında girdi.

Askeri bir kaynak yaptığı açıklamalarda ordu birliklerinin Dera Kentinin 20 km güneybatısında yer alan Zeyzun Köyünün yanı sıra yine Dera Kentinin 17 km güneybatısında yer alan Tel Şhab Beldesine girdiklerini aktardı.

Kaynak Ürdün sınırlarına yakın düşen söz konusu belde ve köyde vatandaşların ordu birliklerini büyük bir coşku ve sevinçle karşıladıklarını ifade ederken, uzman birliklerin belde ve köyde teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları temizleme operasyonu başlattıklarını kaydetti. Askeri kaynak ordu birliklerinin Dera’nın güneybatısı ve Ürdün sınırları boyunca terörden kurtarılan bölgelerde konuşlanma ve güvenliği sağlama operasyonlarını sürdürdüklerini söyledi.

Dera kırsalında silah bırakma ve ulusal uzlaşmalara katılma icraatları kapsamında ordu birliklerinin bugün Dera kırsalının güney batısında yer alan Tel Şhab Beldesi ve Zeyzun Köyüne halkın yoğun ilgisi ve coşkusu ortamında girdi.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Dera Kentinin 20 km güneybatısında yer alan Zeyzun Köyünün yanı sıra yine Dera Kentinin 17 km güneybatısında yer alan Tel Şhab Beldesine girdiklerini aktardı.

Kaynak Ürdün sınırlarına yakın düşen söz konusu belde ve köyde vatandaşların ordu birliklerini büyük bir coşku ve sevinçle karşıladıklarını ifade ederken, uzman birliklerin belde ve köyde teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve mayınları temizleme operasyonu başlattıklarını kaydetti.

Askeri kaynak ordu birliklerinin Dera’nın güneybatısı ve Ürdün sınırları boyunca terörden kurtarılan bölgelerde konuşlanma ve güvenliği sağlama operasyonlarını sürdürdüklerini söyledi.

Vatan ve vatandaşları koruma sorumluluğunu üstün bir başarı ile sürdüren ordu birliklerinin Dera kırsalında yıllardır kiralık teröristlerin saldırı ve gasp eylemlerine maruz kalan Um el Meyazin Beldesi ahalisinin güvenlik ve gereksinimlerini temin etti.

Belde ahalisi kendilerini yıllardır yaşadıkları terör cehenneminden kurtaran ordu birliklerine destek ve şükranlarını ifade ederken, ordunun belde ve halkını kurtarmasıyla onurlu, güvenli ve hür bir yaşama yeniden döndüklerini belirtti.

Teröristlerin yıllardır belde ve ahalisine oldukça zor ve katı koşullar dayattıklarına dikkat çeken belde ahalisi; gasp ve saldırı eylemleri nedeniyle günlük işlerini bile yapamadıklarını söyledi.

Belde halkı terör saldırıları ve gasp eylemleri nedeniyle belde halkının büyük bir kısmının başka bölgelere kaçtıklarına, şimdi ise ordunun güvenliği temin etmesiyle bu vatandaşların evlerine dönmeye başladıklarını kaydetti.

Diğer yandan ordu birliklerinden bir komutan; belde ve halkının terörden kurtarılmalarıyla beldeden tehcir edilen tüm vatandaşların güven ve gönül rahatlığı ile evlerine dönebileceklerini belirtti.

Komutan ordu birliklerinin vatandaşlara gerekli tüm yardım ve desteği temin etmeye devam edeceğini, su ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra temel gereksinimlerini karşılamalarına yardım edeceğini vurguladı.

“Ordunun Suriye ve Halkını Savunmadaki Başarıları Onur Kaynağıdır”

Homs kırsalının kuzeyinde terörden kurtarılan Resten Kentinin ana meydanında düzenlenen ulusal faaliyette ordu birliklerinin Suriye ve halkını savunup korumada onur verici bir savaş verdiğine vurgu yapıldı. Homs kırsalının kuzeyi ve Hama kırsalının güneyinde yer alan 50’ye yakın belde ve köylerden sosyal, dini, kültürel ve halk faaliyetleri temsilcilerinin katıldıkları etkinlikte; dış güçlerin Suriye ve halkına karşı savaşta edat olarak kullandıkları teröristlere karşı ordu birliklerimize mutlak desteğin altı çizildi.

Katılımcılar ordu birliklerinin bölgelerini terörden kurtarmaları öncesinde yıllardır teröristlerin saldırı, gasp ve zulümlerine maruz kaldıklarına dikkat çekerken, ordu birliklerinin sayesinde yeniden güvenli ve onurlu bir hayata kavuştuklarını belirtti.

“Yüzlerce Aile Ordunun Beldelerini Terörden Kurtarmasını Bekliyor”

Dera kırsalının batısında belli başlı devletlerin edat olarak kullandıkları teröristlerin saldırı ve gasp eylemlerinden kaçan yüzlerce aile ordu birliklerimizin belde ve köylerini kurtarıp evlerine dönmeyi umutla bekliyor.

Geçici ikamet merkezlerinde bulunan söz konusu aileler, teröristlerin bulundukları bölgelerde sivillere karşı insanlık dışı saldırılarda bulunmaları nedeniyle vatandaşların hayatını cehenneme dönüştürdüklerini ifade etti. Teröristlerin yol açtıkları kötü insani durumları kelimelerle anlatmanın imkânsız olduğuna işaret eden vatandaşlar; ordu birliklerinin bu azılı terör çeteleri yok etmekle birlikte vatandaşların güvenliğini temin edecekleri konusunda hiçbir kuşkuları olmadığını söyledi.

 

Geçici ikamet merkezlerinde muhtelif tür ihtiyaçlarının karşılanmasının takdire şayan olduğunu ifade eden vatandaşlar, fakat en yakın zamanda işlerine ve normal yaşamlarına dönme umutlarının da altını çizdi.

“Belde ve Köylere İki Yardım Konvoyu Gönderildi”

Devletin farklı bölgelerde ve tüm vatandaşların temel gereksinimlerinin temin edilmesi ve insani durumların iyileştirilmesi özeni kapsamında Dera Valiliği bugün il kırsalının Dael, Tel Şhab ve Zeyzun beldelerinde vatandaşlara dağıtılmak üzere iki yardım konvoyu gönderdi.

Dera Valiliğinde bir yetkili, yıllardır teröristlerin gasp ve saldırı eylemlerine maruz kalan bu beldelerde vatandaşların muhtelif tür gıda ve tıbbi gereksinimlerinin karşılanmasına destek amaçlı yardım konvoylarının devamı geleceğini belirtti. Yetkili valiliğin birkaç gün önce Batı Gariye ve birçok beldeye de benzer insani yardım konvoyları gönderdiğine işaret etti.

Haber – Foto: Haber Merkezi

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?