SURİYE'DEN HAVADİS VAR | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DEN HAVADİS VAR

Bu haber 12 Temmuz 2017 - 9:54 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

 

 

Dört Pakette İlerleme Bekliyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri konusunda ABD ile sağlanan anlaşmanın, terör örgütleri ile ‘muhalifleri’ birbirinden ayırma olanağı sağlayacağını belirtti.

Lavrov bugün düzenlediği basın toplantısında; Cenevre’de yapılan yedinci tur görüşmeleri konusuna da değindi. Bu tur görüşmelerde dört pakette ilerleme beklendiğini ifade eden Lavrov; Rusya’nın yapıcı diyalog yönündeki çabalarında BM’ye destek vereceğini belirtti.

Cenevre’de Suriyeliler arası dolaylı diyalog görüşmelerinin 7. turu kapsamında bugün basın toplantısı düzenleyen BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura; Cenevre görüşmelerinde, daha önce Astana’da yapılan görüşmelerde sağlanan olumlu gelişmelerden faydalanma gereğini belirtti.

De Mistura Cenevre 7 görüşmelerinde Astana görüşmelerinin sonuçlarına ilaveten uluslararası ve bölgesel olumlu gelişmelerden faydalanmanın gereğini ifade etti.

Astana ve Cenevre görüşmelerinin birbirini tamamladıklarını belirten de Mistura, Astana’da sağlanan gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasını hayata geçirme çabalarının henüz tamamlanmadığına işaret etti. De Mistura gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının geçici bir durum olup Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü zedelememesi gereğinin altını çizdi.

De Mistura Cenevre 7 görüşmelerinin ilk gününde bugün Suriye heyetinin yanı sıra ‘muhalefet’ heyetleri ve BMGK’nin Cenevre’deki temsilcileriyle bir araya geldiğini söyledi.

BM Suriye özel temsilcisi de Mistura Almanya’nın Hamburg Kentinde düzenlenen G20 zirvesi ve bu zirvede liderlerin Suriye’deki kriz konusundaki temaslarının, Suriye’de temel öncelik olarak terörle mücadelede çabaların birleştirilmesi konusunda uluslararası toplumun ortak vizyonunu yansıttığını ifade etti.

Terörle Mücadele Meselesini Ciddi bir Şekilde Tartışmaya Başladık

Suriyeliler arası diyalog görüşmeleri Cenevre 7 turunda Suriye heyeti başkanı Beşşar el Caferi; Suriye heyetinin BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile terörle mücadele konusunda ciddi temaslara başladığını belirtti.

Suriye heyetinin de Mistura ile ikinci toplantısı ardından basın mensuplarına açıklama yapan Caferi; heyetin de Mistura ile toplantılarında üstüne uzlaşma sağlanan paketlerin dördüncü olarak bilinen terörle mücadele meselesini ciddi anlamda tartışmaya başladığını söylemenin mümkün olduğunu kaydetti.

Caferi iki buçuk saat kadar süren toplantıda yapılan tartışmaların, Suriye heyetinin temel önceliklerinin başında yer alan terörle mücadele meselesinin tartışılmasına devam edilmesi yönünde önemli bir giriş teşkil ettiğini vurguladı.

Terörle mücadelenin Suriye’nin olduğu gibi tüm dünya ülkelerinin de temel önceliği olması gereğine dikkat çeken Caferi; öyle ki terörün Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve tüm dünyaya yayılan en önemli tehlikelerden biri olduğunun altını çizdi.

Caferi; Suriye’nin altı yıldan fazla süredir terörün tehlikesine karşı uyarıda bulunduğunu ve bu terörün onu destekleyenleri bile hedef alacağına dikkat çektiğini hatırlatırken, muhtelif ülkelerde yaşanan terör saldırılarının bunu net bir şekilde kanıtladığını kaydetti.

Suriye heyeti başkanı Caferi; heyette teknik ve kanuni uzmanlar ekibinin bu ara de Mistura’nın ekibinde uzmanlarla birlikte siyasi sürecin temelleri ve ilkelerine ilişkin 12 maddelik kağıdı tartışmaya devam ettiklerini açıkladı.

Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti dün başlayan Cenevre 7 görüşmeler turu kapsamında şu ana dek BM Suriye özel temsilcisi de Mistura ile BM binasında iki kez bir araya geldi.

Haber Merkezi

 

 

afdah.info

voir films