ÜST REKLAM

logo

reklam
19 Temmuz 2017

SURİYE’DEN HAVADİS VAR…

Şam’ın Yerleşim Alanlarına Roket Saldırılarını Kınadı

Rusya Dışişleri Bakanlığı; başkent Şam’ın sivil yerleşim alanlarına yapılan gelişigüzel füze ve roket saldırılarını kınadığını vurgularken, Suriye ve bölgede terörle mücadele konusunda uluslar arası çabaların birleştirilip yoğunlaştırılması gereğini bir kez daha ifade etti.

Rus bakanlık bugün yayınladığı bültende Rusya’nın, Şam’da yerleşim alanlarına ilaveten Rus diplomatik temsilciliğine yapılan terör saldırılarını şiddetle kınadığını ifade etti. Bültende Rusya’nın teröre karşı savaşından caymasının hiçbir koşul altında mümkün olmadığı kaydedildi.

Doğu Ğuta’da bulunan terör örgütleri dün Şam’da Rusya Büyükelçiliğinin bulunduğu Mezra Semtinin yanı sıra Bab Tuma Semtine füze ve havan roketleri saldırılarında bulunmuş, 8 vatandaşın yaralı düşmelerine yol açmışlardı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Rakka kırsalının güneybatısında IŞİD’e karşı devam eden operasyonları kapsamında öğlen saatlerinde Deylaa Petrol Sahasını radikal terör örgütü IŞİD’ten kurtarıp kontrollerine aldıklarını belirtti.

Kaynak radikal çetelere ait 3 bombalı aracın başarıyla imha edildikleri nitelikli operasyonlarda çok sayıda teröristin ölü yaralı ele geçirildiklerini kaydetti.

Aynı kaynak ordu birliklerinin Rakka kırsalının güneyinde IŞİD’e karşı operasyonlarında Doğu Zemle Beldesi, Zemla Pompaları, Zemle Doğalgaz Sahaları ve Fahd Petrol Sahasını radikal çetelerden kurtarıp kontrollerine geçirdiklerine dikkat çekti.

Lazkiye Kırsalı Teröristlerin Bomba Düzeneklerinden Temizleniyor

Ordu birlikleri tabi bomba imha ekipleri; Lazkiye kırsalının kuzeyi Rabia Bölgesinde belli başlı devletlere hizmet eden teröristlerin yok edilmeden önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bubi tuzakları ve mayınları 11 belde ve köyden tamamen temizledi.

Bomba imha ekiplerinden birinin komutanı; ordu birliklerimizin daha önce teröristlerden kurtarıp güvenliği sağladığı belde ve köylere vatandaşların güvenli bir şekilde dönüşlerini temin etme amacıyla ekiplerin yoğun çalışmalarda bulunduklarını belirtti. Komutan ekiplerin Rabia Bölgesinde 11 belde ve köyü terör bombaları ve mayınlarından temizlediklerini, diğer bölgelerde de evlere, sokaklara, hizmet şebekelerine ve tarım arazilerine yerleştirilen terör bombaları ve mayınları temizleme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Komutan teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerinin büyük çoğunluğunun el yapımı olduğuna dikkat çekerken, teröristlerin bomba düzeneklerinde aldatıcı muhtelif şekiller ve mekanizmalar kullandıklarını kaydetti.

Arama tarama operasyonları arasında kullanıma hazır bir dizi bomba düzeneğinin yanı sıra mayın ve füzelerin de bulunduğuna dikkat çeken komutan, bölgenin ormanlık yapısına ilaveten bir kısım bomba düzeneklerinin çifte mekanizmaya sahip olması nedeniyle bölgeyi temizleme çalışmalarının pek hızlı ilerlemediğine işaret etti.

Nijerya Maslahatgüzarı Güven Mektubunu Teslim Etti

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat bugün Nijerya’nın yeni Şam Maslahatgüzarı Edmo İbrahim Lamova’yı kabul ederek görevine yeni başlamasıyla güven mektubunu teslim aldı.

Güven mektubu tesliminden sonra yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin muhtelif alanlarda geliştirilmesi önemine karşılıklı olarak vurgu yapılırken; ekonomik ve politik işbirliğinin yanı sıra terörle mücadelede de işbirliğinin geliştirilmesi gereğinin altı çizildi.

Uluslararası düzeyde belli başlı devletlerin teröre açık ve aleni desteklerine dikkat çekilen görüşmede; Nusra Cephesi, IŞİD, Boko Haram ve daha başka isimler altında dünyanın muhtelif ülkelerinde faaliyet gösteren terör örgütlerin aralarındaki koordinasyon ve bağlara işaret edildi.

Haber Merkezi

Share
485 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?