ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Temmuz 2017

SURİYE’DEN HAVADİS VAR

Ordu birlikleri radikal teröre karşı operasyonlarını hava güçleri ve topçu birliklerinin desteği ile sürdürürlerken, Deyrezzor, Hama, Rakka ve Homs kırsallarında dış güçlerin edatları olan bu çetelerin karargah, siper ve araçlarını muhtevalarıyla imha ettiler.

RAKKA: Askeri bir kaynak hava güçlerinin Rakka kırsalının batısı ve güneybatısında radikal terör örgütü IŞİD’in hareketlenmelerine karşı hava operasyonları düzenlediklerini belirtti. Kaynak operasyonlarda bir kısmı ağır silahlarla donatılmış birçok araçla birlikte yüksek sayıda teröristin yok edildiklerini kaydetti.

HAMA: Hama İline tabi Selemiye kırsalının doğusu Ebu Hanaya ve Salba bölgelerinde IŞİD karargahları ve araçlarının hava operasyonları ile imha edildiklerini aktaran askeri bir kaynak; operasyonlarda yüksek sayıda teröristle birlikte araçları, karargahları ve top rampalarının imha edildiğini söyledi.

DEYREZZOR: Askeri kaynak hava güçlerinin ayrıca Deyrezzor’un Kennamat, Huveyca ve Makabir bölgelerine ek olarak askeri hava alanı yakınlarında IŞİD’in mevkilerini imha ettiklerini belirtirken, Homs il idari sınırlarına yakın Hmeyma Bölgesinde de karargah ve siperlerinin hava operasyonlarıyla imha edildiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak operasyonlarda zırhlı araçların yanı sıra ağır makineli silahlarla donatılmış araçlar, siperler, top rampaları ve cephaneliğin imha edildiğini ifade etti.

HOMS: Ordu birlikleri Homs İlinin doğusu Badiye Bölgesinin derinliklerinde IŞİD çetelerini kovalama ve onları araç ve ekipmanlarıyla yok etme operasyonlarının başarıyla devam ettiğini belirten askeri kaynak; aralarında saha komutanlarının bulunduğu çok sayıda teröristin ekipmanlarıyla birlikte öldürülüp ordu kontrolündeki alanların genişletildiğini sözlerine ekledi.

TÜM SURİYELİLERE ‘VATANA DÖN’ ÇAĞRISI

BEYRUT – Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Cübran Basil Suriye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Abdülkerim ile Suriye ve Lübnan’daki son gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkileri masaya yatırdı.

Görüşmenin bitiminde basına açıklama yapan Büyükelçi Abdülkerim; Basil ile iki kardeş ülkeyi ilgilendiren muhtelif meselelerin yanı sıra mülteciler meselesini görüştüklerini açıkladı.

Abdülkerim Suriye’nin, Suriye ve halkına düşman dış güçlerin planlarını çökermekle birlikte yaşadığı krizin çıkış kapısına yaklaştığını ifade etti. Suriye’nin ordusu ve halkıyla dayanışma içinde teröre karşı sağladığı zaferlere işaret eden Abdülkerim, yurtdışında bulunan tüm Suriyelileri vatanlarına ve diyarlarına dönmelerine davet etti.

Suriye Heyeti Başkanı Caferi Cenevre 7 Bitiminde Basın Toplantısı Düzenledi

Cenevre’de Suriyeliler arası diyalog görüşmelerinin yedinci turuna katılan Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti bugün BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile BM binasında dördüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Basına kapalı olarak devam eden Cenevre 7 görüşmelerinde Suriye heyeti de Mistura ile temaslarında terörle mücadele üzerinde odaklanırken, Suriye heyeti ile de Mistura heyetinde teknik uzmanlar temaslarını sürdürüyor.

Suriye heyetinin BM Suriye özel temsilcisi de Mistura ile toplantısı ardından basın mensuplarına açıklama yapan Suriye heyeti başkanı Caferi; Suriye heyetinin de Mistura’dan, terörle mücadele meselesini Cenevre’de kapalı salonlarda yapılan teorik görüşmelerden BM Güvenlik Meclisi ve uluslar arası topluma aktarmasını talep ettiğini belirtti. Caferi de Mistura’nın bu konuda söz verdiğini açıkladı.

Suriye heyeti ile de Mistura ve ekibi arasındaki görüşmeleri önemli olarak nitelendiren Caferi; bu görüşmelerde terörle mücadele ve iki heyetten kanuni ve anayasa uzmanlar ekiplerinin temasları olmak üzere iki ana meseleye odaklanıldığını söyledi. Caferi teknik uzmanlar ekiplerinin toplantılarında temel olarak 12 nokta kağıdı olarak bilinen ilkeler kağıdında yer alan anayasa süreciyle ilgili noktaları ele aldıklarını kaydetti.

De Mistura ve ekibi ile yapılan toplantıların dördünde terörle mücadele üzerinde odaklanıldığını ifade eden Caferi; Cenevre 7 görüşmeleri kapsamında bugün yapılan son toplantıda da yine bu mesele üzerinde durulduğunu açıkladı. Caferi Suriye heyetinin toplantıda Suriye genelinde terörle mücadeleye ilişkin son durumlar konusunda de Mistura ve ekibine sunum takdim ettiğini belirtirken, bu meselenin BMGK ve uluslar arası topluma aktarılması gereğine dikkat çektiğini ifade etti.

Terörle mücadele konusunda yapılan görüş alışverişinin olumlu ve derin olduğunu kaydeden Caferi; bu bağlamda ABD komutasındaki koalisyon güçlerinin Rakka Kenti ve Tabaka Bölgesinde bulundukları vahşi katliamlar konusunda de Mistura ve tüm basın mensuplarının dikkatini çekmek istediğine vurgu yaptı. Caferi bu kanlı vahşetlerin sivilleri hedef alması ve insani durumları ciddi bir şekilde kötü etkilemesinin altını çizdi.

Türkiye rejiminin Suriye’nin kuzeybatısında işgal niyetleri ve planlarına da dikkat çeken Caferi; Türkiye rejimine tabi güçlerin Suriye topraklarına bulundukları işgal ve askeri saldırıların tüm dünya tarafından bilindiğini kaydetti. Caferi Türkiye rejimi ve ABD koalisyonunun söz konusu saldırılarının basın mensupları, de Mistura ve tüm uluslar arası toplum tarafından dikkate alınmaları gerektiğini ifade etti.

Tüm bunlara eş zamanlı olarak daha önce Homs Kentinin Vaer Semtinin silah ve silahlılardan arındırılması çabaları kapsamında Halep kırsalında Türkiye sınırlarına yakın Cerablus Bölgesine gidenlerin yeniden Vaer Semtindeki evlerine dönmelerine de dikkat çeken Caferi; bunun umut verici güzel bir durum olduğunu söyledi. Caferi Lübnan’ın Ersal Bölgesinde bulunan Suriyelilerin de Şam kırsalı Assal el Verd Bölgesindeki evlerine dönmelerinin de umut verici güzel bir durum olduğunu kaydederken, Suriyelilerin anavatanlarına dönmelerinin genel olarak umut verici güzel bir durum olduğuna dikkat çekti.

Cenevre 7 turu genelinde terörle mücadele meselesinin geniş bir şekilde ele alınmasının sonuçları konusunda bir soruya cevabında Caferi; bunun de Mistura’nın BMGK’de takdim edeceği sunumda somut bir şekilde görüleceğini belirtti.

Haber Merkezi

Share
564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?