ÜST REKLAM

logo

reklam
14 Temmuz 2017

SURİYE’DEN HAVADİS VAR

Kamışlı Kırsalında IŞİD Mayını Patladı

Haseke İline tabi Kamışlı Kentinin yaklaşık 20 km güneyinde yer alan Salihiye Harb ve Rıhye Savda köyleri arasında IŞİD teröristlerinin daha önce bölgede bulundukları sırada yerleştirmiş oldukları bir mayın patladı.

Haseke Valiliğinde bir yetkili, yaz kurslarına katılan lise öğrencilerinin geçişi sırasında patlayan mayında 3 öğrencinin şehit düştüğüne dikkat çekti.

IŞİD, Nusra Cephesi ve daha başka isimler altında dış güçlere hizmet olarak faaliyet gösteren terör örgütleri, girdikleri bölgelerden çekilmeden önce masum insanları katletmek için tarım arazileri, evlere, yollara ve her yere bubi tuzakları ve mayınlar döşüyor.

Şam Kamışlı Hava Seferleri Yeniden Başlatıldı

Suriye Havayolları Şirketi 10 gün süren kesintiden sonra uluslararası Şam ve Kamışlı havayolları arasında uçak seferlerini bugün yeniden başlattı.

Şirketin Haseke Satış Müdürü Neval Hüseyin yaptığı açıklamada; Şam ve Kamışlı havayolları seferlerinin yeniden başlamasıyla ilk uçağın bu akşam Kamışlı’dan Şam’a hareket edeceğini belirtti. Hüseyin hava seferlerine yoğun ilginin bulunmasıyla bilet satışlarında önceliğin şehit aileleri, kronik hastalar ve öğrencilere verileceğini söyledi.

Havzalarında 115 kg Esrarla Yakalandılar

Terör ve karanlık yobaz ideolojinin yayılmasıyla özellikle radikal teröristlerin bulundukları bölgelerde muhtelif tür uyuşturucu kullanımı yoğunlaşırken İçişleri Bakanlığı bugün Homs’ta uyuşturucu ticareti yapan iki şahısın tutuklandığını açıkladı.

Bakanlık yayınladığı bültende soruşturma ve takip ardından uyuşturucuyla mücadele ekiplerinin gerçekleştirdikleri operasyonda yakalanan 2 şahısın havzasında 115 kg esrar ele geçirildiğine dikkat çekti.

ABD’nin Amacı Uluslararası Soruşturmayı Engellemektir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahlanma Kontrol Dairesi Başkanı Mikhail Ulyanov; ABD’nin ‘Suriye hava güçlerinin 4 Nisan tarihinde İdlib kırsalı Han Şeyhun Beldesine sarin gazı içeren bomba attığı’ yönünde son olarak bulunduğu iddialarının, uluslar arası uzmanların görevini engelleme kapsamında geldiğine dikkat çekti.

Rus RIA Novosti Ajansına demeç veren Ulyanov; ABD’nin bu konuda istihbarat bilgilerine dayalı kanıtları olduğunu öne sürmesinin gerçekle ilgisi olmadığını ifade ederken, ABD’nin bu konudaki tutumunun derin bir kuşku uyandırdığını açıkladı.

Ulyanov; Suriye’nin, ABD’nin iddia ettiği gibi gerçekten kimyasal silah kullanmış olması ya da Washington idaresinin elinde gerçek bir kanıtın bulunması halinde uluslar arası uzmanların soruşturmasını engellemesine gerek olmadığına dikkat çekti. Suriye’nin gerçekten kimyasal silah kullanmış olması halinde uzmanların bunu net bir şekilde ortaya koyacağını ve bu durumda ABD’nin uluslar arası düzeyde Suriye’den hesap sorma fırsatı yakalamış olacağını ifade eden Ulyanov; fakat ABD’nin Suriye’nin gerçekte kimyasal kullanmadığını bildiğini, yalanlarının da deşifre edilmemesi için uluslar arası uzmanların soruşturma yapmasını engellemek için elinden gelen her çabayı gösterdiğini vurguladı.

Rus yetkili Ulyanov; Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü OPCW’ye tabi uzmanların Suriye’de kimyasal saldırının olduğu iddia edilen Han Şeyhun Beldesi ve operasyonu düzenleyen uçakların havalandığı Şuayrat Hava Üssüne gidip olay yeri araştırması ve soruşturması yapmaları karşısında hiçbir engelin bulunmadığını kaydetti.

Suriye hükümetinin bu soruşturmanın yapılmasını talep ettiğini ve gereken her kolaylık ve desteği temin etmeye hazır olduğuna dikkat çeken Ulyanov; soruşturmanın ABD ve müttefikleriyle birlikte bir kısım terör örgütleri tarafından engellenmeye çalışıldığını ifade etti.

Uluslar arası düzeyde güvenirsizliklerinin yanı sıra Batılı istihbarat birimleri ve Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesine tabilikleriyle bilinen ‘Beyaz Baretliler’ ya da ‘Beyaz Miğferliler’ olarak bilinen grupların alıp ABD’nin kanıt olarak nitelendirdiği görüntüler konusunda ise Ulyanov; bu görüntülerin iddiaların tersini gösterdiğini ifade etti. Ulyanov görüntülerde havadan atılan herhangi bir bombanın izi görülmezken, ‘muhalifler’ adı verilen ve Han Şeyhun’da bulunan grupların bizzat kendilerinin havaya uçurdukları bir patlayıcı düzeneğinin görüldüğünü söyledi.

Rus yetkili görüntülerin aynı zamanda müdahalede bulunan grupların olay öncesinde orada bulundukları ve senaryo şeklinde hazırlık yapmış olduklarını ortaya koyduğunu söyledi.

Haber Merkezi

Share
561 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?